Dzisiaj jest poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Panie, spraw, abym zawsze pragnął więcej niż zdołam osiągnąć. "

ZBIÓRKA SŁODYCZY

Drodzy rodzice i uczniowie! Tradycyjnie już nasza Szkoła przygotowuje świąteczne prezenty dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Międzybrodziu Żywieckim.

WYNIKI AKCJI EKOLOGICZNEJ „ZBIÓRKA BATERII”

W listopadzie została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka zużytych baterii.

DLACZEGO LAJKUJEMY?

Dlaczego lajkujemy? Pod takim tytułem odbyły się kolejne już warsztaty dla uczniów klas piątych, które 5. grudnia poprowadziła Pani Justyna Motyka z zaprzyjaźnionej biblioteki w Dworku.

Sukces Marty Byrskiej w konkursie historycznym

Marta Byrska, uczennica klasy IIIA gimnazjum zakwalifikowała się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Historycznego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów.

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

W tym roku Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi ponownie wzięła udział w zbiórce kasztanów i żołędzi.  

ANDRZEJKI I MIKOŁAJKI W KLASIE VA

Początkiem grudnia klasa Va doczekała się już wizyty św. Mikołaja oraz zorganizowała klasowe andrzejki.

  • ZBIÓRKA SŁODYCZY

  • WYNIKI AKCJI EKOLOGICZNEJ „ZBIÓRKA BATERII”

  • DLACZEGO LAJKUJEMY?

  • Sukces Marty Byrskiej w konkursie historycznym

  • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

  • ANDRZEJKI I MIKOŁAJKI W KLASIE VA

II b GIM 2017/2018

 

Klasa II b Gimnazjum - wych. Agata Mazur

 

 

 

Liczba uczniów - 20


Dziewczęta:

1.  Monika Chałupka

2.  Sylwia Grabska

3.  Wiktoria Kruczała

4.  Zuzanna Mejza

5.  Paulina Rusek

6.  Emilia Rusin

7.  Aleksandra Trojan


 

Chłopcy:

1.  Aleksander Bujarek

2.  Dawid Goc

3.  Krzysztof Kocemba

4.  Dominik Kuwik

5.  Adam Kot

6.  Patryk Naglik

7.  Krystian Niedziela

8.  Jakub Ogiegło

9.  Marcel Smolarek

10. Mateusz Urbaniak

11. Piotr Wójcik

12. Jakub Żak

13. Sebastian Żuławski

 Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Zuzanna Mejza

Zastępca przewodniczącej - Marcel Smolarek

Skarbnik - Wiktoria Kruczała

 


Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Katarzyna Smolarek

Zastępca przewodniczącej - p. Iwona Żak

Skarbnik - p. Katarzyna Kruczała

 

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 67.


 

 
Wystawa - "Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”

Klasy II gimnazjum 14 listopada 2017 r. zobaczyły niecodzienną wystawę  w  Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach -  „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzonym w bieżącym roku jubileuszem 740-leciem Kęt. Dokumenty i pamiątki prezentowane podczas warsztatów sięgają czasów, kiedy miasto powstawało. Najstarsze pochodzą z 1277 roku i potwierdzają sprzedaż kęckiego wójtostwa. Niezwykle cenny jest również oryginalny dokument lokacyjny z 1391 r.

Lekcja historii została wzbogacona grami dydaktycznymi. Muzeum przygotowało dla uczniów 4 stanowiska interaktywne. Gimnazjaliści układali mapę Kęt, na planszy Rynku ustawiali kamienice zgodnie ze stanem faktycznym, układali herb według wzorów z różnych okresów funkcjonowania miasta oraz nanosili na mapę miasta najważniejsze obiekty.

Niektórzy zrobili sobie oryginalne zdjęcia na tle gabinetu kęckiego burmistrza z początków XX wieku.

Kolejnym etapem naszej wędrówki był Cmentarz Komunalny w Kętach. Zobaczyliśmy najstarszą część nekropolii, zwracając uwagę na zabytkowe pomniki. Część z nich została odrestaurowana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Kęt. W 1996 r. Władysław Droździk wydał publikację: „Cmentarze i groby w Kętach”, która przybliża historię tego cmentarza.


Agata Mazur / Wiesław Wawak


 

No Promil! No Problem!

Klasa II B gimnazjum pracowała w pięciu grupach zadaniowych nad projektem  - No Promil! No Problem!

Efektem ich pracy są ilustrowane opowiadania  związane tematycznie z problemem nadużywania alkoholu i konsekwencjami, jakie płyną z tego faktu w różnych dziedzinach życia. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które niesie za sobą spożywanie napojów  alkoholowych w każdym wieku. To, co i wydaje się być świetną zabawą , jest  po prostu bezmyślnością. Nikt nie chce być odpowiedzialnym za czyjąś śmierć, a jednak sięga po używki. Tego, co się wydarzy, nie można cofnąć. Warto zatem kilka razy pomyśleć, zanim podejmie się decyzję, która zaważy na Waszym życiu i życiu innych ludzi.


Oto początek jednego z nich napisanego przez grupę, w której pracowała Wiktoria Kruczała, Emilia Rusin i Monika Chałupka:

Tam, gdzie z ziemi wyrastają krzyże

Przy polskich drogach ciągle wyrastają krzyże. Duże, małe, z postaciami świętych.  Z dnia na dzień pojawia się ich coraz więcej.  Stawiane są one, by upamiętnić tragiczną śmierć ludzi, którzy stracili życie w wypadkach samochodowych. Niektóre są np. z kaskiem motocyklisty. Spotkać można również małe nagrobki. Krzyże są stawiane nie tylko przez rodziny ofiar, ale również przez sprawców tragedii. Co roku na drogach ginie około 5,5 tys. osób.


Dalszy ciąg opowiadania mówi o problemach, które przeżywa również rodzina sprawców wypadku. Jedna chwila, jeden błąd, jedna decyzja i niczego nie można cofnąć. Dlatego pamiętajmy o tym, aby siadając za kierownicą pojazdu, być trzeźwym  i zawsze reagować, gdy widzimy, że ktoś niefrasobliwie decyduje się na jazdę po spożyciu alkoholu. 


Wychowawczyni - Agata Mazur"Dwie korony"

Dnia 23 października  pojechaliśmy do Domu Kultury w Kętach na film pt. „Dwie Korony”, który ukazywał nieznane dotąd fakty o Maximilianie Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do jego heroicznej śmierci. Rycerz Niepokalanej przekraczał  granice ludzkich ograniczeń. Posiadał  odwagę i  wiarę. Przekonanie o potrzebie, wielkiej misji czyniły go niezwykłym i wyjątkowym bohaterem. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia św. Maximiliana Kolbe: osoby duchowe i świeckie. W filmie została również ukazana gra aktorów m.in. Adama Woronowicza, Cezarego Pazury, Maciej Musiała, Antoniego Pawlickiego, Dominiki Figurskiej, Sławomira Orzechowskiego i innych.


Monika Chałupka

 


Dzień Chłopaka

Dnia szóstego października dziewczyny z klasy II B gimnazjum zorganizowały dla swoich kolegów Dzień Chłopaka.

Na początku wszyscy chłopcy otrzymali od nas prezenty, a następnie razem zasialiśmy do stołu, aby porozmawiać i miło spędzić czas w swoim towarzystwie. W trakcie rozmów poruszaliśmy rożne ciekawe i wesołe tematy. Po całej klasie roznosił się zapach pizzy, którą w ramach poczęstunku zamówiłyśmy. Mamy nadzieję, że chłopcom spodobała się nasza niespodzianka.


Paulina Rusek

 

 

Internet i jego wpływ na nasze życie

Internet i jego wpływ na nasze życie był tematem przewodnim spotkania, na które uczniowie klasy IIB zaprosili klasy IVa, IVb, Va i Vb.

W przedsięwzięciu wzięli również udział dwaj uczniowie klasy IIIA – Oskar Kasprzak i Michał Łanucha.

Gościem na prezentacji i przedstawieniu był Pan Dyrektor Grzegorz Żak, który na zakończenie zachęcał uczniów do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce i życzył im rozsądnego i mądrego korzystania z Internetu, którego historię przedstawili Michał i Oskar. W ich prezentacji pojawił się również wątek zagrożeń, jakie płyną z niewłaściwego korzystania z sieci.

Klasy IV i V obejrzały także ciekawy filmik. Była to historia Maćka, który niestety był przykładem, jak nie należy korzystać z Internetu.

Na zakończenie Monika Chałupka, Sylwia Grabska, Zuzanna Mejza, Emila Rusin, Paulina Rusek, Aleksandra Trojan, Dawid Goc, Marcel Smolarek, Mateusz Urbaniak i Piotr Wójcik zaprezentowali przedstawienie - „Internet”. Opracowaniem scenariusza zajęli się Marcel Smolarek i Piotr Wójcik. Scenografię przygotowali Wiktoria Kruczała i Marcel Smolarek. Oprawę muzyczną przygotował Patryk Naglik. Przedstawiona historia trzech braci dowodzi, że jednak warto szukać w sieci nie tylko gier, zabaw, czatów, ale również ciekawych pomysłów, inspiracji do zadań, ciekawych stron dotyczących naszych pasji i zainteresowań.

Najważniejsze jednak w życiu jest zauważanie drugiego człowieka – nie w świecie wirtualnym, ale rzeczywistym. Internet to jednak nie wszystko, czego nam potrzeba.


Wychowawczyni - Agata Mazur

 

 

Małopolska Noc Naukowców

29 września 2017 r. odbyła się 11 edycja Małopolskiej Nocy Naukowców! Dla nas to drugi wyjazd do Andrychowa.


Po raz pierwszy p. A. Grzywa zabrała naszych naukowców na pokazy, demonstracje, eksperymenty, warsztaty, quizy, wykłady, przedstawienia i doświadczenia rok temu.

Piątkowy wieczór okazał się niezapomnianym spotkaniem z Magiczną chemią. Mogliśmy zobaczyć atrament sympatyczny, napięcie powierzchniowe, zmianę barwy roztworów, doświadczenia chemiczne (lokomotywa chemiczna, wulkan, kolorowe piany, suchy lód). Czekały na nas również Zagadki fizyczne wraz z demonstracjami ciekawych i zagadkowych pokazów, które mogli wykonywać również uczestnicy pokazów. Smaki i kolory świata oraz atrakcje turystyczne w Polsce zachwyciły podróżników, którzy mogli zobaczyć również obiekty wpisane na listę UNESCO. Zwolennicy informatyki, a takich u nas nie brak, przekonali się, że programowanie nie jest trudne. Już na wejściu oglądaliśmy Królestwo roślin i zwierząt. Badaliśmy preparaty pod mikroskopem. Patrzyliśmy na narządy wewnętrzne zwierząt. Dla pragnących sprawdzić swoją wiedzę czekały gry i zabawy planszowe oraz quizy - Jakie to zwierzę, jak to roślina ? Nie mogło również zabraknąć nowoczesnych technologii, alfabetów świata, teatru i pokazów pierwszej pomocy.


Czas szybko mijał. Dobrze, że wszyscy małopolscy naukowcy znowu będą się mogli spotkać i podzielić nowościami. Do zobaczenia za rok!


Opiekunami grupy naukowców były: p. A. Grzywa, p. M. Hankus i p. A. Mazur.


tekst: Agata Mazur / foto: Anna Grzywa


Za nami wakacje!

Przeżyliśmy niezapomniane chwile i cudowne wspomnienia.  Uroczystą akademią rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/18. Oglądając występ uczniów z naszej szkoły, każdy z nas marzył o złowieniu złotej rybki, która spełni najskrytsze marzenia – same szóstki na koniec roku. Kiedy zakończyło się przedstawienie p. Poseł Dorota Niedziela otrzymała z rąk p. dyrektora tytuł „Przyjaciela Szkoły”.


Paulina Rusek

Kino-Szkoła

Dave  Schram  jest reżyserem holenderskiego filmu  „Spijt!”.  Maria Peters i Dick van den Heuvel  napisali scenariusz  o problemach Jochema, a właściwie należałoby powiedzieć  - o problemach współczesnej młodzieży, która  żyjąc w wirtualnym świecie, nie umie współodczuwać i  właściwie reagować na przemoc i agresję.  Każdy  w klasie gnębionego licealisty widzi, co się dzieje, ale nie robi  nic – z różnych przyczyn.  Jedynymi, którzy zauważają, że trzeba się przeciwstawić są  David i Vera.  Ich działania jednak są połowiczne, oni sami mają swoje problemy, z  którymi nie umieją sobie poradzić.  Ofiara i sprawca, a w zasadzie trzech sprawców działają bezkarnie. Jochem,  nieśmiały chłopak z nadwagą, świetnie zapowiadający się pianista, jest samotny.  Odrzucony przez grupę nie dostaje wsparcia w zasadzie od nikogo. Rodzice kochają go, ale nie robią nic, aby przerwać falę prześladowań.  Nauczyciel nie zauważa , że żarty przybrały formę  złośliwej agresji. Chciałoby się powiedzieć – jak to możliwe?  Jochem  - popełnia samobójstwo.  W ostatnich wpisach do swojego pamiętnika  wspomina o Verze, Davidzie i Sindbadzie – psie, któremu uratował życie.  Wiele pytań bez odpowiedzi. Film skończył się. Napisy zniknęły z ekranu, kino opustoszało, życie toczy się dalej. Mam nadzieję, potrafimy wyciągnąć wnioski z obejrzanego filmu.

 

Wychowawczyni - Agata Mazur

 

 

Dzień Patrona Szkoły

22 maja 2017r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. To szczególny dzień w życiu naszej szkoły. Uczestniczyliśmy w Mszy św. a następnie w uroczystej akademii poświęconej gen. Wł. Sikorskiemu.  W akademii wzięli udział:  Zuzanna Mejza, Wiktoria Kruczała, Marcel Smolarek, Piotr Wójcik, a w rolę generała wcielił się Dawid Goc.

Po przedstawieniu uczniowie gimnazjum mieli możliwość wysłuchania prelekcji p. prokurator Ewy Koj, która opowiedziała o trzecim pogrzebie generała. Zaprezentowała również zdjęcia i filmiki związane z tym wydarzeniem. Dzięki niej poznaliśmy szczegóły, które wzbogaciły naszą wiedzę na temat patrona.

Po prelekcji obejrzeliśmy film poświęcony gen. Wł. Sikorskiemu.

 

Wychowawczyni - Agata Mazur

Konkursy z okazji Dnia Patrona Szkoły

Wzięliśmy udział w konkursach związanych z obchodami Dnia Patrona Szkoły.

W konkursie  wiedzowym  o życiu gen. Wł. Sikorskiego uplasowaliśmy się na III miejscu. Reprezentowali nas Krzysztof Kocemba, Marcel Smolarek i Zuzanna Mejza.

W konkursie na grę planszową  zdobyliśmy II miejsce. Tym razem  nad zadaniem pracowali: Wiktoria Kruczała,  Mateusz Urbaniak i Dominik Kuwik.

W konkursie na gazetkę o patronie, która wykonały Paulina Rusek i Aleksandra Trojan zajęliśmy I miejsce.Wychowawczyni - Agata Mazur


 


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4