Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Są ludzie, którzy nigdy by nie byli zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. "

Wyjazd na grę w kregle

15 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się do kręgielni Hula Kula w Oświęcimiu.

Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

Nasze uczennicy rozpoczęły ferie zimowe na sportowo, bowiem w niedzielę (11 lutego) wzięły udział w inaugurującym turnieju mini siatkówki Grand Prix o Puchar Dyrektora Centrum Sportowo - Widowiskowego w Kozach.

VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

Tradycyjnie, jak co roku trzyosobowe drużyny wszystkich klas 4-6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum spotkały się, by rywalizować na słowa – VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany systemem belgijskim w dwóch kategoriach wiekowych już przeszedł do historii.

Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.

KARNAWAŁ 2018

Karnawał to czas balów, radości i tańców. 8 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi uczniowie wszystkich klas bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Zabawy na śniegu

Po długim oczekiwaniu na śnieżną aurę, nadszedł wreszcie dzień, w którym mogliśmy poszaleć na białym puchu.

  • Wyjazd na grę w kregle

  • Grand Prix Kóz w mini siatkówce dziewcząt

  • VI Drużynowy Turniej Scrabble 2018 rozegrany…

  • Klasa Va w PARKU TRAMPOLIN GoJump

  • KARNAWAŁ 2018

  • Zabawy na śniegu

V b SP 2017/2018

 

Klasa V b Szkoły Podstawowej - wych. Agata Terlikowska


 

Liczba uczniów - 18


Dziewczęta:

1. Julia Dąbrowska

2. Zofia Front

3. Maria Gołuch

4. Paulina Grabara

5. Sandra Kościukiewicz

6. Zuzanna Pawińska

7. Weronika Płonka

8. Martyna Porowska


Chłopcy:

1. Mateusz Bisaga

2. Damian Błaszczak

3. Tomasz Drabek

4. Adrian Hałat

5. Dominik Hrapkowicz

6. Kamil Juras

7. Damian Kocięcki

8. Kamil Naglik

9. Kacper Pawełkiewicz

10. Kacper Szpyra

 

 

Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Julia Dąbrowska

Zastępca przewodniczącej - Zuzanna Pawińska

Skarbnik - Zofia Front

 

 

Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Renata Grabara

Zastępca przewodniczącej - p. Natalia Front

Skarbnik - p. Piotr Hrapkowicz


 

Klasa opiekuje się salą nr 56.


 
CYBERPRZEMOC

W styczniu uczniowie klas piątych wzięli udział w kolejnych warsztatach prowadzonych przez p. Justynę Motykę z Biblioteki w Dworku. Tym razem tematem była cyberprzemoc.


Czym jest cyberprzemoc? Jest to stosowanie przemocy poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Bez wątpienia zjawisko występuję dziś bardzo często i z pewnością wielu naszych uczniów nie raz padło ofiarą wyśmiewania czy zastraszania poprzez SMS-y czy portale społecznościowe. Z tego też względu Pani Motyka starała się uświadomić piątoklasistom, jak wiele krzywdy mogą komuś zrobić, jeśli stosują cyberprzemoc oraz przekazała rady, gdzie szukać pomocy jeśli już doświadczymy przykrości z powodu cyberprzemocy.

Na zakończenie uczniowie dowiedzieli się o platformie e-learningowej, gdzie mogą przejść kurs bezpiecznego korzystania z Internetu.

Tu znajduje się link do strony: http://www.saferinternet.pl/


6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, warto, by przy tej okazji każdy z nas zadał sobie pytanie, na ile jestem bezpieczny w sieci i czy znam zasady budujące kulturę szacunku w Internecie.Agata Terlikowska / Agnieszka Maciąga

 

 

Wigilijka

Tradycją naszej szkoły są klasowe wigilijki, czyli spotkanie uczniów, wychowawcy i podzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, próbowanie równych pyszności, które pojawiły się na „wigilijnym klasowym stole”. W tym roku uczniowie klasy 5b również urządzili takie klasowe spotkanie, aby po raz ostatni w tym roku kalendarzowym spędzić razem czas. Podczas łamania się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia, ta chwila dla większości z nas była miłą oraz uroczystą. Na zakończenie tego dnia wzięliśmy udział w przepięknym programie artysty stycznym przygotowanym przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

 


22 grudnia 2017 r.

Wychowawczyni - Agata Terlikowska

 

 

 

Nasze klasowe Mikołajki

W tym roku byliśmy zgodni, że, tak jak i w ubiegłym, z okazji Mikołajek będziemy się obdarowywać prezentami. Jedne były  bardziej, drugie mniej trafione, wszystkie okraszone sporą ilością słodkości. Lekcja przebiegła nam wesoło i bardzo przyjemnie, bo –choć powszechnie wiadomo – nasz zespół klasowy nie należy do najspokojniejszych i najgrzeczniejszych – to, kiedy chcemy, potrafimy razem wspaniale spędzić czas. I tak było tym razem. Pośmialiśmy się, spróbowaliśmy się też czegoś nowego o sobie dowiedzieć, wykorzystując pewną zabawę. Uśmiechy na zdjęciach dobitnie pokazują, jak fajnie podczas Mikołajek było w klasie 5b!


Wychowawczyni – Agata Terlikowska

 

 

Warsztaty bożonarodzeniowe w muzeum

Uczniowie klasy 5b przygotowując się do przeżycia świąt Bożego Narodzenia wybrali się 21 grudnia do muzeum w Kętach. Tam wzięliśmy udział w ciekawym wykładzie na temat tradycji bożonarodzeniowych „Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie”. Pracownicy muzeum wyjaśnili, jak dawniej wyglądała wieczerza wigilijna, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki oraz kolędowania. Po prezentacji i wykładzie piątoklasiści spróbowali swoich sił jako artyści - tworzyli malunki na szkle.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska

 

 

DLACZEGO LAJKUJEMY?

Dlaczego lajkujemy? Pod takim tytułem odbyły się kolejne już warsztaty dla uczniów klas piątych, które 5. grudnia  poprowadziła Pani Justyna Motyka z zaprzyjaźnionej biblioteki w Dworku.

Tym razem Pani Motyka opowiedziała naszym uczniom, jakie są główne źródła zapożyczeń w polskim języku. Podczas zajęć piątoklasiści mogli się przekonać, że wpływy innych języków na nasz narodowy są olbrzymie. Nikt nie miał wątpliwości, że wszechobecne sformułowania takie jak „surfować”, „subskrybować”, „free” czy też „lajkować” pochodzą z języka angielskiego. Nie wszyscy jednak mieli świadomość, że wyrazy „tornado”, „burmistrz” oraz „ratusz” nie są naszymi rodzimymi.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczniowie chętnie pracowali nad powierzonymi im zadaniami, a temat zapożyczeń będą mieli okazję przypomnieć sobie jeszcze nie raz podczas lekcji języka polskiego. Pani Justynie serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, życzliwość i podzielenie się  z nami pasją do języka ojczystego, którą bez wątpienia zaraziła przynajmniej część uczniów.


Agata Terlikowska / A. Maciąga


 

Jesienny wieczorek poetycki

Zaczyna się od tęsknoty za czymś własnym, niebanalnym. za miejscem szczęśliwym, magiczną przestrzenią życia bliskich sobie ludzi.


Patrzysz w głąb siebie i marzysz o ciepłym bezpiecznym miejscu. Schronieniu na każdą dobrą i złą chwilę życia. Zamykasz oczy i widzisz je oczyma wyobraźni. Tak, to moje magiczne miejsce – mój dom.

Dom to miejsce, do którego zawsze tęsknimy. Gdziekolwiek nie jedziemy, zawsze wracamy. Jeśli nie fizycznie, to myślą serdeczną i wspomnieniem.

23 listopada 2017 r. na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów przybyli w mury naszej Szkoły goście, aby wspólnie przeżyć chwile z poezją poświęconą domowi i jego znaczeniu w życiu każdego człowieka.

Kto doświadczył radości dorastania w prawdziwej atmosferze domu rodzinnego, ten pojmuje sens poszukiwania w dorosłym życiu tej własnej przestrzeni. Klimat bezpiecznego, szczęśliwego domu tworzy się latami, tworzą go pokolenia poprzez pielęgnowanie rodzinnych tradycji, utrwalanie obyczajów i gromadzenie cennych pamiątek. Cudowność domu polega nie na tym, że zapewnia schronienie, ogrzewa, czy daje poczucie własności, ale na tym, że powoli gromadzi w nas zasoby słodyczy.

„Dom to… wspólnota ludzi życzliwych sobie, kochających i rozumiejących się. Dom to… dach nad głową, bezpieczeństwo, ciepło rodzinne. miła atmosfera, przyjaźń, wzajemna pomoc, zrozumienie, wspólne święta.”


„Dom jest tam, gdzie jest twoje serce. Powinieneś zawierzyć swojemu sercu na tyle, aby odkryć, że twój dom nie musi być tam, gdzie się urodziłeś.”

Piękne strofy poetów wybrzmiały w prawdziwie domowej atmosferze, za którą na zakończenie podziękowała p. wicedyrektor Łucja Listwan. Wspólne listopadowe spotkania stały się już tradycją w naszej szkole i jak mówią ich bywalcy – dają wytchnienie i pozwalają poczuć bliskość drugiego człowieka.


W wieczorku poetyckim wystąpili: Zofia Front, Paulina Grabara, Zuzanna Pawińska, Martyna Porowska, Dominik Hrapkowicz, Monika Chałupka, Sylwia Grabska, Wiktoria Kruczała, Zuzanna Mejza, Paulina Rusek, Emilia Rusin, Aleksandra Trojan, Dawid Goc, Mateusz Urbaniak, Marcel Smolarek, Piotr Wójcik, Natalia Bułaś, Sandra Adamczyk, Iwona Duźniak, Julia Jaromin, Aleksandra Moskwik, Dominik Sokół, Emilia Klęczar.

Program poetycki przygotowany został przez p. A. Terlikowską, B. Szczupak i A. Mazur. Oprawą muzyczną zajął się Patryk Naglik.


Agata Mazur

 


Wyjazd do Teatru Banialuka

W miniony czwartek, 16 listopada, uczniowie klas 4b i 5b pod opieką p. B. Paśniewskiej, p. B. Matusiak i p. A. Terlikowskiej pojechali do Teatru Lalek Banialuka na spektakl pt. Buratino.

W tym roku bielski Teatr Lalek świętuje 70-lecie istnienia, więc mieliśmy wyjątkowe powody, by wybrać się do Banialuki.  Buratino to opowieść o drewnianym pajacu, który przeżywa liczne przygody, by na końcu zrozumieć, gdzie kryją się prawdziwe skarby. Przedstawienie zrealizowano z dużym rozmachem, inspiracją był Złoty kluczyk A. Tołstoja, którego główny bohater został stworzony na wzór słynnego Pinokia C. Collodiego.

W spektaklu wykorzystano ponad 30 różnego rodzaju lalek, twórcy dekoracji zbudowali dla widza dosłownie teatr w teatrze, specjalnie na potrzeby sztuki napisano także specjalne piosenki.  Choć większość z nas znała przygody nierozważnego i naiwnego drewnianego pajacyka, dobrze się bawiliśmy podczas przedstawienia. Wyjazd do teatru to zawsze okazja, by przeżyć chwilę magicznego obcowania z prawdziwą sztuką. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie dali się porwać tej magii teatru i już się szykują na kolejne spektakle – najbliższy wyjazd już w lutym.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska

 

 

NO PROMIL – NO PROBLEM

Uczniowie klasy 5b na ostatnich zajęciach z wychowawcą wykonywali plakaty, które były świadectwem naszego udziału w kompani społecznej „No promil - no problem".

Rozmawialiśmy na temat odpowiedzialności oraz życia wolnego od nałogów. Dzieci pracowały w kilkuosobowych grupach i tworzyły plakaty według własnych pomysłów. Efekty naszej pracy można obejrzeć na klasowej gazetce. Większość uczniów podeszła poważnie do powierzonego im zadania i dołożyła starań, by wykonany przez nich plakat rzeczywiście zachęcał do bycia odpowiedzialnym, trzeźwym kierowcą.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska

 

 

Wiem. Czuję... Pomagam!

We wtorek 24. października klasy Va i Vb gościły panią Justynę Motykę z biblioteki w Nowej Wsi.

Pani Justyna przeprowadziła z nimi ciekawą lekcję na temat „Dom rodzinny tworzą ludzie”. Były to zajęcia w oparciu o projekt edukacyjny autorstwa Kulczyk Fundation – „Wiem. Czuję… Pomagam!”, który nawiązuje do najważniejszych regulacji międzynarodowych w dziedzinie praw człowieka. Kulczyk Fundation prowadzi m.in. akcje pomocowe w Panamie, Grecji, Tajlandii, Malawi, Nepalu, na Ukrainie oraz w Polsce.

Pani Justyna zaproponowała piątoklasistom najpierw „burzę mózgów” wokół pojęcia „Dom”. Uczniowie słusznie podawali skojarzenia jak np. miłość, bezpieczeństwo, pokój, opieka, uśmiech, rodzina, przyjaźń, wsparcie, wychowanie, domownicy,…

Pani bibliotekarka uświadomiła im, że niestety aż 1 dziecko na 100 nie wychowuje się w normalnej rodzinie, że problem sieroctwa dotyka sporego odsetka dzieci. Sieroctwo postrzegane jest zwykle jako stan, w którym dziecko straciło jednego lub obojga rodziców. Często dzieci są odbierane rodzicom na podstawie wyroku sądu lub tracą z nimi jakikolwiek kontakt.

Jedną z wielu organizacji działających w Polsce na rzecz walki z problemem sieroctwa jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych, niejednokrotnie obciążone różnymi problemami i traumatycznymi przeżyciami, uczą się tam samodzielności i obdarzania ludzi zaufaniem. Uczą się, jak budować relacje i dbać o więzi międzyludzkie.

Po obejrzeniu filmiku nakręconego w jednym z domów w wiosce dziecięcej nasi uczniowie mogli sobie uświadomić, jak wielkie mają szczęście, że mogą dorastać w normalnej, tradycyjnej rodzinie, w atmosferze wzajemnego szacunku i miłości.


Serdecznie dziękujemy pani Justynie Motyce za dzisiejszą wizytę i przybliżenie nam tego trudnego aczkolwiek bardzo ważnego tematu.


Agnieszka Maciąga


Nasz nowy samorząd klasowy

Początek piątej klasy to kilka zmian w planie lekcji, nowe podręczniki, jeszcze więcej zadań domowych i – oczywiście – nowe przydziały czynności. W tym roku, już w pierwszym tygodniu września,  uczniowie klasy 5b zdecydowali w tajnym głosowaniu, że chcą aby przewodniczącą naszego klasowego samorządu została Julka Dąbrowska. Jej zastępcą jest Zuzia Pawińska, która na pewno będzie wspierać Julkę w jej nowej roli i podzieli się kilkuletnim doświadczeniem, bo przecież Zuza „szefowała” klasie od kilku lat. Skarbnikiem została Zosia Front, to jej koledzy chcą powierzyć pieniądze, bo wierzą, że zdolności matematyczne i zdrowy rozsądek Zosi sprawią, że będzie skutecznie zarządzać naszymi klasowymi funduszami. Z dumą przedstawiamy zatem nasz nowy „zarząd”:


Przewodnicząca – Julia Dąbrowska

Zastępca – Zuzanna Pawińska

Skarbnik – Zofia Front


Dziewczętom życzę samych sukcesów w ich nowych rolach i funkcjach oraz liczę na owocną współpracę z przedstawicielkami klasy 5b.


Wychowawczyni – Agata Terlikowska

 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12