Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Są ludzie, którzy nigdy by nie byli zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. "

Wyjazd na grę w kregle

15 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się do kręgielni Hula Kula w Oświęcimiu.

Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

Nasze uczennicy rozpoczęły ferie zimowe na sportowo, bowiem w niedzielę (11 lutego) wzięły udział w inaugurującym turnieju mini siatkówki Grand Prix o Puchar Dyrektora Centrum Sportowo - Widowiskowego w Kozach.

VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

Tradycyjnie, jak co roku trzyosobowe drużyny wszystkich klas 4-6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum spotkały się, by rywalizować na słowa – VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany systemem belgijskim w dwóch kategoriach wiekowych już przeszedł do historii.

Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.

KARNAWAŁ 2018

Karnawał to czas balów, radości i tańców. 8 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi uczniowie wszystkich klas bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Zabawy na śniegu

Po długim oczekiwaniu na śnieżną aurę, nadszedł wreszcie dzień, w którym mogliśmy poszaleć na białym puchu.

  • Wyjazd na grę w kregle

  • Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

  • VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

  • Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

  • KARNAWAŁ 2018

  • Zabawy na śniegu

II b GIM 2017/2018

 

Klasa II b Gimnazjum - wych. Agata Mazur

 

 

 

Liczba uczniów - 20


Dziewczęta:

1.  Monika Chałupka

2.  Sylwia Grabska

3.  Wiktoria Kruczała

4.  Zuzanna Mejza

5.  Paulina Rusek

6.  Emilia Rusin

7.  Aleksandra Trojan


 

Chłopcy:

1.  Aleksander Bujarek

2.  Dawid Goc

3.  Krzysztof Kocemba

4.  Dominik Kuwik

5.  Adam Kot

6.  Patryk Naglik

7.  Krystian Niedziela

8.  Jakub Ogiegło

9.  Marcel Smolarek

10. Mateusz Urbaniak

11. Piotr Wójcik

12. Jakub Żak

13. Sebastian Żuławski

 Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Zuzanna Mejza

Zastępca przewodniczącej - Marcel Smolarek

Skarbnik - Wiktoria Kruczała

 


Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Katarzyna Smolarek

Zastępca przewodniczącej - p. Iwona Żak

Skarbnik - p. Katarzyna Kruczała

 

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 67.


 

 
Efekty specjalne w kinie. Jak oni to zrobili?

Takie i inne podobne pytania często zadajemy sobie, patrząc w ekran kinowy. Pełni zachwytu i podziwu próbujemy odgadnąć jak to jest możliwe.

Dzięki multimedialnej lekcji zaprezentowanej w OCK w Oświęcimiu nasza klasaobejrzała wzruszający film „Za zamkniętymi drzwiami” oraz wzięła udział w warsztatach, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się, co wspólnego z kinem ma matematyka, chemia i fizyka, Przekonali się, jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają „Gwiezdne wojny”. Odkryli, czym są domalówki oraz czy hobbici naprawdę byli tacy niscy. Zobaczyli również jak sprawić, aby w lecie padał śnieg i czy aktor, który zmarł, mógł zagrać tę samą postać 40 lat później.

Efekty specjalne to fascynujący temat. Może ktoś z Was zostanie kaskaderem, pirotechnikiem albo lalkarzem?


Wychowawczyni - Agata Mazur
Mikołaj

Święty Mikołaj spacerował po wszystkich salach w naszej szkole. Zawędrował również do naszej. Mamy za sobą wiele przeżyć związanych ze św. Mikołajem. 6 grudnia to szczególny dzień w życiu każdego dziecka. Mamy już naście lat, ale nadal wierzymy w św. Mikołaja, który w tym dniu przychodzi do nas za sprawą wszystkich dobrych ludzi, którzy chcą innym sprawić radość. I to jest w tym wszystkim najważniejsze.

 

Wychowawczyni – Agata Mazur


 

Górnicy

Klasa II b gimnazjum 30 listopada 2017 r. spotkała się z przedstawicielami braci górniczej: p. Franciszkiem Gałganem, p. Franciszkiem Formasem i p. Zbigniewem Bratkiem.

Goście przybyli w galowych mundurach ze swoim Sztandarem, który zaprezentowali zebranym uczniom. Opowiedzieli o patronce górników - św. Barbarze, która jest wyhaftowana na awersie Sztandaru.

Zawód górnika jest trudny i odpowiedzialny. Trzeba pokonać różne ograniczenia związane z pracą pod ziemią. Jednak jest to zawód ciekawy i dający ogromną satysfakcję tym, którzy go wykonują. Wielu mieszkańców naszej wsi jest lub było górnikami. Może w przyszłości ktoś z drugoklasistów zdecyduje się na naukę w tym zawodzie.

Na zakończenie spotkania p. wicedyrektor Łucja Listwan razem z przedstawicielami uczniów podziękowała gościom za interesującą prelekcję i złożyła życzenia z okazji zbliżającej się Barbórki.

 

 

Wychowawczyni – Agata Mazur


 

 


Wieczorek poetycki

Zaczyna się od tęsknoty za czymś własnym, niebanalnym. za miejscem szczęśliwym, magiczną przestrzenią życia bliskich sobie ludzi.


Patrzysz w głąb siebie i marzysz o ciepłym bezpiecznym miejscu. Schronieniu na każdą dobrą i złą chwilę życia. Zamykasz oczy i widzisz je oczyma wyobraźni. Tak, to moje magiczne miejsce – mój dom.


Dom to miejsce, do którego zawsze tęsknimy. Gdziekolwiek nie jedziemy, zawsze wracamy. Jeśli nie fizycznie, to myślą serdeczną i wspomnieniem.


23 listopada 2017 r. na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów przybyli w mury naszej Szkoły goście, aby wspólnie przeżyć chwile z poezją poświęconą domowi i jego znaczeniu w życiu każdego człowieka.


Kto doświadczył radości dorastania w prawdziwej atmosferze domu rodzinnego, ten pojmuje sens poszukiwania w dorosłym życiu tej własnej przestrzeni. Klimat bezpiecznego, szczęśliwego domu tworzy się latami, tworzą go pokolenia poprzez pielęgnowanie rodzinnych tradycji, utrwalanie obyczajów i gromadzenie cennych pamiątek. Cudowność domu polega nie na tym, że zapewnia schronienie, ogrzewa, czy daje poczucie własności, ale na tym, że powoli gromadzi w nas zasoby słodyczy.


„Dom to… wspólnota ludzi życzliwych sobie, kochających i rozumiejących się. Dom to… dach nad głową, bezpieczeństwo, ciepło rodzinne. miła atmosfera, przyjaźń, wzajemna pomoc, zrozumienie, wspólne święta.”


„Dom jest tam, gdzie jest twoje serce. Powinieneś zawierzyć swojemu sercu na tyle, aby odkryć, że twój dom nie musi być tam, gdzie się urodziłeś.”


Piękne strofy poetów wybrzmiały w prawdziwie domowej atmosferze, za którą na zakończenie podziękowała p. wicedyrektor Łucja Listwan. Wspólne listopadowe spotkania stały się już tradycją w naszej szkole i jak mówią ich bywalcy – dają wytchnienie i pozwalają poczuć bliskość drugiego człowieka.


W wieczorku poetyckim wystąpili: Zofia Front, Paulina Grabara, Zuzanna Pawińska, Martyna Porowska, Dominik Hrapkowicz, Monika Chałupka, Sylwia Grabska, Wiktoria Kruczała, Zuzanna Mejza, Paulina Rusek, Emilia Rusin, Aleksandra Trojan, Dawid Goc, Mateusz Urbaniak, Marcel Smolarek, Piotr Wójcik, Natalia Bułaś, Sandra Adamczyk, Iwona Duźniak, Julia Jaromin, Aleksandra Moskwik, Dominik Sokół, Emilia Klęczar.


Program poetycki przygotowany został przez p. A. Terlikowską, B. Szczupak i A. Mazur. Oprawą muzyczną zajął się Patryk Naglik.Wychowawczyni - Agata MazurWystawa - "Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”

Klasy II gimnazjum 14 listopada 2017 r. zobaczyły niecodzienną wystawę  w  Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach -  „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzonym w bieżącym roku jubileuszem 740-leciem Kęt. Dokumenty i pamiątki prezentowane podczas warsztatów sięgają czasów, kiedy miasto powstawało. Najstarsze pochodzą z 1277 roku i potwierdzają sprzedaż kęckiego wójtostwa. Niezwykle cenny jest również oryginalny dokument lokacyjny z 1391 r.

Lekcja historii została wzbogacona grami dydaktycznymi. Muzeum przygotowało dla uczniów 4 stanowiska interaktywne. Gimnazjaliści układali mapę Kęt, na planszy Rynku ustawiali kamienice zgodnie ze stanem faktycznym, układali herb według wzorów z różnych okresów funkcjonowania miasta oraz nanosili na mapę miasta najważniejsze obiekty.

Niektórzy zrobili sobie oryginalne zdjęcia na tle gabinetu kęckiego burmistrza z początków XX wieku.

Kolejnym etapem naszej wędrówki był Cmentarz Komunalny w Kętach. Zobaczyliśmy najstarszą część nekropolii, zwracając uwagę na zabytkowe pomniki. Część z nich została odrestaurowana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Kęt. W 1996 r. Władysław Droździk wydał publikację: „Cmentarze i groby w Kętach”, która przybliża historię tego cmentarza.


Agata Mazur / Wiesław Wawak


 

No Promil! No Problem!

Klasa II B gimnazjum pracowała w pięciu grupach zadaniowych nad projektem  - No Promil! No Problem!

Efektem ich pracy są ilustrowane opowiadania  związane tematycznie z problemem nadużywania alkoholu i konsekwencjami, jakie płyną z tego faktu w różnych dziedzinach życia. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które niesie za sobą spożywanie napojów  alkoholowych w każdym wieku. To, co i wydaje się być świetną zabawą , jest  po prostu bezmyślnością. Nikt nie chce być odpowiedzialnym za czyjąś śmierć, a jednak sięga po używki. Tego, co się wydarzy, nie można cofnąć. Warto zatem kilka razy pomyśleć, zanim podejmie się decyzję, która zaważy na Waszym życiu i życiu innych ludzi.


Oto początek jednego z nich napisanego przez grupę, w której pracowała Wiktoria Kruczała, Emilia Rusin i Monika Chałupka:

Tam, gdzie z ziemi wyrastają krzyże

Przy polskich drogach ciągle wyrastają krzyże. Duże, małe, z postaciami świętych.  Z dnia na dzień pojawia się ich coraz więcej.  Stawiane są one, by upamiętnić tragiczną śmierć ludzi, którzy stracili życie w wypadkach samochodowych. Niektóre są np. z kaskiem motocyklisty. Spotkać można również małe nagrobki. Krzyże są stawiane nie tylko przez rodziny ofiar, ale również przez sprawców tragedii. Co roku na drogach ginie około 5,5 tys. osób.


Dalszy ciąg opowiadania mówi o problemach, które przeżywa również rodzina sprawców wypadku. Jedna chwila, jeden błąd, jedna decyzja i niczego nie można cofnąć. Dlatego pamiętajmy o tym, aby siadając za kierownicą pojazdu, być trzeźwym  i zawsze reagować, gdy widzimy, że ktoś niefrasobliwie decyduje się na jazdę po spożyciu alkoholu. 


Wychowawczyni - Agata Mazur"Dwie korony"

Dnia 23 października  pojechaliśmy do Domu Kultury w Kętach na film pt. „Dwie Korony”, który ukazywał nieznane dotąd fakty o Maximilianie Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do jego heroicznej śmierci. Rycerz Niepokalanej przekraczał  granice ludzkich ograniczeń. Posiadał  odwagę i  wiarę. Przekonanie o potrzebie, wielkiej misji czyniły go niezwykłym i wyjątkowym bohaterem. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia św. Maximiliana Kolbe: osoby duchowe i świeckie. W filmie została również ukazana gra aktorów m.in. Adama Woronowicza, Cezarego Pazury, Maciej Musiała, Antoniego Pawlickiego, Dominiki Figurskiej, Sławomira Orzechowskiego i innych.


Monika Chałupka

 


Dzień Chłopaka

Dnia szóstego października dziewczyny z klasy II B gimnazjum zorganizowały dla swoich kolegów Dzień Chłopaka.

Na początku wszyscy chłopcy otrzymali od nas prezenty, a następnie razem zasialiśmy do stołu, aby porozmawiać i miło spędzić czas w swoim towarzystwie. W trakcie rozmów poruszaliśmy rożne ciekawe i wesołe tematy. Po całej klasie roznosił się zapach pizzy, którą w ramach poczęstunku zamówiłyśmy. Mamy nadzieję, że chłopcom spodobała się nasza niespodzianka.


Paulina Rusek

 

 

Internet i jego wpływ na nasze życie

Internet i jego wpływ na nasze życie był tematem przewodnim spotkania, na które uczniowie klasy IIB zaprosili klasy IVa, IVb, Va i Vb.

W przedsięwzięciu wzięli również udział dwaj uczniowie klasy IIIA – Oskar Kasprzak i Michał Łanucha.

Gościem na prezentacji i przedstawieniu był Pan Dyrektor Grzegorz Żak, który na zakończenie zachęcał uczniów do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce i życzył im rozsądnego i mądrego korzystania z Internetu, którego historię przedstawili Michał i Oskar. W ich prezentacji pojawił się również wątek zagrożeń, jakie płyną z niewłaściwego korzystania z sieci.

Klasy IV i V obejrzały także ciekawy filmik. Była to historia Maćka, który niestety był przykładem, jak nie należy korzystać z Internetu.

Na zakończenie Monika Chałupka, Sylwia Grabska, Zuzanna Mejza, Emila Rusin, Paulina Rusek, Aleksandra Trojan, Dawid Goc, Marcel Smolarek, Mateusz Urbaniak i Piotr Wójcik zaprezentowali przedstawienie - „Internet”. Opracowaniem scenariusza zajęli się Marcel Smolarek i Piotr Wójcik. Scenografię przygotowali Wiktoria Kruczała i Marcel Smolarek. Oprawę muzyczną przygotował Patryk Naglik. Przedstawiona historia trzech braci dowodzi, że jednak warto szukać w sieci nie tylko gier, zabaw, czatów, ale również ciekawych pomysłów, inspiracji do zadań, ciekawych stron dotyczących naszych pasji i zainteresowań.

Najważniejsze jednak w życiu jest zauważanie drugiego człowieka – nie w świecie wirtualnym, ale rzeczywistym. Internet to jednak nie wszystko, czego nam potrzeba.


Wychowawczyni - Agata Mazur

 

 

Małopolska Noc Naukowców

29 września 2017 r. odbyła się 11 edycja Małopolskiej Nocy Naukowców! Dla nas to drugi wyjazd do Andrychowa.


Po raz pierwszy p. A. Grzywa zabrała naszych naukowców na pokazy, demonstracje, eksperymenty, warsztaty, quizy, wykłady, przedstawienia i doświadczenia rok temu.

Piątkowy wieczór okazał się niezapomnianym spotkaniem z Magiczną chemią. Mogliśmy zobaczyć atrament sympatyczny, napięcie powierzchniowe, zmianę barwy roztworów, doświadczenia chemiczne (lokomotywa chemiczna, wulkan, kolorowe piany, suchy lód). Czekały na nas również Zagadki fizyczne wraz z demonstracjami ciekawych i zagadkowych pokazów, które mogli wykonywać również uczestnicy pokazów. Smaki i kolory świata oraz atrakcje turystyczne w Polsce zachwyciły podróżników, którzy mogli zobaczyć również obiekty wpisane na listę UNESCO. Zwolennicy informatyki, a takich u nas nie brak, przekonali się, że programowanie nie jest trudne. Już na wejściu oglądaliśmy Królestwo roślin i zwierząt. Badaliśmy preparaty pod mikroskopem. Patrzyliśmy na narządy wewnętrzne zwierząt. Dla pragnących sprawdzić swoją wiedzę czekały gry i zabawy planszowe oraz quizy - Jakie to zwierzę, jak to roślina ? Nie mogło również zabraknąć nowoczesnych technologii, alfabetów świata, teatru i pokazów pierwszej pomocy.


Czas szybko mijał. Dobrze, że wszyscy małopolscy naukowcy znowu będą się mogli spotkać i podzielić nowościami. Do zobaczenia za rok!


Opiekunami grupy naukowców były: p. A. Grzywa, p. M. Hankus i p. A. Mazur.


tekst: Agata Mazur / foto: Anna Grzywa


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4