Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 roku.

Cytat dnia: "Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać. "

GRUNT, TO RODZINKA!

„Grunt, to Rodzinka!” - pod takim hasłem 15 czerwca odbyło się przedstawienie klas trzecich Szkoły Podstawowej.

WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

13.06.2018 r. uczniów klas szóstych odwiedziła Pani Martyna Kolasa - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Bielsku-Białej.

Zawody w piłkę siatkową

We wtorek (12 czerwca) na Orliku w Kętach przy stadionie Hejnału odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zawody w piłkę siatkową.

„Program dla szkół” w klasach I - V

„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych.

Zajęcia teatralne dla gimnazjalistów

Zajęcia teatralne zawsze dostarczają swoim uczestnikom sporo zabawy. Rozwijanie talentów idzie w parze z nabywaniem umiejętności i zdobywaniem doświadczeń na różnych poziomach.

WYJSCIE DO KINA W KĘTACH

8 czerwca 2018 r. uczniowie klasy V a i VI b uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KINO SZKOŁA.

• GRUNT, TO RODZINKA!

• WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

• Zawody w piłkę siatkową

• „Program dla szkół” w klasach I - V

• Zajęcia teatralne dla gimnazjalistów

• WYJSCIE DO KINA W KĘTACH

Historia szkoły

Pierwsza szkoła w Nowej Wsi działała już od 1-go lutego 1886 roku, druga - została wybudowana w latach 1911-1914 i mieściła się w obecnym budynku Domu Nauczyciela. W czasie wojny zaginął cały inwentarz kancelaryjny - w tym kronika prowadzona od chwili powstania pierwszej szkoły, dzienniki klasyfikacyjne, wszystkie akta i pisma urzędowe. Zniknęły też książki, obrazy i portrety. Czego nie wywieziono, zostało spalone lub przewieziono do fabryki papieru w Czańcu. W posiadaniu szkoły znajdują się rękopisy Karola Pielesza przedwojennego jej kierownika, który tuż po wojnie opisał perypetie szkoły w latach 1939-1945.

1-go września 1939 roku szkoła została zamknięta na okres siedmiu tygodni - w tym czasie kierownik szkoły przebywał w niewoli. Po powrocie Karol Pielesz rozpoczął starania o zezwolenie na utworzenie szkoły polskiej. Władze niemieckie zgodziły się z zastrzeżeniem usunięcia z nauki w szkole historii i geografii, a język niemiecki uwzględnić na życzenie dzieci. Po półtora miesiąca przyszedł nakaz, by naukę przerwać. W kwietniu 1940 roku rozpoczęły się aresztowania nauczycieli i księży. Dyrektor szkoły został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. Od tego momentu w szkole uczono już tylko po niemiecku. Tak było do marca 1941 roku, po czym władze niemieckie zakazały nauki w ogóle.

Karol Pielesz powrócił z obozu i końca wojny doczekał w Kętach pomagając w organizowaniu szkoły w Leszczynach. Uroczystym nabożeństwem 15-go lutego 1945 roku rozpoczęła się nauka szkolna. Zapisanych zostało 254 uczniów. Najwięcej do pierwszej klasy. Do szkoły powrócił Karol Pielesz i objął jej kierownictwo. Nauka w klasach polegała przeważnie na ćwiczeniach pamięciowych, bo przecież nie było podręczników i zeszytów. Rok szkolny zakończył się 15-go lipca 1945 roku nabożeństwem w kościele parafialnym w Kętach.

Kolejnym dyrektorem-kierownikiem został Marian Christ, będący nauczycielem tejże szkole, który wpisał do kroniki, że w 1947 roku zapisało się 251 uczniów. W roku szkolnym 1964/65 szkoła liczy już dziewięć oddziałów i staje się coraz bardziej ciasno. Kolejnym dyrektorem zostaje Jan Wójcik. Nauczyciele i komitet rodzicielski czynią starania, by szkoła dostała dodatkowe pomieszczenia. Na terenie Wsi powstaje Społeczny Komitet Budowy Szkoły i Dróg. Coraz trudniejsze warunki nauki zmuszają mieszkańców w Nowej Wsi do budowy szkoły w czynie społecznym.

W 1969 roku kierownikiem został Marian Patuła. Wtedy uczniów było już 378. Buduje się nowa szkoła, której oddanie nastąpiło 31-go grudnia 1970 roku, a 1-go lutego odbyły się uroczystości jej otwarcia. W niej uczą się dzieci do dnia dzisiejszego. Patronem nowej szkoły został gen. Władysław Sikorski.

W roku 1985 szkoła otrzymała prawo posiadania sztandaru. W latach osiemdziesiątych dyrektorami byli kolejno: Zbigniew Jarosz (1982), Stanisław Drabek (1984), Barbara Piasecka (1985) i Zofia Królicka (1986). Od 1990 roku, przez kolejne 16 lat, funkcję tę pełniła Joanna Dela.

W roku 1999 w ramach reformy systemu oświatowego powstało Gimnazjum, którego dyrektorem została Hermina Dudziak, zaś dyrektorem 6-klasowej Szkoły Podstawowej nadal Joanna Dela.

W roku 2006 miały miejsce kolejne zmiany. W wyniku połączenia Szkoły Podstawowej i Gimnazjum powstał Zespół Szkolno-Gimnazjalny, którego pierwszym dyrektorem była Hermina Dudziak.

W dniu 1 września 2011 roku stanowisko dyrektora objął jeden z nauczycieli Zespołu, a zarazem – po raz pierwszy w historii tej szkoły – również jej absolwent, Grzegorz Żak. Nowy dyrektor obowiązki wicedyrektora powierzył Łucji Listwan.

Od 1 września 2017 roku wdrażana jest kolejna reforma struktury polskiego szkolnictwa. Dotychczasowe Gimnazjum zostało włączone do 8-klasowej Szkoły Podstawowej.