Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Są ludzie, którzy nigdy by nie byli zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. "

Wyjazd na grę w kregle

15 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się do kręgielni Hula Kula w Oświęcimiu.

Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

Nasze uczennicy rozpoczęły ferie zimowe na sportowo, bowiem w niedzielę (11 lutego) wzięły udział w inaugurującym turnieju mini siatkówki Grand Prix o Puchar Dyrektora Centrum Sportowo - Widowiskowego w Kozach.

VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

Tradycyjnie, jak co roku trzyosobowe drużyny wszystkich klas 4-6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum spotkały się, by rywalizować na słowa – VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany systemem belgijskim w dwóch kategoriach wiekowych już przeszedł do historii.

Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.

KARNAWAŁ 2018

Karnawał to czas balów, radości i tańców. 8 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi uczniowie wszystkich klas bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Zabawy na śniegu

Po długim oczekiwaniu na śnieżną aurę, nadszedł wreszcie dzień, w którym mogliśmy poszaleć na białym puchu.

  • Wyjazd na grę w kregle

  • Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

  • VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

  • Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

  • KARNAWAŁ 2018

  • Zabawy na śniegu

III a GIM 2017/2018

 

Klasa III a Gimnazjum - wych. Katarzyna Goliasz / Zofia Dudek


 

 

Liczba uczniów - 21


Dziewczęta:

1. Marta Byrska

2. Alicja Dobosz

3. Martyna Formas

4. Patrycja Grygierczyk

5. Amelia Hulbój

6. Paulina Kula

7. Gabriela Michałowska

8. Aleksandra Pieczka

9. Natalia Płonka

10. Natalia Stańco

11. Natalia Szumowska

12. Aleksandra ZwaryczukChłopcy:

1. Eryk Bienia

2. Oskar Kasprzak

3. Mateusz Kornik

4. Jakub Longawa

5. Michał Łanucha

6. Sebastian Przystał

7. Bartłomiej Stańczyk

8. Konrad Szyszka

9. Łukasz Wróbel

 


Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Gabriela Michałowska

Zastępca przewodniczącej - Aleksandra Zwaryczuk

Skarbnik - Michał ŁanuchaTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Renata Kasprzak

Zastępca przewodniczącej - p. Agnieszka Szumowska

Skarbnik - p. Teresa ZwaryczukKlasa opiekuje się salą nr 68.

 

 

 

 


 
Akademia Bożonarodzeniowa

„Niech błyśnie pierwsza gwiazda,

by to, co ważne, ważnym mogło się stać.

Niech błyśnie pierwsza gwiazda,

niech błyśnie nam jeszcze raz.”Jak co roku, w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia, spotykamy się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, aby po zakończeniu klasowych ”wigilijek”, uczestniczyć w programie jasełkowym.

22.12.2017 r. nasi młodzi aktorzy, śpiewacy, instrumentaliści i tancerze zaprezentowali program jasełkowy pt. „Niech błyśnie pierwsza gwiazda”. Przedstawiali go dwukrotnie, najpierw dla uczniów z klas 1-5 oraz 50-osobowej grupy przedszkolaków z Nowej Wsi. Odpowiadając na zaproszenie, dzieci dotarły do naszej szkoły wraz opiekunkami i p. Dyrektor Agnieszką Błaszków. Z wielką kulturą i zaangażowaniem uczestniczyły w przedstawieniu.

Drugą prezentację obejrzeli uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami i pracownikami naszej szkoły oraz zaproszonymi gośćmi. Na zaproszenie odpowiedzieli emerytowani nauczyciele. Swoją obecnością zaszczycił nas także ks. Proboszcz Mirosław Wądrzyk. W tej prezentacji uczestniczyły również panie: Maria Karaim i Marta Koczur, które były jurorkami V Gminnego Przeglądu Artystycznego „Wokół Bożego Narodzenia”.


Szczególne podziękowania za głębokie bożonarodzeniowe treści zaprezentowane przez naszych uczniów wypowiedzieli Pan Dyrektor Grzegorz Żak, Pani Dyrektor Łucja Listwan, Ks. Mirosław Wądrzyk, Pani Dyrektor Agnieszka Błaszków oraz Pani Maria Karaim.


Na koniec spotkania p. Dyrektor Grzegorz Żak złożył wszystkim pracownikom, uczniom oraz gościom pełne radości, piękna i dobra życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok 2018.


Magdalena Rodak

 


Targi edukacyjne

W dniu 14 grudnia w hali sportowej Powiatowego Zespołu nr 2 w Oświęcimiu odbywały się Powiatowe Targi Edukacyjne.


Wzięli w nich udział uczniowie klas: 7a, 7b SP oraz 3A i 3B gimnazjum ze swoimi wychowawcami: p. B. Dwornik, p. D. Gwiazdoń, p. Z. Dudek oraz p. J. Gabryś.

Podczas Targów zaprezentowało się kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych powiatu oświęcimskiego. Szkoły kusiły gimnazjalistów nie tylko nowymi kierunkami kształcenia, ale także efektownymi pokazami związanymi z prowadzonymi profilami klas.

Mogliśmy zapoznać się ofertą szkół z powiatu oświęcimskiego, bezpośrednio zapytać o interesujące nas kierunki, wziąć ulotkę, zobaczyć film czy prezentację. Nie brakowało też dodatkowych atrakcji: koncertu, czekoladowej fontanny, pokazów fryzjerskich czy pokazów fizycznych. Najważniejsze jednak były wszystkie te działania, które pomogą młodemu człowiekowi pomóc wybrać ścieżkę dalszej edukacji.


tekst: Dorota Gwiazdoń / foto: Zofia Dudek

 


Numizmatyka

Numizmatyka to temat ostatniego pokazu doświadczalnego, w którym braliśmy udział.


Pan Bogdan Martyniak jak zwykle z wielką pasją opowiadał nam o monetach świata, prezentując przy tym bogatą kolekcję. Mogliśmy zobaczyć największy banknot świata, banknot o największym nominale, banknot wybity na złotej folii, czy replikę najdroższej monety jaka została kiedykolwiek sprzedana. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o postaciach umieszczonych na pieniądzach oraz kraju ich pochodzenia.

Po zakończonym pokazie zebrani brawami podziękowali za ciekawy wykład. Z bagażem nowej wiedzy, powrócili do swoich sal na pozostałe zajęcia. Szkoda, że było to nasze ostatnie spotkanie, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję spędzić tak interesująco czas.


tekst: Anna Grzywa

zdjęcia: Gabriela Szarek

 


Wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dnia 4 grudnia klasy IIIA i IIIB Gimnazjum wraz z wychowawcami, panią Zofią Dudek, panią Joanną Gabryś oraz panem Wiesławem Wawakiem, udały się do Muzeum Auschwitz-Birkenau.


Muzeum było w pierwszej połowie XX wieku jednym z najtragiczniejszych miejsc na świecie - niemieckim, nazistowskim obozem koncentracyjnym, w którym zostało uśmierconych ponad milion osób w latach 1940 – 1945. Co roku Muzeum odwiedza ok. 1,7 miliona turystów z całego świata.

Po dotarciu na miejsce zobaczyliśmy nie tylko Polaków, ale także przedstawicieli różnych narodowości, u których historia obozu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Na początku zwiedzania pan przewodnik podał nam ogólne informacje na temat obozu. Dowiedzieliśmy się, że Auschwitz dla świata jest symbolem terroru i masowego ludobójstwa, bo zginęło tam ponad milion ludzi, głównie pochodzenia żydowskiego, polskiego i romskiego. Dowiedzieliśmy się o kłamliwym uzasadnieniu dla przewożenia rodzin żydowskich na teren obozu, które Niemcy przekazywali przybyłym ludziom tłumacząc, że wywożą ich głównie na wschód, by zapewnić im lepsze życie wraz z pracą i dobrobytem. Zamiast tego, brutalnie rozdzielano rodziny, zabijano w komorach gazowych, a niektórych skazywano na pracę w męczarniach. Widzieliśmy pomieszczenia, gdzie nocowali byli więźniowie oraz miejsca apeli, w których uczestniczyli. Zwiedziliśmy salę, gdzie zginął św. Maksymilian Maria Kolbe, oddając życie za innego więźnia. Bardzo poruszającym momentem dla nas było zobaczenie przedmiotów, należących do więźniów obozu, przedmiotów codziennego użytku np. szczotek, butów, ubrań, porcelany czy okularów. Mieliśmy możliwość zobaczenia wiele więcej bardzo ważnych pomieszczeń i obiektów, które wywołały w nas niezwykle silne emocje. Po zwiedzeniu jednego z bloków, zapaliliśmy symboliczny znicz pod Ścianą Straceń, oddając tym samym hołd zamordowanym.

Emocje towarzyszące nam podczas zwiedzania Miejsca Pamięci są nie do opisania. Była to dla nas bardzo poruszająca, wzruszająca, a zarazem ważna lekcja historii, którą ukończyliśmy pełni refleksji i szacunku. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszego pochodzenia i wdzięczni, że możemy nazywać się Polakami. Trud, który włożyli nasi przodkowie w kształtowanie wolnej Polski jest niezwykły, a o męczarniach i walce, którą przebyli ludzie w obozie śmierci będziemy pamiętać już zawsze.


tekst: Aleksandra Moskwik

opieka: Joanna Gabryś / Zofia Dudek

 

 


Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej

29 listopada 2017 roku odbyła się kolejna sesja II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kętach, w której miałam zaszczyt uczestniczyć.


W czasie spotkania miało miejsce ślubowanie kilku nowych radnych. Następnie Pan Burmistrz wygłosił sprawozdanie ze swojej działalności w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Największą atrakcją spotkania była możliwość składania wniosków i zadawania pytań Panu Burmistrzowi.


Z niecierpliwością czekam na kolejną sesję oraz realizację przedsięwzięć, których się wspólnie podjęliśmy. Są to głównie akcje o charakterze wolontaryjnym.


Marta Byrska


 

Mikołaj w III a

W miniony piątek (8.12) uczniowie klasy III A przygotowali wieczorne spotkanie mikołajkowe podczas którego nie tylko otrzymali wspaniałe prezenty, ale  również świetnie się bawili. W czasie cztero godzinnej imprezy były: tańce, karaoke, gry stolikowe, gra w  karty, rozmowy. Nie zabrakło własnoręcznie upieczonego ciasta, przekąsek, napojów oraz pizzy. Była to ostatnia dla nich mikołajkowa akcja, bowiem wolnymi krokami zbliża się koniec ich edukacji a zarazem pobytu w naszej szkole. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak fajnej imprezy.


Wychowawczyni -  Zofia Dudek

Powiatowy trening wykrywania i alarmowania

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi wzięła udział w powiatowym treningu systemu wykrywania i alarmowania. Wśród zgromadzonych byli również uczniowie naszej klasy.

Próbnym alarmem zostało objętych 217 uczniów i 28 pracowników szkoły. Uczniowie zostali wcześniej poinformowani na zajęciach z wychowawcą o przykładowych zagrożeniach, których skutkiem jest konieczna ewakuacja osób z budynku i o rodzajach sygnałów alarmowych. Podczas treningu zwróciliśmy uwagę na prawidłowe, zgodne z Planem Ewakuacji Szkoły i bezpieczne opuszczenie budynku szkoły.

Taki coroczny trening ma charakter profilaktyczny i ma na celu wdrożenie uczniów do właściwych postaw i reakcji na sytuacje zagrażające życiu.Wychowawczyni - Zosia Dudek

Pokaz chemiczno-fizyczny

10 listopada witaliśmy w naszej szkole po raz kolejny pana Bogdana Martyniaka z Beskidzkiego Centrum Nauki. Tematem pokazu w którym udział wzięli uczniowie naszej klasy były zagadnienie z elektrostatyki i nie tylko.

Dowiedzieliśmy się, jak działa kula plazmowa i jakie efekty wywołuje. Obserwowaliśmy w jej pobliżu świecenie neonówki, powstawanie łuku elektrycznego, mogliśmy w pobliżu lampy wyczuć ozon, który powstawał poprzez jonizację powietrza. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wyglądała "bateria bagdadzka" i do czego wykorzystywali ją starożytni Egipcjanie. Usłyszeliśmy ciekawą opowieść o tym, w jaki sposób doświadczenie „Młynek Franklina” ma być wykorzystane do przemieszczania się statków kosmicznych. Oprócz tego przyglądaliśmy się, jak stworzyć urządzenie do cięcia styropianu przy pomocy drutu oporowego w super cenie.

Uważamy ten pokaz za udany i z niecierpliwością czekamy na kolejny, szkoda, że już ostatni.Wychowawczyni - Zofia Dudek


 Narodowe Święto Niepodległości

W przededniu 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel.

Podniosły charakter święta podkreślały galowe stroje naszych uczniów oraz własnoręcznie przygotowane na tę okazję biało-czerwone kotyliony. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły który reprezentowali uczniowie naszej klasy i odśpiewaniu hymnu narodowego reprezentacja uczniów i harcerzy zapaliła znicz i złożyła wiązankę kwiatów na pomniku patrona szkoły gen. Władysława Sikorskiego.Następnie o zabranie głosu został poproszony dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi pan Grzegorz Żak, który przypomniał wszystkim zebranym, jak cenną wartością jest wolność wywalczona przez naszych przodków. Pan Dyrektor zachęcił uczniów do kultywowania polskich tradycji i zwyczajów.

Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów z różnych klas Szkoły Podstawowej był ciekawą lekcją historii Polski, od rozbiorów do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Program artystyczny uatrakcyjniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi oraz uczennice z naszej szkoły, które wykonały trzy patriotyczne pieśni. Zespół „Nowowsianki” działający przy Kole Gospodyń Wiejskich przyjął zaproszenie do występu w murach naszej szkoły i zaprezentował swoje umiejętności wokalne.Wychowawczyni - Zosia Dudek

 

 


Fundacja "Kukuryku"

W dniu 7.11 odwiedziła naszą szkołę pani Beata Bohn z Fundacji Kukuryku - centrum wolontariatu w Kętach.

Fundacja ta powstała w 2015 roku, aby wspierać osoby niepełnosprawne i pomagać im. Fundacja jest organizacją kierowaną przez zespół młodych, kreatywnych osób z dużą dawką empatii.

Podstawowym celem Fundacji Kukuryku jest integracja, edukacja i niesienie pomocy najbardziej potrzebującym: osobom niepełnosprawnym oraz ubogim. Działania te prowadzą do włączenia ich w aktywne życie pełne radości i szczęścia, aby czuły się potrzebne i akceptowane. Fundacja dąży do likwidacji barier społecznych, życia z poszanowaniem godności i wolności. Poprzez podnoszenie świadomości społeczeństwa, wspomaganie rozwoju osób niepełnosprawnych chce niwelować wykluczenie społeczne. Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do samodzielnego, aktywnego i niezależnego życia. Szczególnym obszarem działań fundacji jest organizowanie i promocja wolontariatu w tym też celu p. Beata pojawiła się na rozmowie z chętnymi uczniami klas trzecich gimnazjum.

Wśród naszej młodzieży zgłosiło się 16 osób zainteresowanych szkoleniami prowadzonymi przez fundację a mającymi na celu naukę ważnych umiejętności społecznych, bez których żaden wolontariusz nie może się obyć.

Więcej informacji o fundacji na stronie www.kukuryku.org.plWychowawczyni - Zosia Dudek


 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4