Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Są ludzie, którzy nigdy by nie byli zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. "

Wyjazd na grę w kregle

15 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się do kręgielni Hula Kula w Oświęcimiu.

Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

Nasze uczennicy rozpoczęły ferie zimowe na sportowo, bowiem w niedzielę (11 lutego) wzięły udział w inaugurującym turnieju mini siatkówki Grand Prix o Puchar Dyrektora Centrum Sportowo - Widowiskowego w Kozach.

VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

Tradycyjnie, jak co roku trzyosobowe drużyny wszystkich klas 4-6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum spotkały się, by rywalizować na słowa – VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany systemem belgijskim w dwóch kategoriach wiekowych już przeszedł do historii.

Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.

KARNAWAŁ 2018

Karnawał to czas balów, radości i tańców. 8 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi uczniowie wszystkich klas bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Zabawy na śniegu

Po długim oczekiwaniu na śnieżną aurę, nadszedł wreszcie dzień, w którym mogliśmy poszaleć na białym puchu.

 • Wyjazd na grę w kregle

 • Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

 • VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

 • Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

 • KARNAWAŁ 2018

 • Zabawy na śniegu

Biblioteka


 

 

 

„Książka jest jak ogród noszony w kieszeni.”

/przysłowie chińskie/

 

 


 

 

Biblioteka szkolna zaprasza


- od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.

 

 

 

 

 

nauczyciel-bibliotekarz: Bogusława SzczupakPAŹDZIERNIK

Czasopisma dla młodzieży w szkolnej bibliotece„Victor Junior” to dwutygodnik edukacyjny dla nastolatków w wieku 10-13 lat

(czyli dla uczniów 4, 5 i 6 klasy szkoły podstawowej). Ukazuje się od 2002 roku.


Co znajdziecie w numerze? Jakie są stałe działy pisma?

 • Przysłaliście do redakcji
 • Ważny temat (porady, odpowiedzi na pytania nastolatków)
 • To mi się przytrafiło
 • Redakcja radzi
 • Do poczytania
 • Niezbędnik nastolatka
 • Pomyśl i działaj
 • Practice makes perfect
 • Ale śmieszne!
 • Prenumerata „Victora Juniora”


Czasopismo zawiera wiele ciekawych artykułów, porady dla nastolatków, fragmenty współczesnych powieści, a także strony poświęcone rozrywce ( humor, krzyżówki). Warto sięgnąć po „Juniora”, ponieważ można w nim znaleźć wywiady z ciekawymi osobami. Zawiera także interesujące artykuły poświęcone przyrodzie. Właściwie każdy może znaleźć w nim dla siebie coś ciekawego. Pismo pomaga w nauce i w rozwiązaniu spraw, które dotyczą nas, uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Czytamy i polecamy!


Zuzanna Adamus, Oliwia Głowa, Martyna Joniak„Victor Gimnazjalista”


Pismo, które wspiera w codziennych szkolnych trudach!


Dwutygodnik edukacyjny skierowany do gimnazjalistów oraz uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej (młodzieży w wieku 13–16 lat). Ukazuje się od 1998 roku.

 • Uzupełnia i utrwala wiedzę zdobytą w szkole.
 • Skutecznie przygotowuje do egzaminów kończących gimnazjum/ szkołę podstawową.
 • Publikuje treści związane z tematyką młodzieżową, dotyczące aktualnych problemów życiowych i szkolnych nastolatków.
 • Prezentuje przykładowe ścieżki kariery zawodowej.
 • Poszerza horyzonty, pomagamy zorientować się we współczesnej kulturze i sztuce.
 • Umożliwia prezentowanie na łamach pisma własnej twórczości i osiągnięć artystycznych, literackich i sportowych.
 • Współpracuje z cenionymi twórcami literatury młodzieżowej, znanymi specjalistami z zakresu psychologii i pedagogiki szkolnej oraz doświadczonymi nauczycielami, którzy publikują na łamach „Victora”.


W każdym numerze:

 • testy egzaminacyjne wraz z rozbudowanym omówieniem
 • materiały pomocnicze dla uczniów wszystkich klas
 • porady specjalistów: psychologów, pedagogów, doradców zawodowych
 • konkursy z nagrodami, zabawy, quizy
 • informacje na temat dalszego kształcenia
 • kalendarium ucznia
 • stałe rubryki tylko dla młodzieży

Niedawno przeczytałam czasopismo„Victor Gimnazjalista". Jest to wydanie dla gimnazjum. "Victor" zawiera wiele bardzo ciekawych artykułów, takich jak „Dlaczego warto być wolontariuszem", "Pieniądz - gorąca historia" oraz "Są na tym świecie rzeczy...". Czasopismo jest również pełne quizów, ankiet i pięknych zdjęć. W nim każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam Wam „Victora Gimnazjalistę!


Wiktoria Fujawa 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 


Już po raz 18 obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez International Assotiation of School Librarianship – IASL- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i czytelnictwa. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło „Książka nas łączy”.


W październiku zachęcamy wszystkich uczniów do:

 • wizyty w bibliotece wraz z wychowawcami klas,
 • zapoznania się z gazetką „TOP 10 najlepszych otwartych źródeł wiedzy w sieci”
 • udziału dzieci klas I- III w konkursie czytelniczym „Znam bohaterów lektur”.

WRZESIEŃ

„Dzieci z Bullerbyn” – 70 lat.


„Dzieci z Bullerbyn” zajmują od kilku lat pierwsze miejsce w rankingach czytelniczych w naszej szkole. I najmłodsi, i starsi z Was wskazali, że jest to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci. Jej autorką jest szwedzka pisarka Astrid Lindgren. „Dzieci z Bullerbyn” mają 70 lat, autorka napisała je w 1947 roku. Jak to możliwe, że jej książka napisana już dość dawno temu w ogóle się nie starzeje i jest nadal chętnie czytana nie tylko przez najmłodsze dzieci? Odpowiedzi na to pytanie istnieje tyle, ilu jest czytelników tej dobrej książki. Napiszcie, proszę, jaka była dla Was ta lektura. A propozycja, by podzielić się swoimi przemyśleniami, skierowana jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Proszę, przekażcie pisemne prace do szkolnej biblioteki.Bogusława Szczupak

 Spotkanie autorskie z panią Renatę Piątkowską

W czwartek, 6 kwietnia 2017 r., gościliśmy w szkole  dla dzieci, której towarzyszyła lektorka p. Malwina Kożurno.

W spotkaniu wzięli udział p. Justyna Motyka z Biblioteki w Dworku, p. Sabina Jończyk, przewodnicząca Rady Rodziców, uczniowie klas I –IV wraz z nauczycielami. Pani Renata Piątkowska wprowadziła nas w świat swoich utworów. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci” to temat przewodni spotkania. Rzeczywiście, było ciekawie i radośnie.

Pani Malwina Kożurno w wyjątkowy sposób przeczytała opowiadanie „Daleko jeszcze?” z książki „To się nie mieści w głowie”. Dzieciom bardzo podobała się opowieść, na buziach pojawiły się uśmiechy, co zauważyła sama autorka. Potem przedstawiła treść książki „Gdyby jajko mogło mówić”: „Dzieciom czasem przysłowia mylą się z przesądami i zwyczajami. Prawie każdy przecież maluje pisanki na Wielkanoc, ubiera choinkę na Boże Narodzenie, wypatruje pierwszej gwiazdki przed Wigilią, czy leje wosk w Andrzejki. Niby wszyscy to robimy, ale gdyby tak zapytać, co dokładnie kryje w sobie nazwa Śmigus-Dyngus, większość osób nie byłaby w stanie zbyt wiele powiedzieć. A jeśli będziecie wiedzieć więcej, to może nie pozwolicie tym zwyczajom zaginąć” – przekonywała autorka. Dzieci dowiedziały się, że niegdyś był mokry i suchy Śmigus. Suchy, który obecnie zaniknął, polegał na tym, że chłopcy delikatnie uderzali dziewczęta po łydkach wiązkami gałązek. Dyngus natomiast oznaczał chodzenie od domu do domu z życzeniami, w zamian za które każdy gospodarz obdarowywał odwiedzających pieniędzmi lub czymś do jedzenia. Pani Renata Piątkowska wyjaśniła także znaczenie wyrażenia „Prima Aprilis.”


Po przerwie, w drugiej części spotkania, p. Renata Piątkowska przekonywała uczniów do czytania książek, mówiła o tym, w jaki sposób czytanie uruchamia wyobraźnię i w kształtuje bogaty język. W zabawny sposób opowiedziała o sytuacjach, w których ci, którzy nie czytają, nie umieją dobrać właściwych słów, nieporadnie wypowiadając „yyy” i często nadużywają określenia „fajnie”. W emocjonujący sposób opowiedziała przygody kotki Wierusi, która uratowała swoje dzieci z tonącego statku. To poruszające opowiadanie jest zawarte w książce „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”. Ważne jest to, przekonywała autorka, żeby umieć dobrze się zachować wobec innych, ludzi i zwierząt. Warto wybrać dobro, bo wtedy „wokół serca pojawia się ciepełko”.


Na koniec spotkania podziękowaliśmy naszym Gościom, potem każde z dzieci miało okazję zamienić kilka słów z pisarką, a także zdobyć jej książkę z dedykacją.


Myślę, że było to bardzo dobre, udane i niezwyczajne spotkanie z autorką, której twórczość jest znana i doceniana.


Bardzo dziękuję Dyrekcji Szkoły, Radzie Rodziców, Nauczycielom za nieocenioną pomoc w organizacji spotkania, a Uczniom za piękne przyjęcie naszych Gości.

 


Bogusława Szczupak

MARZEC

Konkurs plastyczny "Ilustrujemy utwory Renaty Piątkowskiej"Renata Piątkowska jest znaną, współczesną autorką książek dla dzieci. Mieszka na stałe w Bielsku-Białej, ma dwoje dzieci: Martę i Kacpra. Jej pasją, oprócz pisania, jest także jazda konna.

W książkach pisarki można spotkać ciekawe postaci, przeżyć wiele zaskakujących przygód, ale przede wszystkim można się z nich czegoś nauczyć.

Autorka za swoją twórczość została uhonorowana nagrodami, między innymi została nagrodzona w konkursie im. Astrid Lindgren oraz w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Do tej pory pisarka wydała kilkadziesiąt książek.

Renata Piątkowska będzie gościem w naszej szkole! Spotkanie autorskie odbędzie się 6 kwietnia 2017r. Zanim to nastąpi, uczniowie klas pierwszych Gimnazjum przybliżą kolegom z klas I-IV fragmenty utworów pisarki, które mamy nadzieję, będą inspiracją do wykonania ciekawych przekładów intersemiotycznych.

Zapraszamy uczniów klas I-IV do udziału w konkursie plastycznym. Należy wykonać ilustrację do wybranej książki autorki dowolną techniką w formacie bloku rysunkowego.


Konkurs zakończy się 6 kwietnia 2017 r.


Książki Renaty Piątkowskiej w szkolnej bibliotece:

„Dziadek na huśtawce”

„Gdyby jajko mogło mówić”

„Mruk”

„Na wszystko jest sposób”

„Nie ma nudnych dni”

„Wieloryb”

„Wszystkie moje mamy”

„Z przysłowiami za pan brat”

„Zbój”


Agata Mazur / Bogusława Szczupak

 


 

 

 

Szkolny Dzień Języka Polskiego

 

Co jest trwalszego niż kamień, żelazo i spiż? Kto chociaż raz zetknął się z poezją Horacego wie, że są nią dzieła tworzone przez pisarzy i poetów. Język i jego wytwory żyją, dopóki są czytelnicy i Ci, którzy chronią i pielęgnują go.


W naszej historii były momenty, kiedy musieliśmy bronić naszego języka i dbać, aby nie zniknął całkowicie z dziedzictwa kulturowego. Dzisiaj mamy do dyspozycji wiele możliwości, aby nie tylko uczyć się języka ojczystego, ale również go wzbogacać.


1 marca 2017 roku w naszym gimnazjum odbył się Dzień Języka Polskiego. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie i opiekujący się nimi nauczyciele zobaczyli przedstawienie o H. Sienkiewiczu, rozpoznawali literackich bohaterów lutego i marca (Basia Wołodyjowska, Scarlett O’Hara), posłuchali gwary śląskiej, kaszubskiej, góralskiej i „Krasnej Kanioły”. Nie zabrakło również kapeli góralskiej, w której grali: Al. Dąbrowska, N. Wejnerd i F. Wejnerd. Wręczone zostały także przez Pana Dyrektora G. Żaka dyplomy i słodkości ufundowane przez Radę Rodziców dla zwycięzców konkursów dotyczących wiedzy o ekranizacji powieści „Ogniem i mieczem”, Mistrza Ortografii w każdej klasie i plakatu promującego język polski.


W konkursie wiedzowym o ekranizacji „Ogniem i mieczem” najlepsi byli:


I miejsce - Aleksandra Moskwik i Sebastian Niemiec

II miejsce Łukasz Zapotoczny


Mistrz Ortografii


klasa I a - Daria Bies, Emilia Zątek

klasa I b – Zuzanna Mejza

klasa II a – Natalia Płonka

klasa II b – Sebastian Niemiec

klasa III a – Małgorzata Klęczar

klasa III b – Julia Mazur


Plakat


I miejsce - klasa I b i klasa III a

II miejsce – klasa II b


W czasie Dnia Języka Polskiego zaprezentowany został projekt poświęcony gwarom, którego opiekunką była p. M. Majcherczyk. Dzięki uczniom klasy II a w składzie: E. Bienia, O. Kasprzak, M. Łanucha, B. Stańczyk, M. Kornik, K. Szyszka, Ł. Wróbel, S. Przystał mogliśmy, nie tylko poznać gwary, zobaczyć stroje ludowe, posłuchać muzyki góralskiej, ale również posmakować cukierków górniczych, chrustu i owczego sera.


Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania i pomogli zorganizować ten dzień, a także tym, których nie było widać na scenie, a włączyli się w całe przedsięwzięcie.Magdalena Majcherczyk / Agata Mazur /

Boguslawa Szczupak / Agata Terlikowska

 

 

 LUTY

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017


W lutym i na początku marca uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, które odbyły się w Bibliotece w Dworku. Prowadziła je pani Justyna Motyka.

Dzieci z klasy I poznały zasady korzystania z sieci, a wyjaśniał je sympatyczny Necio, bohater interesującej bajeczki pt. „Mój przyjaciel Necio”. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto wykorzystywać zasoby Internetu i kim są złe sieciuchy. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali kolorowanki.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w spotkaniu „Zamęt w głowach”, którego tematem było uzależnienie od gier komputerowych. Obejrzeli kreskówkę „Owce w sieci”. Film pokazywał zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Zakończenie bajki zawierało morał, mówiący o tym, jak uniknąć przykrych następstw uzależnienia od komputera. W drugiej części spotkania uczniowie zastanawiali się nad dobrymi sposobami spędzenia wolnego czasu, by rozwinąć swoje zdolności, a potem za pomocą rysunku postaci wskazywali, jakie są konsekwencje niekontrolowanego przesiadywania przed ekranem monitora.

Zajęcia były ciekawe i pouczające, uświadomiły uczniom, że korzystanie z sieci pod wieloma względami jest użyteczne, ale nie brak w niej także niebezpieczeństw i zagrożeń. Ważny jest zarówno bezpieczny dostęp do zasobów internetowych, jak również zachowanie umiaru i kontrola czasu spędzanego przed komputerem. Podczas spotkań zostały wykorzystane materiały edukacyjne w formie tradycyjnej, elektronicznej i wizualnej.

Bardzo dziękujemy pani Justynie Motyce za zaproszenie do biblioteki i ciekawe, pożyteczne zajęcia.


Barbara Ba-Gawęda / Malwina Pocik / Małgorzata Pustelnik /

Jadwiga Putek /Dorota Żmudka / Bogusława Szczupak

 

 


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6