Dzisiaj jest czwartek, 13 grudnia 2018 roku.

Cytat dnia: "Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe. "

Podsumowanie zbiórki baterii

W listopadzie uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji ekologicznej pod hasłem: „Uwalniamy nasze środowisko od zużytych baterii”.

„Był sobie pies”

4 grudnia klasy: 4a, 4b, 5a i 6a obejrzały film „Był sobie pies” w Domu Kultury w Kętach pod opieką p. wicedyrektor Ł. Listwan i pań M. Węglińskiej, M. Majcherczyk, B. Matusiak.

Mikołajkowy turniej piłki siatkowej

W piątek (7 grudnia) na hali OSiR w Kętach odbył się Mikołajkowy turniej piłki siatkowej dla dziewcząt i chłopców z klas V i VI zorganizowany przez Akademię Siatkówki SOS w Kętach.

Podsumowanie zbiórki makulatury

Za nami kolejna już zbiórka makulatury. Jak co roku cała społeczność Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi z zaangażowaniem włączyła się w tę ekologiczną akcję.

“Szczęść Boże” dla górników

Barbórka to szczególny dzień dla wszystkich górników, dlatego też 4 grudnia uczniowie naszej szkoły udali się do Remizy OSP w Nowej Wsi, aby podziękować górnikom - z okazji ich święta - za ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni.

ETAP REJONOWY ZA NAMI

3 grudnia odbył się rejonowy etap Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej, w którym wzięło udział aż czworo przedstawicieli klas ósmych.

• Podsumowanie zbiórki baterii

• „Był sobie pies”

• Mikołajkowy turniej piłki siatkowej

• Podsumowanie zbiórki makulatury

• “Szczęść Boże” dla górników

• ETAP REJONOWY ZA NAMI

Patron

Władysław Eugeniusz Sikorski (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 na Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.

Przed I wojną światową był jednym ze współzałożycieli i członków kilku nielegalnych polskich organizacji niepodległościowych. Walczył w Legionach Polskich w trakcie I wojny światowej, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921). Odegrał w niej pewną rolę, zwłaszcza podczas bitwy warszawskiej w 1920. W pierwszych latach II Rzeczypospolitej Sikorski pełnił ważne funkcje rządowe, włączając w to stanowisko premiera (1922–1923) i ministra spraw wojskowych (1923–1924). Wkrótce potem jednak, po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego w 1926 roku został odsunięty od pełnienia eksponowanych stanowisk. Pozostawał w opozycji do rządów sanacji. W tym czasie napisał kilka książek dotyczących sztuki wojennej i stosunków międzynarodowych państwa polskiego.

W trakcie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i adwokatem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie dyplomatycznej. Był zwolennikiem ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a ZSRR, które zostały zerwane po wspólnej z Niemcami inwazji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939. Jednak w kwietniu 1943 Stalin ponownie zerwał stosunki dyplomatyczne z polskim rządem na uchodźstwie. Zostało to spowodowane przez żądanie Sikorskiego, aby Międzynarodowy Czerwony Krzyż zbadał sprawę zbrodni katyńskiej. Ułatwiło mu to utworzenie marionetkowego rządu w oparciu o tzw. Związek Patriotów Polskich. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Według oficjalnych ustaleń, katastrofa nastąpiła z przyczyn technicznych, co jest przedmiotem kontrowersji i teorii o zamachu.

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Sikorski