Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać. "

GRUNT, TO RODZINKA!

„Grunt, to Rodzinka!” - pod takim hasłem 15 czerwca odbyło się przedstawienie klas trzecich Szkoły Podstawowej.  

WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

13.06.2018 r. uczniów klas szóstych odwiedziła Pani Martyna Kolasa - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Bielsku-Białej.

Zawody w piłkę siatkową

We wtorek (12 czerwca) na Orliku w Kętach przy stadionie Hejnału odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zawody w piłkę siatkową.  

„Program dla szkół” w klasach I - V

„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych.  

Zajęcia teatralne dla gimnazjalistów

Zajęcia teatralne zawsze dostarczają swoim uczestnikom sporo zabawy. Rozwijanie talentów idzie w parze z nabywaniem umiejętności i zdobywaniem doświadczeń na różnych poziomach.  

WYJSCIE DO KINA W KĘTACH

8 czerwca 2018 r. uczniowie klasy V a i VI b uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KINO SZKOŁA.

  • GRUNT, TO RODZINKA!

  • WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

  • Zawody w piłkę siatkową

  • „Program dla szkół” w klasach I - V

  • Zajęcia teatralne dla gimnazjalistów

  • WYJSCIE DO KINA W KĘTACH

III a GIM 2017/2018

 

Klasa III a Gimnazjum - wych. Katarzyna Goliasz / Zofia Dudek


 

 

Liczba uczniów - 21


Dziewczęta:

1. Marta Byrska

2. Alicja Dobosz

3. Martyna Formas

4. Patrycja Grygierczyk

5. Amelia Hulbój

6. Paulina Kula

7. Gabriela Michałowska

8. Aleksandra Pieczka

9. Natalia Płonka

10. Natalia Stańco

11. Natalia Szumowska

12. Aleksandra ZwaryczukChłopcy:

1. Eryk Bienia

2. Oskar Kasprzak

3. Mateusz Kornik

4. Jakub Longawa

5. Michał Łanucha

6. Sebastian Przystał

7. Bartłomiej Stańczyk

8. Konrad Szyszka

9. Łukasz Wróbel

 


Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Gabriela Michałowska

Zastępca przewodniczącej - Aleksandra Zwaryczuk

Skarbnik - Michał ŁanuchaTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Renata Kasprzak

Zastępca przewodniczącej - p. Agnieszka Szumowska

Skarbnik - p. Teresa ZwaryczukKlasa opiekuje się salą nr 68.

 

 

 

 


 
Wyjazd na dni otwarte

24 kwietnia 2018 r. klasy III gimnazjum uczestniczyły w Dniach Otwartych kęckich szkół: Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika oraz Powiatowego Zespołu Nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego.


W obu szkołach początkowo zostaliśmy podzieleni na grupy, a następnie zapoznani z ofertami edukacyjnymi. Mieliśmy możliwość zobaczenia profile klas, jakie oferują nam dane szkoły, a także byliśmy świadkami ciekawych doświadczeń i prezentacji. Odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania udzielali uczniowie z owych szkół, co niektórym z nas bardzo pomogło w wyborze przyszłych miejsc edukacji.


 

Tekst: Aleksandra Moskwik

Opiekun: Wiesław Wawak

 


Dni Otwarte PZ Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach.

25 kwietnia 2018 r. klasy III gimnazjum wzięły udział w Dniach Otwartych Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach.


Pierwsza część rozpoczęła się w Domu Kultury w Kętach. Na deskach głównej sceny wystąpiła Grupa Muzyczna TRZY CZWARTE i Grupa Teatralna MINUS JEDEN, która zaprezentowała spektakl „Kipiel”. Pełne humoru dialogi zdominowały prawie godzinne przedstawienie, w czasie którego widownia świetnie się bawiła. Na zakończenie przewodniczący SU szkoły podczas wyświetlania prezentacji wskazał atuty Dąbrowskiej i najważniejsze działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli placówki. Uczennice klas I omówiły propozycje liceum na rok szkolny 2018/2019.

Podczas drugiej części zwiedziliśmy szkołę, a uczniowie oprowadzani przez swoich starszych kolegów, mogli obejrzeć zajęcia otwarte oraz usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Każdy, kto chciał poznać propozycje Dąbrowskiej, na pewno był usatysfakcjonowany.

 

tekst: Agata Mazur / Magdalena Hankus

foto: Gabriela Szarek

 


Spotkanie z prawdziwym wydarzeniem siatkarskim

W sobotnie popołudnie (7 kwietnia 2018 r.) kilkoro uczestników pozalekcyjnych zajęć z piłki siatkowej wybrało się do Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, by obejrzeć widowisko sportowe.


Mianowicie mecz plus ligi mężczyzn, BBTS Bielsko Biała: PGE Skra Bełchatów (ośmiokrotny mistrz Polski i siedmiokrotny zdobywca Pucharu Polski).

Rangę meczu podnosił fakt, iż w zespole Skry mogliśmy obejrzeć na parkiecie reprezentantów Polski, tj. Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Grzegorz Łomacz i innych znakomitych sportowców.

Mimo że Bielski zespół klasyfikuje się u dołu tabeli Plus ligi, a drużyna Skry jest na drugim miejscu, mecz był niezwykle zacięty i emocjonujący (1:3). Zobaczyliśmy nie tylko świetne rozegrania na boisku, przyglądaliśmy się ogólnej fantastycznej organizacji imprezy sportowej, kulturalnemu i zdrowemu kibicowaniu obu drużynom, ale także spotkaliśmy się z bohaterami meczu!

Mam nadzieję, że dzięki takiej edukacji sportowej miłe wrażenia pozostaną na długo!

 

Magdalena Węglińska

 


Kto nie pamięta historii...

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcąc uczcić pamięcią to wydarzenie przygotowałyśmy gazetkę o tematyce niepodległościowej.

 

Każdy Polak powinien znać datę 11.11.1918. Jest to umowna data ponownego odrodzenia się naszej ojczyzny. Po 123. latach walki z germanizacją, czy rusyfikacją stajemy się wolnym narodem - Polska wraca na mapy świata.

 

Należy wspomnieć także osoby, które w okresie zaborów podtrzymywali w ludziach "ducha polskości" i w szczególny sposób odcisnęli piętno na historii okresu walk narodowo - wyzwoleńczych. Byli to głównie: Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Tadeusz Kościuszko, Roman Dmowski i wielu innych.

 

"Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie."


/ George Santayana /

 

Każdy z nas powinien choć na chwilę zatrzymać się na korytarzu i uczcić pamięcią te wydarzenia, abyśmy "nie byli skazani na ich ponowne przeżycie". Serdecznie do tego zachęcamy: Marta Byrska i Aleksandra Pieczka.

 

 

Tekst: Marta Byrska

Opiekun: Wiesław Wawak


 

 

Egzamin gimnazjalny

40 uczniów klas trzecich gimnazjum przystępuje w dniach 18-20 kwietnia 2018 r. do egzaminu gimnazjalnego.

 

Każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań – pierwszy o godzinie 9.00, drugi o godzinie 11.00, z przerwą pomiędzy.

 

W środę gimnazjaliści zmagali się najpierw z pytaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie całego bloku zadań mieli 60 minut. Po przerwie uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego, który rozpoczął się o godz. 11.00 i trwał 90 minut.

 

W czwartek na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki.

 

W piątek egzamin z języka obcego przeprowadzony zostanie na dwóch poziomach: najpierw odbędzie się test na poziomie podstawowym, potem – rozszerzonym. W naszej szkole w bieżącym roku wszyscy zdający zdecydowali się postawić na język angielski.

 

Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane - sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

 

Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca. Będzie on miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami).

 

 

 

tekst: Grzegorz Żak

foto: Agata Mazur / Magdalena Hankus / Joanna Gabryś

 


 

 

Aktywność fizyczna = zdrowie

5 kwietnia grupa realizująca projekt gimnazjalny dotyczący m.in. aktywności fizycznej zorganizowała szkolny turniej piłki nożnej.


Akcja ta miała na celu promowanie zdrowego stylu, a przede wszystkim miała zwrócić uwagę na istotę ruchu w profilaktyce chorób. Do turnieju zaproszono reprezentacje przedstawicieli klas VII SP, II Gim i III Gim.

Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach, gdzie w grupie pierwszej rywalizowały klasy „A” a w drugiej „B”. Drugie miejsca z grup walczyły o miejsce III, natomiast grupowi liderzy (kl. II A i III B) zagrali zacięty finał, gdzie o zwycięstwie decydowała dogrywka.


Ostatecznie szkolnym mistrzem została klasa III B w składzie: Emilia Klęczar, Julia Jaromin, Dawid Płonka, Dawid Miłoń, Dominik Niemiec, Grzegorz Pawełkiewicz, Patryk Płonka.

Drugie miejsce klasa II A (w składzie: Wiktoria Matejko, Paweł Stefan, Igor Danelczyk, Konrad Sporysz, Dawid Bisaga, Patryk Lipski).

Trzecie miejsce klasa II B, skład: Zuzanna Mejza, Jakub Żak, Jakub Ogiegło, Adam Kot, Dominik Kuwik, Krystian Niedziela.


Czwarte miejsce, klasa III A, skład: Gabriela Michałowska, Michał Łanucha, Konrad Szyszka, Łukasz Wróbel, Oskar Kasprzak, Eryk Bienia


Piąte miejsca dla klas VII.

Skład VII A – Jolanta Dobosz,, Klaudia Feliniak, Bartłomiej Barciak, Bryzek Dominik, Handzlik Patryk, Słonka Dominik, Piotr Szot.

Skład VII B – Nikola Szpyra, Cieślak Wojciech, Byrski Damian, Jędrusik Tomasz, Mysłajek Łukasz, Pękala Bartłomiej.

Gratulujemy, mając nadzieję, że w taki sposób spędzania czasu przyczyniliśmy się do wzrostu świadomości na temat istoty aktywności fizycznej w każdym wieku!

 

 

Magdalena Węglińska

 


Lekcja przedsiębiorczości

W dniu 26 marca 2018 r. uczniowie klas II i III gimnazjum brali udział w lekcji przedsiębiorczości,podczas której dowiedzieli się, jak funkcjonuje system bankowości w Polsce.


Uzyskali odpowiedzi na pytania: Czym zajmują się banki? Czym jest pieniądz? Poznali historię jego powstania i późniejszego rozwoju oraz jak posługiwać się pieniędzmi bezgotówkowymi.

Pani Beata Boba stwierdziła, że "świat się zmienia, a my razem z nim". Kiedyś rodzice naszych uczniów korzystali z kilku urządzeń oddzielnie np. z telefonu, kalkulatora, komputera z dostępem do Internetu, czy latarki. Dzisiaj wystarczy tylko jedno urządzenie,  w którym znajdują się wszystkie pozostałe. Telefonem można również dokonywać transakcji płatniczych.

Łatwa dostępność do Internetu niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Pan Andrzej Pietyra i pani Beata Grajny ostrzegali przed udostępnianiem w sieci naszych danych osobowych oraz nawiązywaniu kontaktów, gdyż "nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie". Przypomnieli nam o pięciu zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Na zakończenie  spotkania zorganizowali konkursy, w których można było wygrać różne nagrody.

 

 

Anna Grzywa

 


Azjatyckie podróże

Uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli przyjemność gościć pana Jakuba Nizioła, studenta trzeciego roku sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który zechciał odwiedzić naszą Szkołę 23 marca 2018 r.


Sinologia, czyli dziedzina nauki zajmująca się wszystkim, co dotyczy Chin (językami chińskimi, historią, kulturą, religią), jest raczej mało znana. Pan Jakub postanowił przybliżyć nam azjatycką kulturę i podzielić się z nami kilkoma informacjami na temat Chin. Rozpoczęliśmy od zapoznania się z pismem i językiem chińskim, które zbudowane jest ze znaków posiadających różne znaczenia, czasami bardzo logiczne i ułatwiające naukę tego języka, lub całkowicie dla nas absurdalne i zabawne. Następnie, w przyjemnej atmosferze uczyliśmy się przydatnych zwrotów. Poznaliśmy także ogólne zasady tworzenia wyrazów w języku chińskim.

W drugiej części spotkania pan Jakub opowiedział nam o swojej przygodzie z Chinami, dodatkowo pokazując ciekawą prezentację ze swojego wyjazdu do Tajwanu - wyspy znajdującej się obok Chin, lecz niewiele różniącej się od tego kraju. Mogliśmy dowiedzieć się o chińskich zwyczajach i przełamać niektóre stereotypy.

Pan Kuba planuje półroczny wyjazd do Chin po zdobyciu tytułu licencjata, za co trzymamy kciuki. Życzymy samych sukcesów zawodowych oraz pogłębiania zainteresowań.

 

 

tekst: Aleksandra Moskwik

wychowawcy: Zofia Dudek / Joanna Gabryś

 


Paulina Kula na Przeglądzie Piosenki Wiosennej

25.03.2018 r. na Rynku w Kętach odbył się Przegląd Piosenki Wiosennej w ramach trwającego w tym dniu Jarmarku Wielkanocnego.


Wśród wielu występujących swoje umiejętności zaprezentowała Paulina Kula z kl. 3A gimnazjum.Zaśpiewała dwie piosenki: pełną liryzmu „Wiosnę” - kompozycję Fryderyka Chopina do słów S.Witwickiego oraz piosenkę pt. „Co nam w duszy gra” z radosnym, świątecznym przesłaniem dobra i piękna.

„Tam, gdzie kolorowy wstaje dzień, tam, gdzie czysty błękit…. każdy nowy dzień brzmi symfonią szczęścia chwil”

Paulina wykazała muzyczną wrażliwość a sprzymierzeńcem była słoneczna, niedzielna pogoda oraz barwnie udekorowany, rękodziełami ozdób wielkanocnych, kęcki Rynek.


Magdalena Rodak

 


Dzień Języka Polskiego

Jednym z elementów naszych przygotowań do obchodów Dnia Języka Polskiego było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu nauki o języku, ortografii i poetyki.


Każda z klas wytypowała trzech reprezentantów, którzy musieli zmierzyć się z testem wiedzowym.


Zwycięzcy odebrali z rąk Pana Dyrektora dyplomy i słodkości podczas apelu z okazji Dnia Języka Polskiego. Poniżej zestawienie wyników wszystkich klas:

Kategoria wiekowa: kl. VII SP – III Gim


I miejsce – III a

III miejsce – III b, VII b

IV miejsce - II a

V miejsce - II b

VI miejsce - VII a

Naszą klasę reprezentowały: Marta Byrska i Alicja Dobosz.


Zwycięzcom gratulujemy wiedzy, a wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.


Wychowawczyni - Zofia Dudek


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5