Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2019 roku.

Cytat dnia: "Cóż wiesz o pięknie? - Kształtem jest miłości. "

Nagroda w konkursie ekologicznym

12 czerwca 2019 r. w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie konkursu ekologicznego „Uwalniamy nasze środowisko od zużytych baterii”.

Zawody wędkarskie

W dniu 7 czerwca 2019 r. na łowisku „Dyrczoniówka” w Bielanach odbyły się spławikowe zawody wędkarskie.

Zajęcia otwarte kółka informatycznego

W poniedziałek - 3 czerwca odbyły się otwarte zajęcia komputerowe. Nauczyciele mieli okazję na nie przyjść i zobaczyć jak pracują nasi młodzi programiści.

Matematyka i dobra zabawa

W dniu 23 maja 2019 r. uczniowie klasy VII b uczestniczyli w lekcji otwartej z matematyki, na którą zostali zaproszeni nauczyciele szkoły oraz rodzice.

Odkryj słodki świat miodu!

1 czerwca klasy drugie wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. M. Pustelnik i  p.  K.  Weźranowską oraz towarzyszącą im p. B. Szczupak wybrały się do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa – „Apilandia”, które znajduje się w Kleczy Dolnej.

„Dobre maniery znam i mam”

W ramach realizowanego programu innowacji pedagogicznej „Dobre maniery znam i  mam” uczniowie klasy II b poznali zasady dobrego wychowania Savoir – vivre, które są podstawą właściwych relacji międzyludzkich w codziennym życiu.

• Nagroda w konkursie ekologicznym

• Zawody wędkarskie

• Zajęcia otwarte kółka informatycznego

• Matematyka i dobra zabawa

• Odkryj słodki świat miodu!

• „Dobre maniery znam i mam”

Doradztwo zawodowe

Jak co roku ukazał się już Informator Oświatowy Powiatu Oświęcimskiego, który zawiera ofertę szkół średnich zarówno dla uczniów ostatnich klas gimnazjum, jak i ósmoklasistów.

Każdy zainteresowany, może nie tylko zapoznać się tam z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2019/2020, ale także szerzej poczytać o poszczególnych szkołach powiatu lub znaleźć informację gdzie jeszcze może poszerzyć wiedzę  na ten temat. Wszystkich zarówno przyszłych absolwentów, jak i ich Rodziców zachęcamy do dokładnego prześledzenia informacji, które na pewno okażą się pomocne przy podejmowaniu decyzji o wyborze szkoły średniej.

Informator w wersji papierowej otrzymali uczniowie, w wersji elektronicznej jest pod adresem:

Owocnej lektury!

Agata Spila

Rola rodzica w systemie doradztwa zawodowego

Rodzic jest dla każdego dziecka, czy to okazuje czy nie, osobą znaczącą. Jest nie tylko wzorem do naśladowania,  pierwszym nauczycielem i wychowawcą, ale również doradcą zawodowym. Dzieje się tak, ponieważ Wy, Drodzy Rodzice, możecie bardzo dużo powiedzieć swojemu dziecku o nim samym. Jesteście tymi osobami, które na co dzień obserwują swoje dzieci w rozmaitych sytuacjach, w czasie wykonywania różnych zadań. Wasza rola w rozpoznawaniu możliwości dziecka jest nie do przecenienia.

Rozmowy z dzieckiem na temat przedmiotów szkolnych, zajęć pozalekcyjnych mogą być kopalnią wiedzy o pasjach dziecka. Rozmowy z nastolatkiem, towarzyszenie mu w codziennych obowiązkach pozwala na zaobserwowanie przejścia z dzieckiem fazy marzeń, zawodowych fantazji poprzez fazę zainteresowań do krystalizacji idei, poszukiwania kolejnych pomysłów na siebie. Dość powszechne jest zjawisko, że rodzic nie docenia swoich kompetencji doradczych, umniejsza ich znaczenie, przydatność. Często nie ma świadomości, jak bardzo może pomóc. Po prostu nie czuje się doradcą. Aby się nim stać, rodzic musi traktować nastolatka jak partnera w rozmowie, dać mu prawo do prezentacji własnego stanowiska, wypowiedzenia się, przedstawienia swoich propozycji. Rodzic powinien słuchać, rozmawiać, radzić się innych, jak pomóc swojemu dziecku. Stanowić dla dziecka wsparcie  w trudnym momencie życia, kiedy to ma ono dopracować pomysł na przyszłość, na swoją karierę zawodową.

Aby nawiązać nić porozumienia ze swoim dzieckiem należy zastosować kilka prostych zasad:

1. Rozmawiaj z dzieckiem codziennie, wystarczy kilkanaście minut takiej rozmowy by być na bieżąco

z zainteresowaniami i problemami dziecka.

2. Unikaj pytań, które można zbyć odpowiedzią „dobrze”, „tak”, „nie”.

3. Przy rozmowie z dzieckiem dopytuj, ale nie „przesłuchuj”.

4. Staraj się zapamiętać odpowiedzi i wychwycić ważne informację, będziesz mógł do nich później nawiązać.

5. Używaj krótkich komunikatów, zamiast wygłaszania przemów.

6. Nie bierz do siebie negatywnych reakcji dziecka.

7. Nie negocjuj ustalonych zasad.

8. Nie oceniaj.

9. Nie ignoruj dziecka.

10. Dowiaduj się co się dzieje w życiu Twojego dziecka, im więcej będziesz wiedział, tym chętniej dziecko będzie dzieliło się z Tobą swoimi przeżyciami.

Agata Spila