Dzisiaj jest sobota, 16 lutego 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Jeśli nie wiesz dokąd iść sama cię droga poprowadzi. "

Jestem aktorem. Gram na scenie.

Jak powstała Wisła? „Scena każdego teatru to wielkie zwierciadło, w którym przeglądają się widzowie. Każde lustro zaś to wielka scena ustawiona w samym środku życia.” Elif Şafak

„Pan Tadeusz” w Domu Kultury w Kętach

7 lutego 2019 r. uczniowie z obu ósmych klas naszej szkoły udali się do Domu Kultury w Kętach na przedstawienie na podstawie wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  

Zagrożenia internetowe

Jak co roku w lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, w związku z czym po raz kolejny Policja wkroczyła do szkół by przypomnieć czym jest bezpieczeństwo w przestrzeni wirtualnej.  

AKCJA „ZBIÓRKA NAKRĘTEK”

Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych ich rodzin.  

My się igły nie boimy …

Z okazji zbliżających się walentynek dzieci przebywające w świetlicy szkolnej postanowiły przygotować drobne prezenty dla kochanych osób.

Turniej młodziczek

W niedzielę 10 lutego na hali Beskidu w Andrychowie odbył się kolejny wojewódzki turniej piłki siatkowej w kategorii młodziczek.

  • Jestem aktorem. Gram na scenie.

  • „Pan Tadeusz” w Domu Kultury w Kętach

  • Zagrożenia internetowe

  • AKCJA „ZBIÓRKA NAKRĘTEK”

  • My się igły nie boimy …

  • Turniej młodziczek

Doradztwo zawodowe

Rola rodzica w systemie doradztwa zawodowego


Rodzic jest dla każdego dziecka, czy to okazuje czy nie, osobą znaczącą. Jest nie tylko wzorem do naśladowania,  pierwszym nauczycielem i wychowawcą, ale również doradcą zawodowym. Dzieje się tak, ponieważ Wy, Drodzy Rodzice, możecie bardzo dużo powiedzieć swojemu dziecku o nim samym. Jesteście tymi osobami, które na co dzień obserwują swoje dzieci w rozmaitych sytuacjach, w czasie wykonywania różnych zadań. Wasza rola w rozpoznawaniu możliwości dziecka jest nie do przecenienia.

Rozmowy z dzieckiem na temat przedmiotów szkolnych, zajęć pozalekcyjnych mogą być kopalnią wiedzy o pasjach dziecka. Rozmowy z nastolatkiem, towarzyszenie mu w codziennych obowiązkach pozwala na zaobserwowanie przejścia z dzieckiem fazy marzeń, zawodowych fantazji poprzez fazę zainteresowań do krystalizacji idei, poszukiwania kolejnych pomysłów na siebie. Dość powszechne jest zjawisko, że rodzic nie docenia swoich kompetencji doradczych, umniejsza ich znaczenie, przydatność. Często nie ma świadomości, jak bardzo może pomóc. Po prostu nie czuje się doradcą. Aby się nim stać, rodzic musi traktować nastolatka jak partnera w rozmowie, dać mu prawo do prezentacji własnego stanowiska, wypowiedzenia się, przedstawienia swoich propozycji. Rodzic powinien słuchać, rozmawiać, radzić się innych, jak pomóc swojemu dziecku. Stanowić dla dziecka wsparcie  w trudnym momencie życia, kiedy to ma ono dopracować pomysł na przyszłość, na swoją karierę zawodową.


Aby nawiązać nić porozumienia ze swoim dzieckiem należy zastosować kilka prostych zasad:

1. Rozmawiaj z dzieckiem codziennie, wystarczy kilkanaście minut takiej rozmowy by być na bieżąco

z zainteresowaniami i problemami dziecka.

2. Unikaj pytań, które można zbyć odpowiedzią „dobrze”, „tak”, „nie”.

3. Przy rozmowie z dzieckiem dopytuj, ale nie „przesłuchuj”.

4. Staraj się zapamiętać odpowiedzi i wychwycić ważne informację, będziesz mógł do nich później nawiązać.

5. Używaj krótkich komunikatów, zamiast wygłaszania przemów.

6. Nie bierz do siebie negatywnych reakcji dziecka.

7. Nie negocjuj ustalonych zasad.

8. Nie oceniaj.

9. Nie ignoruj dziecka.

10. Dowiaduj się co się dzieje w życiu Twojego dziecka, im więcej będziesz wiedział, tym chętniej dziecko będzie dzieliło się z Tobą swoimi przeżyciami.Agata Spila