Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Są ludzie, którzy nigdy by nie byli zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. "

Wyjazd na grę w kregle

15 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się do kręgielni Hula Kula w Oświęcimiu.

Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

Nasze uczennicy rozpoczęły ferie zimowe na sportowo, bowiem w niedzielę (11 lutego) wzięły udział w inaugurującym turnieju mini siatkówki Grand Prix o Puchar Dyrektora Centrum Sportowo - Widowiskowego w Kozach.

VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

Tradycyjnie, jak co roku trzyosobowe drużyny wszystkich klas 4-6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum spotkały się, by rywalizować na słowa – VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany systemem belgijskim w dwóch kategoriach wiekowych już przeszedł do historii.

Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.

KARNAWAŁ 2018

Karnawał to czas balów, radości i tańców. 8 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi uczniowie wszystkich klas bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Zabawy na śniegu

Po długim oczekiwaniu na śnieżną aurę, nadszedł wreszcie dzień, w którym mogliśmy poszaleć na białym puchu.

  • Wyjazd na grę w kregle

  • Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

  • VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

  • Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

  • KARNAWAŁ 2018

  • Zabawy na śniegu

II a GIM 2017/2018

 

Klasa II a Gimnazjum - wych. Anna Grzywa

 

 

 

Liczba uczniów - 20


Dziewczęta:

1.  Daria Bies

2.  Paulina Czerwińska

3.  Natalia Człowiek

4.  Patrycja Klęczar

5.  Oliwia Kózka

6.  Wiktoria Matejko

7.  Ilona Prus

8.  Emilia Zątek


 

Chłopcy:

1.  Krzysztof Bednarczyk

2.  Dawid Bisaga

3.  Igor Danelczyk

4.  Bartosz Kasperek

5.  Mateusz Kolasa

6.  Karol Legut

7.  Patryk Lipski

8.  Konrad Pilarz

9.  Łukasz Pułka

10. Konrad Sporysz

11.  Paweł Stefan

12. Jakub Wysogląd

 Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Natalia Człowiek

Zastępca przewodniczącej - Karol Legut

Skarbnik - Jakub Wysogląd

 


Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Beata Wysogląd

Zastępca przewodniczącej - p. Magdalena Zątek

Skarbnik - p. Małgorzata Klęczar

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 62. 

 
Wystawa - "Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”

Klasy II gimnazjum 14 listopada 2017 r. zobaczyły niecodzienną wystawę  w  Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach -  „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzonym w bieżącym roku jubileuszem 740-leciem Kęt. Dokumenty i pamiątki prezentowane podczas warsztatów sięgają czasów, kiedy miasto powstawało. Najstarsze pochodzą z 1277 roku i potwierdzają sprzedaż kęckiego wójtostwa. Niezwykle cenny jest również oryginalny dokument lokacyjny z 1391 r.

Lekcja historii została wzbogacona grami dydaktycznymi. Muzeum przygotowało dla uczniów 4 stanowiska interaktywne. Gimnazjaliści układali mapę Kęt, na planszy Rynku ustawiali kamienice zgodnie ze stanem faktycznym, układali herb według wzorów z różnych okresów funkcjonowania miasta oraz nanosili na mapę miasta najważniejsze obiekty.

Niektórzy zrobili sobie oryginalne zdjęcia na tle gabinetu kęckiego burmistrza z początków XX wieku.

Kolejnym etapem naszej wędrówki był Cmentarz Komunalny w Kętach. Zobaczyliśmy najstarszą część nekropolii, zwracając uwagę na zabytkowe pomniki. Część z nich została odrestaurowana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Kęt. W 1996 r. Władysław Droździk wydał publikację: „Cmentarze i groby w Kętach”, która przybliża historię tego cmentarza.


Agata Mazur / Wiesław Wawak


 

Małopolska Noc Naukowców

29 września 2017 r. odbyła się wycieczka do Andrychowa na Małopolską Noc Naukowców. Chętni uczniowie z klas 2 gimnazjum razem z opiekunami: p. Agatą Mazur, p. Anną Grzywą i p. Magdaleną Hankus, zebrali się przy Delfinie, aby wyruszyć autokarem do Andrychowa. Na miejscu podzieleni na pięcioosobowe grupy ruszyliśmy na zwiedzanie, naukę oraz zabawę. W klasach szkolnych można było wiele zobaczyć. Odbywały się tam różne pokazy m.in fizyczny i chemiczny. W sali biologicznej  zobaczyliśmy węża, gigantycznego pająka oraz jaszczurki. Zobaczyliśmy wewnętrzne narządy zwierząt oraz obiekty wpisane na listę "UNESCO". Odbyły się  zajęcia taneczne i teatralne oraz malowanie twarzy. Można było się nauczyć programować, a także poznać alfabet łaciński, podszkolić się z matematyki i innych przedmiotów, a także pierwszej pomocy.

Ta wycieczka dużo nam dała, nasza wiedza pogłębiła się i spędziliśmy miło czas w towarzystwie miłych oraz inteligentnych ludzi. Wszyscy mamy nadzieje, że takie wycieczki będą się powtarzać.

 

Ilona Prus

 

 

Rozpoczął się nowy rok szkolny

4 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Pełni energii, po wakacyjnych przygodach wróciliśmy po raz ósmy między szkolne mury. Otwarci powitaliśmy dwóch nowych uczniów w naszej klasie. Bartosz oraz Konrad okazali się bardzo sympatyczni. Szybko znaleźli swoje miejsce w klasie i nawiązali nowe przyjaźnie. Gotowi i zwarci do nauki rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.Ilona Prus

"Bestie z Południowych Krain"

Film Zeitlina, który klasy pierwsze i drugie gimnazjum obejrzały w piątek, 7 kwietnia, stał się pretekstem do przeprowadzenia warsztatów na temat grup społecznych, ich rodzajów i sposobów funkcjonowania.

Dziewczynka o imieniu Hushpuppy mieszka razem z ojcem gdzieś w bliżej nieokreślonym miejscu, które przypomina wysypisko śmieci na łonie natury. Gdzieś za tamą jest inny świat skażony cywilizacją. Bezpieczny, ale zły. Dziecko tęskni za matką, która odeszła. Ojciec do czasu powodzi nie jest w stanie przełamać swoich barier i traktuje Hushpuppy jak bardzo bliskiego obcego. To szefowa. Dopiero kolejne doświadczenia związane z przeciwstawieniem się przymusowemu przesiedleniu powodują, że więzi zacieśniają się, a dawno zapomniane uczucia budzą pod wpływem wspomnień. Nie bez znaczenia jest fakt, że dziewczynka walczy z tym, co nieuchronne. Jej ojciec umiera. Zostanie sama. Ona jednak nie boi się… nawet bestii z południowych krain.


Agata Mazur / Anna GrzywaTrudne rozmowy

W piątek 24 marca  w naszej szkole gościli przedstawiciele AA.  Dzięki nim mogliśmy usłyszeć, że w życiu zdarzają się chwile, kiedy podejmujemy błędne decyzje, ale również przychodzą momenty, kiedy możemy podnieść się z każdego upadku. Pierwszym krokiem jest pragnienie zmiany dotychczasowego życia i uświadomienie sobie, że ma się problem i trzeba się leczyć.  Dzięki grupom wsparcia można podjąć każde wyzwanie i wytrwać w nim.


Wychowawczyni –  Anna Grzywa


 


„Jeszcze dalej niż północ”

 

 

24 marca obejrzeliśmy film Danego Boona  „Jeszcze dalej niż północ”. Reżyser porusza bardzo trudny problem – stereotypy we współczesnym życiu.

Tolerancja i szacunek to słowa, które każdy powinien znać i stosować.  Stereotypy są krzywdzące i prowadzą do wielu nieporozumień.

 

 

Wychowawczyni – Anna Grzywa

 

 

 


Detektyw Pozytywka

Detektyw Pozytywka nie używa żadnego imienia. Nie wiemy, ile ma dokładnie lat. Jest szczupłym, łagodnym, ufnym, pełnym humoru kawalerem nie do wzięcia.

Bardzo lubi grać w szachy, rozwiązywać zagadki kryminalne, patrzeć w okno i hodować kaktusy. Lubi zielony kolor, zwłaszcza, kiedy stoi na pasach. Ulubioną potrawą jest ptasie mleczko. Uprawia wspinaczkę na poddasze, kolarstwo i bieganie. Lektura do poduszki to „Przygody Sherlocka Holmesa”. Lubi logiczne myślenie. Uwielbia słodycze. Przyjaciółmi jego są Asia, Zuzia i Dominik. Największy wróg to Martwiak. Co posiada? Cały majątek pozytywki to czajnik, lupa, stolik szachowy, składane wędkarskie krzesełka, papierki po cukierkach i klucz od poddasza. Twierdzi, że największy sukces dopiero nadejdzie. Największa klęską było przegranie z samym sobą. Marzy mu się świat bez złoczyńców. Jego życiową dewizą jest, aby nie kierować się żadnymi dewizami.

Słynnego detektywa stworzył Grzegorz Kasdepke. Klasa Ia szkoły podstawowej w poniedziałek 27 lutego 2017 miała możliwość poznania tego literackiego bohatera. Emilia Zątek, Aleksandra Trojan i Emilia Rusin przedstawiły młodszym kolegom i koleżankom stronę internetową, na której można poznać pisarza oraz jego utwory i zapowiedzi nowych publikacji. Była tam również gra, w którą zagrali. Zwieńczeniem spotkania było przedstawienie jednego z opowiadań pt. „Wstyd” z podziałem na role i kolorowanka – Detektyw Pozytywka.


Każdy z nas lubi zagadki, może i wy poznacie przygody niezwykłego detektywa.

 

Agata Mazur

 

 


„Kopciuszek”

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa ukochane bajki opowiadane nam przez rodziców, dziadków czy rodzeństwo.  Wśród tych niezapomnianych na pewno należy wymienić: Kota w butach, Królewnę Śnieżkę, Śpiącą królewnę, Czerwonego Kapturka i  Kopciuszka. Tą  ostatnią uczniowie klasy I a  szkoły podstawowej mieli możliwość zobaczenia na naszej szkolnej mini-scenie.  Aktorami były pacynki własnoręcznie wykonane przez uczniów: Monikę Chałupkę, Sylwię Grabską, Paulinę Rusek, Emilię Rusin, Aleksandrę Trojan, Marcela Smolarka i Piotra Wójcika.  Dekoracją zajęły się: Daria Bies, Emilia Zątek, Ilona Prus i Marcel Smolarek. W roli narratora wystąpiła Wiktoria Kruczała. Na przedstawienie zaprosiła młodszych kolegów Zuzanna Mejza.  W uprzątnięciu dekoracji pomogli oprócz wymienionych już wcześniej uczniów: Jakub Żak, Jakub Ogiegło, Mateusz Urbaniak, Dominik Kuwik i Patryk Naglik. Dla widzów i aktorów było to niesamowite przeżycie. Po przedstawieniu pierwszoklasiści mogli obejrzeć pacynki i zobaczyć, jak zostały wykonane. W styczniu to oni będą robić takie lalki na bazie łyżek. Może i wy spróbujecie, opowiadając swojemu młodszemu rodzeństwu bajki, zrobić dla nich pacynki. To świetna zabawa i możliwość wykazania się kreatywnością i dobrymi pomysłami.


A. Grzywa / B. Ba-Gawęda / A. Mazur/Ostrożnie!

Na listopadowym spotkaniu z książką, gimnazjaliści idąc za radami Grzegorza Kasdepke, zapoznali swoich młodszych kolegów z klasy I a szkoły podstawowej z "wszystkim, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu."

Zaprosili ich do przeżycia wspaniałej przygody, która mogła wydarzyć się w Polsce. Marcel Smolarek zapewnił ich, że każdy może zostać Tropicielem Prawdziwych Niebezpieczeństw. I wcale nie musi się ruszać z domu. Wystarczy uważnie rozejrzeć się dookoła. i przeczytać książkę pt. "Ostrożnie!". Ona pomoże wytropić w domu wszystko, co kłuje, parzy, kaleczy i robi krzywdę...

Daria Bies, Emilia Zątek, Sylwia Grabska, Wiktoria Kruczała, Zuzanna Mejza, Aleksandra Trojan, Marcel Smolarek i Piotr Wójcik tropili niebezpieczeństwa w domu  Dominika i jego psa Juniora. Wiernie towarzyszyła głównym bohaterom babcia Marysia.

W trakcie czytania dzieci dowiedziały się wielu rzeczy. Co zagraża naszym palcom? Czego nie można sobie wpychać do ucha ? Co nas może oparzyć? O tym, że z gazem nie wolno igrać, ani że nie wszystko warto jeść. Na elektryczne urządzenia trzeba uważać i z ostrymi przedmiotami także trzeba się obchodzić ostrożnie. Szczególną uwagę należy zwrócić  na zabawy klockami, nie ogniem. Na ślizgawce jest przyjemnie, ale nie wtedy, gdy ona jest w domu. W wodzie można się popluskać, ale warto pamiętać, że to dorośli powinni być z nami. I rzecz ważna . Nie należy bać się ciemności. Nawet ją można oswoić. Na wszystko są sposoby.


Dziękujemy za miłe przyjęcie i wspólnie przeżytą zabawę. Od dziś wszyscy będą bardzo ostrożni!


Barbara Ba-Gawęda / Anna Grzywa / Agata Mazur
Ciekawy Człowiek

22 listopada 2016r. klasy I gimnazjum spotkały się z p. Markiem Mizerą, który płynął w Pierwszej Szkole Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego na Pogorii do Indii i Sri Lanki „Śladami Starych Kultur” (7 września 1983 – 10 czerwca 1984).


„W czasie rejsu obowiązywała zasada: na morzu dla szkoły nie ma niedziel, świąt, wolnych sobót itp. Poza Wigilią, Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem i Niedzielą Wielkanocną nauka na morzu trwała non stop. Wolne dni odbierane były w portach.”

W ciągu dwóch godzin lekcyjnych trudno opisać, co działo się podczas tak długiego rejsu. Pan Marek w barwny sposób wspomniał o pobycie w portach m.in. niemieckich, brytyjskich, francuskich, portugalskich, hiszpańskich, włoskich, greckich, egipskich czy indyjskich.

Opowiadając o wyprawie życia, wspominał te miejsca, które głęboko zapadły mu w pamięci. Do takich miejsc należała wizyta w Watykanie i audiencja u Jana Pawła II w prywatnych apartamentach papieskich. Mówiąc o wielkich postaciach, pokazał fotografie ze spotkań z Kazimierzem Górskim i Jackiem Gmochem. Indie poznał z każdej perspektywy. Zobaczył piękny kraj, w którym bieda i bogactwo mieszkają obok siebie.

Wspomina, że mieli prawdziwą szkołę życia. Na jachcie pracowali i uczyli się. Zajęcia praktyczne z geografii polegały np. na marszu na azymut przez bezludną wyspę, Dia, położoną na Morzu Kreteńskim. Kiedy dotarli na Malediwy żyli na bezludnej wyspie Weli. Tam mieli zajęcia z nurkowania, windsurfingu, biologii morza. I kiedy trzeba było przymusowo zostać na tej wyspie tydzień, zamiast trzech dni, ogołocili ją z wszelkiego jedzenia. Nawet jaszczurkom nie udało się przeżyć. A potem… Seszele – zwiedzanie wyspy, nurkowanie w podwodnym rezerwacie, wizyta w Stacji Naukowo – Badawczej ONZ na wyspie Picard i zwiedzanie rezerwatu żółwi i ptaków okazało się ważniejsze niż ocena niedostateczna, bo jak powiedział kapitan okazja zobaczenia tych miejsc może się już w życiu nie powtórzyć.

Przygoda pana Marka Mizery pokazuje, że warto marzyć i spełniać te marzenia. Zatem spróbujcie i Wy.


Anna Grzywa / Agata Mazur


<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2