Dzisiaj jest wtorek, 17 października 2017 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Mówimy niewiele. O takich trafionych radościach, niezasłużonych, niezaplanowanych, nie trzeba wiele mówić. "

Grrupa gimnazjalistów odbyła górksą wędrówkę...

W sobotę (14 października) po raz pierwszy w tym roku szkolnym kilkunastu gimnazjalistów wyruszyło na rajd górski pod opieką pana Wiesława Wawaka.

Jennifer Lynn Barnes: „NAZNACZENI”

Cassie ma naturalną zdolność rozszyfrowywania ludzi. Na podstawie najdrobniejszych szczegółów potrafi ustalić, kim jesteś i czym się zajmujesz.

„Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…”

„Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…” Tak w dniu 12 października rozpoczęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego program słowno-muzyczny, dedykowany pracownikom naszej szkoły, z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dzień 12 października 2017 roku na pewno na długo  pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych jak również i ich rodziców. Właśnie tego dnia zostali przyjęci w poczet braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.  

Dyktando Niepodległościowe

Etap szkolny V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” przeprowadzono 10 października 2017r. w wielu szkołach województwa małopolskiego.  

DZIEŃ UŚMIECHU

„Uśmiech jest najlepszą kosmetyką do użytku zewnętrznego i najlepszym lekarstwem do użytku wewnętrznego.” / Phil Bosmans /

  • Grrupa gimnazjalistów odbyła górksą wędrówkę...

  • Jennifer Lynn Barnes: „NAZNACZENI”

  • „Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…”

  • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  • Dyktando Niepodległościowe

  • DZIEŃ UŚMIECHU

II a SP 2017/2018

 

Klasa II a Szkoły Podstawowej - wych. Barbara Ba-GawędaLiczba uczniów: 21


Dziewczęta:

1.  Aniela Barbachen

2.  Julia Bogdanik

3.  Laura Chałupka

4.  Maja Hrapkowicz

5.  Kalina Mrzygłód

6.  Martyna Ryłko

7.  Katarzyna Szymik

8. Joanna Wykręt


Chłopcy:

1.  Mateusz Bednarczyk

2.  Adam Bienia

3.  Adam Czerwik

4.  Patryk Gabryś

5.  Oskar Naglik

6.  Krystian Niedziela

7.  Marcin Piwko

8.  Jan Pudełko

9.  Szymon Putek

10. Hubert Raj

11. Sławomir Rusek

12. Wojciech Ryłko

13. Nikodem TekielaSamorząd klasowy:

Przewodniczący - Jan Pudełko

Zastępca przewodniczącego -  Laura Chałupka

Skarbnik - Martyna RyłkoTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Magdalena Tekiela

Zastępca przewodniczącej - p. Małgorzata Czerwik

Skarbnik - p. Rafał NaglikKlasa opiekuje się salą nr 33.

 

 

 
Wybór Dżentelmena klasy

Końcem września Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił wybory na Klasowego Dżentelmena. Dziewczynki z klasy 2 a miały trudne zadanie, ponieważ w klasowych wyborach z tą samą liczbą głosów wygrywało 2 chłopaków: Wojciech Ryłko i Janek Pudełko. Ponieważ należało wyróżnić tylko jednego Dżentelmena, musiały wybierać ponownie. Z przewagą jednego głosu wygrał Janek.

Serdeczne gratulacje dla Janka oraz Wojciecha za wzorowy przykład grzecznego i miłego zachowania wobec dziewczynek.


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 


 


Dzień Chłopaka

29 września był dniem niespodzianek. Dziewczynki z klasy 2a nie zapomniały o święcie swoich kolegów i z okazji Dnia Chłopaka oprócz tradycyjnego złożenia kolegom życzeń wręczyły im słodkie upominki oraz prezenty w postaci ciekawych odblasków. Nie obyło się także bez tradycyjnego "Sto lat" dla solenizantów.

Bardzo dziękuję dziewczynkom za pamięć, rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego święta, a wszystkim chłopakom życzę wszystkiego co najmilsze, najlepsze i najcieplejsze oraz samych sukcesów w szkole i na co dzień.

Wychowawczyni -  Barbara Ba-Gawęda

 

 

ARTYSTĄ BYĆ... 2017 – eliminacje szkolne

Jak co roku we wrześniu odbyły się szkolne eliminacje konkursu gminnego ARTYSTĄ BYĆ... 2017. Głównym organizatorem etapu szkolnego była p. Dorota Gwiazdoń, w przygotowaniach i organizacji całego przedsięwzięcia pomogły jej p. Bogusława Szczupak, p. Magdalena Rodak oraz uczniowie: Łukasz Wróbel, Mateusz Kornik, Natalia Bułaś. Wszystkim organizatorom serdecznie dziękujemy.


27 września 2017 r. jury w składzie: Sylwia Brzozowicz, Donata Wójcik-Bąbska,  Agata Szyszka-Mądro i Piotr Wojtyszek obejrzało aż 30 prezentacji uczniów naszej szkoły w trzech grupach wiekowych. Uczniowie prezentowali się w trzech kategoriach: plastyczno-literackiej, wokalno-instrumentalnej i taneczno-teatralnej.


Z klasy 2a swoje prezentacje w kategoriach plastyczno-literackiej i taneczno-teatralnej przygotowały 4 uczennice: Laura Chałupka, Maja Hrapkowicz, Kalina Mrzygłód, Martyna Ryłko.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje za przygotowanie i prezentację swoich pasji i talentów.


Laureatami konkursu – etap szkolny zostało 13 uczniów, w tym 3 uczennice naszej klasy:

- laureatką w kategorii plastyczno-literackiej w grupie uczniów klas I-III została Kalina Mrzygłód,
- laureatkami w kategorii taneczno-teatralnej została m. in. para taneczna Maja Hrapkowicz i Martyna Ryłko.

Laureaci otrzymali zaproszenie na warsztaty artystyczne i Galę Finałową konkursu.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda
Poznajemy swoje otoczenie przyrodnicze i społeczne.

W czwartek, w piękny wrześniowy dzień klasa 2a wybrała się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Celem wycieczki była obserwacja warstw lasu, zbieranie okazów przyrodniczych z różnych warstw lasu, rysowanie przyrody, ćwiczenia ruchowe w terenie. Przygotowując się do wyjścia omówiliśmy zasady zachowania i bezpieczeństwa w czasie wycieczki. Zabraliśmy też ze sobą ołówki i kartki, na których każdy odbił korę wybranego drzewa. Uczniowie klasy drugiej z dużym zaangażowaniem odkrywali tajemnice lasu. Zebrane przez nich materiały przyrodnicze zostały uwiecznione na zdjęciach. Poczynione obserwacje uczniowie będą mogli wykorzystać w następnym tygodniu uczestnicząc w bloku zajęć "Tajemnice drzew".


Wychowawczyni - Barbara Ba-GawędaOstatnie w tym roku spotkanie klas młodszych z cyklu KinoSzkoła

W poniedziałek klasy 1a, 3a i 3b SP ostatni już raz w tym roku szkolnym uczestniczyły w cyklicznym spotkaniu KinoSzkoła.


Po wstępnej prelekcji uczniowie klas młodszych mogli obejrzeć koreański film nagrodzony 3 nagrodami międzynarodowymi Festiwali Filmów Młodego Widza Ale Kino! pt. "Jak ukraść psa?".


Bohaterką filmu jest dziesięcioletnia dziewczynka o imieniu Ji – so, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowj. Ji-so jest dzieckiem z rozbitej rodziny. Matka z dwojgiem dzieci zmuszona była do zamieszkania w furgonetce. Dziewczynka wstydzi się swojej bezdomności i obawia odrzucenia przez rówieśników. Postanawia zdobyć pieniądze na zakup domu. Wspólnie z przyjaciółką obmyślają plan. Chcą ukraść psa należącego do bogatych ludzi, a następnie oddać go w zamian za nagrodę.


Rezolutna Ji-so jest postacią bardzo sympatyczną, pełną inwencji i samodzielności, która mimo niecnych planów budzi zaufanie. A że jest to dobre dziecko, świadczy o tym scena przyznania się do winy oraz wyrażona skrucha i żal. Nie dziwi więc, że całość kończy się szczęśliwie – niemniej trudy życia rodziny, którą zostawił ojciec, pokazane są w scenach na pewno zapadających w pamięć.


Film bardzo się wszystkim podobał. Mimo poważnego problemu film jest pogodny z elementami sensacyjnymi i humorystycznymi, tak więc reakcje młodych widzów były krańcowo róże od płaczu po śmiech. Plusem była również wartka akcja oraz sympatyczni dziecięcy bohaterowie, z którymi nietrudno było się identyfikować.


Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli uczestniczyć w tego typu spotkaniach.


Barbara Ba-GawędaPoznajemy zasady zdrowego odżywiania

We wtorek (9 maja) klasa pierwsza SP przygotowywała w szkole twarożek z nowalijkami.

Podczas zajęć wprowadzających dwuznak "cz" na podstawie wyrazu "czosnek", tekstu "U babci Piotrka" oraz ilustracji do tekstu, uczniowie klasy pierwszej poznawali nowe pojęcia, tj.: szklarnia i nowalijki.

Po zapoznaniu się z wartościami odżywczymi nowalijek, zachęceni przez nauczyciela uczniowie postanowili samodzielnie wykonać w szkole twarożek z nowalijkami. W tym celu nazajutrz przynieśli do szkoły potrzebny do zajęć sprzęt i produkty: twarożek, rzodkiewkę, szczypiorek, cebulkę, ogórek, pomidor lub paprykę. Przed pracą przypomnieli sobie o zasadach racjonalnego odżywiania i estetyce przygotowywania posiłku.

Po wstępnych przygotowaniach: założeniu fartuszków, spięciu włosów umyciu rąk i nowalijek, raźno zabrali się do pracy. Na koniec wymieszali twarożek z samodzielnie pokrojonymi młodymi warzywami, a do smaku przyprawili wszystko solą i pieprzem. Przed degustacją uczniowie nie zapomnieli o porządkach: umyciu naczyń i estetycznym przygotowaniu stolików. Wykonane samodzielnie potrawy wszystkim smakowały.

Zachęcam tych, którzy jeszcze w tym roku nie spożywali tak zdrowego posiłku jakim jest twarożek z nowalijkami do przygotowania go w domu. Można jeszcze ubogacić go innymi nowalijkami takimi jak: sałatka, rzeżucha, nać pietruszki czy młoda marchewka.

Życzę wszystkim SMACZNEGO!

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 


`

Nasze uprawy

W marcu i kwietniu uczniowie klasy pierwszej SP założyli klasową hodowlę.

Inspiracją do opieki nad roślinami była poznana na zajęciach historyjka obrazkowa "Prosiaczek i osiołek", dzięki której dzieci m.in. nauczyły się, jak należy dbać o swoje uprawy, żeby doczekać się dorodnych plonów.


Najpierw z pomocą swoich rodziców przygotowali w domu nasionka i sadzonki. Następnie w klasie siali i sadzili do przygotowanych wcześniej doniczek: jedni w spulchnioną glebę sadzili cebulki i sadzonki kwiatów, inni siali nasionka ziół i warzyw. Po przypomnieniu zasad pielęgnowania roślin dzieci wybrały na miejsce swoich upraw parapet okna, najbardziej nasłonecznione miejsce w klasie. Potem pozostało już tylko podlewanie swoich roślinek i obserwowanie jak kiełkują i wyrastają: rzeżucha, rzodkiewka, pietruszka, bazylia, dynia, pomidorki koktajlowe, ogórki, szczypiorek, owies, groszek, rabarbar, słonecznik, cynia daliowa, bratki, a z cebulek żonkile. Wychowawczyni przez cały czas hodowli fotograficznie dokumentowała kolejne etapy. Kiedy rośliny wyrosły, uczniowie zabrali je do dalszej hodowli już na rabatkę do swoich przydomowych ogródków.


Obserwując emocjonujące reakcje przyszłych ogrodników na zmiany, jakie dokonywały się podczas wzrostu roślin, można stwierdzić, że było to dla nich pouczające i ciekawe doświadczenie.


Życzę odwagi i powodzenia w podejmowaniu kolejnych eksperymentów hodowlanych.


Barbara Ba-GawędaRejs do "Książkolandii"

Uczniowie klas I - IV wzięli udział w przedstawieniu teatralnym „Rejs do Książkolandii”.

Na szkolnej scenie Dyrektor Szkoły, nasi goście: pani Sabina Jończyk, przewodnicząca Rady Rodziców i pani Justyna Motyka z Biblioteki w Dworku a także zgromadzeni widzowie, zobaczyli kapitana statku płynącego na literackie wyspy. Na nich można było spotkać postaci ze znanych baśni, które zagrały uczennice klas IV i V uczestniczące w zajęciach Kółka bibliotecznego. Swoje scenki zaprezentowali także Franio Piekiełko i Julia Wadoń, którzy w marcu 2017 r. wzięli udział w Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni zorganizowanym przez Dom Kultury w Kętach.

Po zakończeniu przedstawienia teatralnego uczniowie klasy I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pamiątkowe dyplomiki wręczył im Dyrektor Szkoły pan Grzegorz Żak. Franio i Julia za piękne reprezentowanie naszej szkoły w turnieju teatralnym w Kętach zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi, które otrzymali z rąk pani Sabiny Jończyk. W czasie spotkania nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu „Bilet czytelniczy do Krainy Książkolandii”, w którym wzięły udział 54 osoby z klas I - IV. Pięcioro uczniów wylosowało nowe, ciekawe książki, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali „słodkości”.

Dziękuję Radzie Rodziców za sponsorowanie zakupu nagród i Współorganizatorom ciekawego rejsu literackiego. Wszystkich uczniów zapraszam do biblioteki szkolnej, szczególnie serdecznie tych z klasy I Szkoły Podstawowej.

 

Bogusława Szczupak

 


Wojciech Ryłko laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek

Jak co roku, Olimpus zaprosił chętnych uczniów z klas I-III szkoły podstawowej do wzięcia udziału w olimpiadzie Olimpusek.

Olimpiada ta ma zasięg ogólnopolski. Została przeprowadzona 9 stycznia 2017 r.

Ponieważ czas opracowania wyników przez firmę Olimpus był w tym rok znacznie wydłużony, dyplomy dotarły do szkół końcem kwietnia, za co organizator serdecznie przeprasza.

Olimpiada Olimpusek polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej, który pozwolił uczestnikom na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego. Sprawdziany obejmowały zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy. Sprawdziany zawierały pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił. Pytania konkursowe zawierały co najmniej jedną prawidłową odpowiedź.

W całej Polsce w olimpiadzie brało udział 16311 uczniów klas I-III. W naszej szkole uczestniczyło w niej siedmiu uczniów z klasy pierwszej oraz pięciu uczniów z klas trzecich. Dyplom laureata otrzymał uczeń klasy pierwszej Wojciech Ryłko, który uplasował się na 15 miejscu z wynikiem 182 pkt / 210 max. Najwyższe - 16 miejsce wśród uczniów klas trzecich zdobył Jakub Ziętek, uzyskując 180 pkt / 210 max. Wszyscy uczniowie uczestniczący w olimpiadzie otrzymali dyplomy uznania.

Serdecznie gratuluję Wojciechowi i Jakubowi oraz wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w tegorocznej olimpiadzie za odwagę. Dziękuję, że poświęciliście czas na przygotowania do konkursu. Mam nadzieję, że uczestnictwo w tej olimpiadzie stanie się zachętą do dalszego zgłębiania wiedzy.

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 Wiosenna łąka

W marcu i w kwietniu uczniowie klas młodszych (I – III SP) uczestniczyli w Gminnym Konkursie Plastycznym „Wiosenna łąka”.


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5