Dzisiaj jest środa, 24 lipca 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Najpiękniejszą rzeczą, której może doświadczyć człowiek, jest tajemnica. "

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

Życie jest teatrem?

W klasach IV realizowana była innowacja pedagogiczna: „Jestem aktorem. Gram na scenie”.

Zakończyła się zbiórka butelek PET

W ekologicznej akcji uczniowie naszej szkoły zebrali 11 995 sztuk plastikowych butelek różnej pojemności.

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Ostatni występ

  • Życie jest teatrem?

  • Zakończyła się zbiórka butelek PET

VIII b SP 2018/2019

Klasa VIII b  Szkoły Podstawowej – wych. Dorota Gwiazdoń

 


Liczba uczniów - 19

 

Dziewczęta:

1.  Zuzanna Adamus

2.  Nadia Dudzic

3.  Julia Dybczyńska

4.  Wiktoria Fujawa

5.  Patrycja Gasidło

6.  Oliwia Głowa

7.  Martyna Joniak

8.  Daria Mamica

9. Patrycja Mikulska

10. Katarzyna Płonka

11. Nikola Szpyra

12. Katarzyna Witkowska


Chłopcy:

1. Damian Byrski

2. Wojciech Cieślak

3. Tomasz Jędrusik

4. Łukasz Mysłajek

5. Bartłomiej Pękala

6. Konrad Płonka

7. Marek ŚmiechuraSamorząd klasowy:

Przewodnicząca - Oliwia Głowa

Zastępca przewodniczącej - Zuzanna Adamus

Skarbnik - Konrad Płonka

 


Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Krystyna Jędrusik

Zastępca przewodniczącej - p. Małgorzata Witkowska

Skarbnicy - p. Agnieszka Mikulska, p. Monika Dudzic

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 60.

 

 

 "Jestem Polakiem - znam swój język"

Dnia 29.03 w Szkole Podstawowej nr 1 w Kętach odbył się konkurs "Jestem Polakiem - znam swój język".

Brały w nim udział trzyosobowe drużyny uczniów ze szkół Gminy Kęty; naszą drużynę tworzyły: Katarzyna WitkowskaNadia DudzicJulia Dybczyńska z klasy VIIIb. Zadania z jakimi mieliśmy się okazję zmierzyć były bardzo ciekawe i humorystyczne. Dowiedzieliśmy się m.in. co oznaczają niektóre francuskie zwroty oraz kto napisał najdłuższe opowiadanie składające się wyłącznie z wyrazów zaczynających się na literę "p".


Konkurs ten był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem i na pewno będziemy go miło wspominać.


 

Julia Dybczyńska 
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

7 marca w Szkole Podstawowej w Bulowicach odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych  na etapie miejsko-gminnym.


Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach.

Gospodarze konkursu gościli przedstawicieli sześciu szkół podstawowych.

Naszą szkołę reprezentowali: Jolanta Dobosz (kl. VIII a), Bartłomiej Pękala (kl. VIII b) i Tomasz Jędrusik (kl. VIII b).

Po 45-minutowym teście oceniającym wiadomości z zakresu bezpieczeństwa na drodze i postępowania na skrzyżowaniach uczestnicy musieli pokonać rowerowy tor przeszkód.

Wysiłki naszych reprezentantów nie poszły na marne. Nasza szkoła zajęła II miejsce, co dało nam awans do eliminacji powiatowych.


Gratulujemy naszej drużynie i życzymy sukcesów w powiatach.


Beata Dwornik
Spotkanie z górnikami

Szczęść Boże! Tym pozdrowieniem od stuleci witają się górnicy w każdej kopalni w Polsce. Również w ten sposób powitali nas przedstawiciele nowowiejskiej braci górniczej, którzy spotkali się z uczniami klas 8.


Galowe stroje oraz sztandar były ozdobą tego spotkania, które zostało przyjęte z wielkim zainteresowaniem przez uczniów naszej szkoły. Uczestnicy tego spotkania mogli się dowiedzieć jak wygląda najniebezpieczniejszy zawód w Polsce i na świecie. Poznali tajniki kopalni, ale także rodzaje ubioru górnika pracującego kilkaset metrów pod ziemią jak i stroje galowe, które są noszone przy różnych okolicznościach.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali naszych gości i podziękowali za ich przybycie do naszej szkoły.

Wszystkim górnikom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia i powierzamy ich opiece Św. Barbary, która patronuje ich ciężkiej pracy i chroni od nieszczęśliwych wypadków.


 

ks. Wojciech Pastwa

 Wyjazd do Krakowa

14 listopada, uczniowie kl. 8a i 8b uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na Akademii Górniczo-Hutniczej i lekcjach muzealno-dydaktycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pod opieką pań B. Dwornik, D. Gwiazdoń i B. Matusiak.


Zajęcia rozpoczęły się w Pracowni Inżynierii Produkcji i Jakości na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Tam przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie przeprowadzili dla uczniów warsztaty z zakresu organizacji i optymalizacji procesów wizualizacji oraz standaryzacji miejsca pracy. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy, w interesujący i zabawny sposób wykonywali przydzielone zadania. Zastosowali przy tym poznane metody i narzędzia, m. in. „Fundamenty Lean Management - narzędzie 5S” (Sortowanie – Systematyka – Sprzątanie – Standaryzacja – Samodyscyplina).

Po zajęciach warsztatowych uczniowie zwiedzili hol główny uczelni, poznali kilka wydziałów, zaglądnęli do auli, obejrzeli unikatowe kolekcje tematyczne - skamieniałości i minerały, mieszczące się w korytarzu gmachu.

Uniwersytet Jagielloński udostępnił im swoje niepowtarzalne zbiory naukowe zgromadzone w nowo otwartym, imponującym Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wnikliwie słuchali przewodnika i z podziwem oglądali wystawy: „Historia życia na Ziemi”, „Biogeografia”, „Antropologia”, „Etologia zwierząt” i niezwykły „Gabinet profesora”.

Kolejne zajęcia odbyły się w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii UJ, gdzie młodzież zobaczyła hodowlę zwierząt laboratoryjnych, takich jak nornik polny i nornica ruda. Prowadząca zwróciła uwagę na zagadnienia będące przedmiotem badań naukowych - sposoby porozumiewania się gryzoni za pomocą ultradźwięków. Przedstawiła też ciekawostki związane z ich rozmnażaniem i rozwojem. Na koniec uczniowie mieli okazję zwiedzić specjalne pomieszczenia i urządzenia do hodowli zwierząt doświadczalnych, a także poznać procedury obowiązujące w tym zakresie.

Cele edukacyjne wycieczki zostały osiągnięte, ósmoklasiści poczuli się przez chwilę, jak… studenci. Myślę, że wśród nich są i tacy, którzy w niedalekiej przyszłości - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – podejmą studia na AGH czy UJ w Krakowie.


Beata Matusiak

 


 

 

O tym powinniśmy pamiętać!

W piątek 26 października 2018 r. klasa 8b pod opieką p. Doroty Gwiazdoń i p. Grażyny Wasztyl udała się do Muzeum Auschwitz.

Niemiecki obóz koncentracyjny istniał w latach 1940 - 1945. Zginęło w nim co najmniej 1,1 mln ludzi, w tym ok. 1 miliona Żydów, 70-75 tys. Polaków, ponad 20 tys. Romów, ponad 14 tys. sowieckich jeńców wojennych oraz 10-15 tys. ofiar innych narodowości.

Pan przewodnik opowiedział nam o warunkach, jakie panowały w obozie, o działalności doktora Mengele, sposobie w jaki więźniowie byli oznaczeni, tatuowani numerami i na jakiej zasadzie selekcjonowani. Na terenie obozu odbywały się apele, na których niezależnie od pory roku trzeba było wstawić się i uczestniczyć w nich. Czasami trwały nawet 20 godzin.

Zobaczyliśmy przedmioty przywożonych tutaj ludzi. Poruszył nas widok bardzo dużej ilości butów, naczyń, włosów, szczotek i walizek oraz pasiaków, w których chodzili więźniowie. Oglądaliśmy archiwalne zdjęcia wygłodzonych mężczyzn, kobiet i dzieci. Sposób w jaki  traktowano więźniów był okrutny. Ciężko nam ludziom XXI wieku wyobrazić sobie to cierpienie.

Zobaczyliśmy też cele głodową Św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz komorę gazową, w której uśmiercano więźniów. Z Auschwitz udaliśmy się do Brzezinki. Kiedy zbliżał się front wyzwolenia, Birkenau był niszczony, wysadzany przez uciekających Niemców. Warunki panujące w barakach były okropne, a temperatura we wnętrzu w zimie wynosiła - 4 stopnie. Więźniowie spali na deskach. Bardzo ciężko wyobrazić nam sobie piekło jakie przeżyli ludzie, którzy przebywali w obozach koncentracyjnych. Głód, zimno, choroby, bardzo długa praca, śmierć kilkuset więźniów była na porządku dziennym. Na pewno wizyta ta pozostawia nam dużo to myślenia i chwyta każdego za serce.

Przejście przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym doświadczeniem. Zagłębienie się w historię Auschwitz stawia przed nami wiele pytań na temat Holokaustu.

Auschwitz jest jednym z największych cmentarzy na świecie. Przypomina o straszliwym okresie w dziejach świata. Pomaga zrozumieć do czego prowadzi rasizm, brak tolerancji etnicznej oraz faszyzm. Auschwitz przypomina o tym, jak bardzo może zabłądzić ludzkość.

Pomimo, że historia ta miała miejsce w Europie, to ma wymiar ogólnoludzki, niezależnie gdzie żyjemy, te same zasady obowiązują czyli nienawiść prowadzi do zniszczenia, do wojny, a wojna kończy się tak jak skończyło się tutaj w Auschwitz czyli śmiercią ponad miliona ludzi.


O tym powinniśmy pamiętać. Jak najwięcej osób powinno poznać historię tego Miejsca.Katarzyna Witkowska

Dorota Gwiazdoń - Wychowawczyni
Klasowe spotkanie integracyjne - Gadu - gadu jesienią i pieczenie kiełbasek

W dniu 18 października 2018 r. zorganizowaliśmy spotkanie klasowe na stadionie Niwa w Nowej Wsi. Chcieliśmy nacieszyć się jeszcze piękną, jesienną pogodą. Gdy przyszliśmy w umówione miejsce chłopcy zajęli się rozpaleniem grilla. Kiedy nasze smakołyki rumieniły się na ruszcie, my mile spędzaliśmy czas na rozmowach i grach. Oczywiście nie obyło się bez śmiesznych sytuacji, które z pewnością na długo zapamiętamy. Gdy nasze przekąski były już gotowe zasiedliśmy do stołów, żeby je zjeść.

Jak zwykle podczas takich spotkań czas szybko mija... Gdy zaczęło się ściemniać postanowiliśmy rozejść się do domów. Uważam, że ta impreza integracyjna była bardzo udana. Cieszymy się, że mogliśmy się wspólnie spotkać poza murami szkoły, ponieważ już w przyszłym roku zakończymy wspólne naukę w szkole podstawowej. Jest to już nasze kolejne wspomnienie ze spotkań do kolekcji. Chcieliśmy również podziękować naszej wychowawczyni - p. Dorocie Gwiazdoń za poświęcenie nam czasu i pomoc w zorganizowaniu całego spotkania.


Katarzyna Płonka


 

Dziewczyny dla chłopaków - klasowy Dzień Chłopaka

Aby tradycji stało się zadość, dziewczęta z klasy 8b zorganizowały klasowy „Dzień Chłopaka”.

Święto miało dwa oblicza: zabawowe i kulinarne. Dziewczęta zaproponowały swoim kolegom rozmowy, zabawy, a potem zaprosiły ich na smaczną pizzę.


Wychowawczyni - Dorota Gwiazdoń

 

 


Sukces Bartka i Tomka na szkolnym turnieju BRD

Zmagania odbyły się w dwóch etapach: teoretyczny i praktyczny.

Po trzech godzinach zmagań, spośród 24 uczestników najlepsi okazali się uczniowie 8b - Bartek i Tomek to oni zajęli podium.

I miejsce zajął Bartłomiej Pękala

II miejsce – Tomasz Jędrusik


Gratulujemy!

Wychowawczyni - Dorota Gwiazdoń 


Rok szkolny 2018/2019

.

Witaj Patrycjo …

W tym roku szkolnym dołączyła do naszej klasy - VII b, nowa koleżanka, Patrycja Mikulska. Na lekcji wychowawczej serdecznie przywitaliśmy nową uczennicę. Wręczyliśmy jej przygotowana własnoręcznie, kartkę z naszymi podpisami oraz drobny upominek. Musi upłynąć trochę czasu, abyśmy mogli lepiej się poznać, ale jesteśmy otwarci na nowe przyjaźnie. Zapewniliśmy Ją, że zawsze może liczyć na naszą pomoc. Będziemy się starać, aby Patrycja dobrze czuła się w naszej klasie.


Katarzyna Płonka, Katarzyna Witkowska, Wiktoria Fujawa

Wychowawczyni - Dorota Gwiazdoń


 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6