Dzisiaj jest wtorek, 17 października 2017 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Mówimy niewiele. O takich trafionych radościach, niezasłużonych, niezaplanowanych, nie trzeba wiele mówić. "

Grrupa gimnazjalistów odbyła górksą wędrówkę...

W sobotę (14 października) po raz pierwszy w tym roku szkolnym kilkunastu gimnazjalistów wyruszyło na rajd górski pod opieką pana Wiesława Wawaka.

Jennifer Lynn Barnes: „NAZNACZENI”

Cassie ma naturalną zdolność rozszyfrowywania ludzi. Na podstawie najdrobniejszych szczegółów potrafi ustalić, kim jesteś i czym się zajmujesz.

„Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…”

„Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…” Tak w dniu 12 października rozpoczęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego program słowno-muzyczny, dedykowany pracownikom naszej szkoły, z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dzień 12 października 2017 roku na pewno na długo  pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych jak również i ich rodziców. Właśnie tego dnia zostali przyjęci w poczet braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.  

Dyktando Niepodległościowe

Etap szkolny V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” przeprowadzono 10 października 2017r. w wielu szkołach województwa małopolskiego.  

DZIEŃ UŚMIECHU

„Uśmiech jest najlepszą kosmetyką do użytku zewnętrznego i najlepszym lekarstwem do użytku wewnętrznego.” / Phil Bosmans /

  • Grrupa gimnazjalistów odbyła górksą wędrówkę...

  • Jennifer Lynn Barnes: „NAZNACZENI”

  • „Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…”

  • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  • Dyktando Niepodległościowe

  • DZIEŃ UŚMIECHU

Biblioteka


 

 

 

„Książka jest jak ogród noszony w kieszeni.”

/przysłowie chińskie/

 

 


 

 

Biblioteka szkolna zaprasza


- od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.

 

 

 

 

 

nauczyciel-bibliotekarz: Bogusława SzczupakWRZESIEŃ

„Dzieci z Bullerbyn” – 70 lat.


„Dzieci z Bullerbyn” zajmują od kilku lat pierwsze miejsce w rankingach czytelniczych w naszej szkole. I najmłodsi, i starsi z Was wskazali, że jest to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci. Jej autorką jest szwedzka pisarka Astrid Lindgren. „Dzieci z Bullerbyn” mają 70 lat, autorka napisała je w 1947 roku. Jak to możliwe, że jej książka napisana już dość dawno temu w ogóle się nie starzeje i jest nadal chętnie czytana nie tylko przez najmłodsze dzieci? Odpowiedzi na to pytanie istnieje tyle, ilu jest czytelników tej dobrej książki. Napiszcie, proszę, jaka była dla Was ta lektura. A propozycja, by podzielić się swoimi przemyśleniami, skierowana jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Proszę, przekażcie pisemne prace do szkolnej biblioteki.Bogusława Szczupak

 Spotkanie autorskie z panią Renatę Piątkowską

W czwartek, 6 kwietnia 2017 r., gościliśmy w szkole  dla dzieci, której towarzyszyła lektorka p. Malwina Kożurno.

W spotkaniu wzięli udział p. Justyna Motyka z Biblioteki w Dworku, p. Sabina Jończyk, przewodnicząca Rady Rodziców, uczniowie klas I –IV wraz z nauczycielami. Pani Renata Piątkowska wprowadziła nas w świat swoich utworów. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci” to temat przewodni spotkania. Rzeczywiście, było ciekawie i radośnie.

Pani Malwina Kożurno w wyjątkowy sposób przeczytała opowiadanie „Daleko jeszcze?” z książki „To się nie mieści w głowie”. Dzieciom bardzo podobała się opowieść, na buziach pojawiły się uśmiechy, co zauważyła sama autorka. Potem przedstawiła treść książki „Gdyby jajko mogło mówić”: „Dzieciom czasem przysłowia mylą się z przesądami i zwyczajami. Prawie każdy przecież maluje pisanki na Wielkanoc, ubiera choinkę na Boże Narodzenie, wypatruje pierwszej gwiazdki przed Wigilią, czy leje wosk w Andrzejki. Niby wszyscy to robimy, ale gdyby tak zapytać, co dokładnie kryje w sobie nazwa Śmigus-Dyngus, większość osób nie byłaby w stanie zbyt wiele powiedzieć. A jeśli będziecie wiedzieć więcej, to może nie pozwolicie tym zwyczajom zaginąć” – przekonywała autorka. Dzieci dowiedziały się, że niegdyś był mokry i suchy Śmigus. Suchy, który obecnie zaniknął, polegał na tym, że chłopcy delikatnie uderzali dziewczęta po łydkach wiązkami gałązek. Dyngus natomiast oznaczał chodzenie od domu do domu z życzeniami, w zamian za które każdy gospodarz obdarowywał odwiedzających pieniędzmi lub czymś do jedzenia. Pani Renata Piątkowska wyjaśniła także znaczenie wyrażenia „Prima Aprilis.”


Po przerwie, w drugiej części spotkania, p. Renata Piątkowska przekonywała uczniów do czytania książek, mówiła o tym, w jaki sposób czytanie uruchamia wyobraźnię i w kształtuje bogaty język. W zabawny sposób opowiedziała o sytuacjach, w których ci, którzy nie czytają, nie umieją dobrać właściwych słów, nieporadnie wypowiadając „yyy” i często nadużywają określenia „fajnie”. W emocjonujący sposób opowiedziała przygody kotki Wierusi, która uratowała swoje dzieci z tonącego statku. To poruszające opowiadanie jest zawarte w książce „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”. Ważne jest to, przekonywała autorka, żeby umieć dobrze się zachować wobec innych, ludzi i zwierząt. Warto wybrać dobro, bo wtedy „wokół serca pojawia się ciepełko”.


Na koniec spotkania podziękowaliśmy naszym Gościom, potem każde z dzieci miało okazję zamienić kilka słów z pisarką, a także zdobyć jej książkę z dedykacją.


Myślę, że było to bardzo dobre, udane i niezwyczajne spotkanie z autorką, której twórczość jest znana i doceniana.


Bardzo dziękuję Dyrekcji Szkoły, Radzie Rodziców, Nauczycielom za nieocenioną pomoc w organizacji spotkania, a Uczniom za piękne przyjęcie naszych Gości.

 


Bogusława Szczupak

MARZEC

Konkurs plastyczny "Ilustrujemy utwory Renaty Piątkowskiej"Renata Piątkowska jest znaną, współczesną autorką książek dla dzieci. Mieszka na stałe w Bielsku-Białej, ma dwoje dzieci: Martę i Kacpra. Jej pasją, oprócz pisania, jest także jazda konna.

W książkach pisarki można spotkać ciekawe postaci, przeżyć wiele zaskakujących przygód, ale przede wszystkim można się z nich czegoś nauczyć.

Autorka za swoją twórczość została uhonorowana nagrodami, między innymi została nagrodzona w konkursie im. Astrid Lindgren oraz w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Do tej pory pisarka wydała kilkadziesiąt książek.

Renata Piątkowska będzie gościem w naszej szkole! Spotkanie autorskie odbędzie się 6 kwietnia 2017r. Zanim to nastąpi, uczniowie klas pierwszych Gimnazjum przybliżą kolegom z klas I-IV fragmenty utworów pisarki, które mamy nadzieję, będą inspiracją do wykonania ciekawych przekładów intersemiotycznych.

Zapraszamy uczniów klas I-IV do udziału w konkursie plastycznym. Należy wykonać ilustrację do wybranej książki autorki dowolną techniką w formacie bloku rysunkowego.


Konkurs zakończy się 6 kwietnia 2017 r.


Książki Renaty Piątkowskiej w szkolnej bibliotece:

„Dziadek na huśtawce”

„Gdyby jajko mogło mówić”

„Mruk”

„Na wszystko jest sposób”

„Nie ma nudnych dni”

„Wieloryb”

„Wszystkie moje mamy”

„Z przysłowiami za pan brat”

„Zbój”


Agata Mazur / Bogusława Szczupak

 


 

 

 

Szkolny Dzień Języka Polskiego

 

Co jest trwalszego niż kamień, żelazo i spiż? Kto chociaż raz zetknął się z poezją Horacego wie, że są nią dzieła tworzone przez pisarzy i poetów. Język i jego wytwory żyją, dopóki są czytelnicy i Ci, którzy chronią i pielęgnują go.


W naszej historii były momenty, kiedy musieliśmy bronić naszego języka i dbać, aby nie zniknął całkowicie z dziedzictwa kulturowego. Dzisiaj mamy do dyspozycji wiele możliwości, aby nie tylko uczyć się języka ojczystego, ale również go wzbogacać.


1 marca 2017 roku w naszym gimnazjum odbył się Dzień Języka Polskiego. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie i opiekujący się nimi nauczyciele zobaczyli przedstawienie o H. Sienkiewiczu, rozpoznawali literackich bohaterów lutego i marca (Basia Wołodyjowska, Scarlett O’Hara), posłuchali gwary śląskiej, kaszubskiej, góralskiej i „Krasnej Kanioły”. Nie zabrakło również kapeli góralskiej, w której grali: Al. Dąbrowska, N. Wejnerd i F. Wejnerd. Wręczone zostały także przez Pana Dyrektora G. Żaka dyplomy i słodkości ufundowane przez Radę Rodziców dla zwycięzców konkursów dotyczących wiedzy o ekranizacji powieści „Ogniem i mieczem”, Mistrza Ortografii w każdej klasie i plakatu promującego język polski.


W konkursie wiedzowym o ekranizacji „Ogniem i mieczem” najlepsi byli:


I miejsce - Aleksandra Moskwik i Sebastian Niemiec

II miejsce Łukasz Zapotoczny


Mistrz Ortografii


klasa I a - Daria Bies, Emilia Zątek

klasa I b – Zuzanna Mejza

klasa II a – Natalia Płonka

klasa II b – Sebastian Niemiec

klasa III a – Małgorzata Klęczar

klasa III b – Julia Mazur


Plakat


I miejsce - klasa I b i klasa III a

II miejsce – klasa II b


W czasie Dnia Języka Polskiego zaprezentowany został projekt poświęcony gwarom, którego opiekunką była p. M. Majcherczyk. Dzięki uczniom klasy II a w składzie: E. Bienia, O. Kasprzak, M. Łanucha, B. Stańczyk, M. Kornik, K. Szyszka, Ł. Wróbel, S. Przystał mogliśmy, nie tylko poznać gwary, zobaczyć stroje ludowe, posłuchać muzyki góralskiej, ale również posmakować cukierków górniczych, chrustu i owczego sera.


Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania i pomogli zorganizować ten dzień, a także tym, których nie było widać na scenie, a włączyli się w całe przedsięwzięcie.Magdalena Majcherczyk / Agata Mazur /

Boguslawa Szczupak / Agata Terlikowska

 

 

 LUTY

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017


W lutym i na początku marca uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, które odbyły się w Bibliotece w Dworku. Prowadziła je pani Justyna Motyka.

Dzieci z klasy I poznały zasady korzystania z sieci, a wyjaśniał je sympatyczny Necio, bohater interesującej bajeczki pt. „Mój przyjaciel Necio”. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto wykorzystywać zasoby Internetu i kim są złe sieciuchy. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali kolorowanki.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w spotkaniu „Zamęt w głowach”, którego tematem było uzależnienie od gier komputerowych. Obejrzeli kreskówkę „Owce w sieci”. Film pokazywał zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Zakończenie bajki zawierało morał, mówiący o tym, jak uniknąć przykrych następstw uzależnienia od komputera. W drugiej części spotkania uczniowie zastanawiali się nad dobrymi sposobami spędzenia wolnego czasu, by rozwinąć swoje zdolności, a potem za pomocą rysunku postaci wskazywali, jakie są konsekwencje niekontrolowanego przesiadywania przed ekranem monitora.

Zajęcia były ciekawe i pouczające, uświadomiły uczniom, że korzystanie z sieci pod wieloma względami jest użyteczne, ale nie brak w niej także niebezpieczeństw i zagrożeń. Ważny jest zarówno bezpieczny dostęp do zasobów internetowych, jak również zachowanie umiaru i kontrola czasu spędzanego przed komputerem. Podczas spotkań zostały wykorzystane materiały edukacyjne w formie tradycyjnej, elektronicznej i wizualnej.

Bardzo dziękujemy pani Justynie Motyce za zaproszenie do biblioteki i ciekawe, pożyteczne zajęcia.


Barbara Ba-Gawęda / Malwina Pocik / Małgorzata Pustelnik /

Jadwiga Putek /Dorota Żmudka / Bogusława Szczupak

 

 


STYCZEŃ

Tuż przed feriami zimowymi zapraszaliśmy wszystkich uczniów do wizyty w szkolnej bibliotece, by wypożyczyli książki do czytania w czasie wolnym od nauki. Uczennice z klas VI wykonały na korytarzu dolnym wystawę „Ferie z książką” prezentująca najciekawsze utwory dla dzieci. W ostatnim dniu nauki I semestru uczennice klasy V a zachęcały uczniów klas I-VI do wypożyczania książek i sympatycznie przekonywały, że warto wypożyczyć na ferie czasopismo „National Geographic”. Działanie było skuteczne, uczniowie pojawili się w bibliotece szkolnej, chętnie wypożyczali książki i nowe  numery  „Odkrywcy”.

 

 << pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6