Dzisiaj jest poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Panie, spraw, abym zawsze pragnął więcej niż zdołam osiągnąć. "

ZBIÓRKA SŁODYCZY

Drodzy rodzice i uczniowie! Tradycyjnie już nasza Szkoła przygotowuje świąteczne prezenty dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Międzybrodziu Żywieckim.

WYNIKI AKCJI EKOLOGICZNEJ „ZBIÓRKA BATERII”

W listopadzie została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka zużytych baterii.

DLACZEGO LAJKUJEMY?

Dlaczego lajkujemy? Pod takim tytułem odbyły się kolejne już warsztaty dla uczniów klas piątych, które 5. grudnia poprowadziła Pani Justyna Motyka z zaprzyjaźnionej biblioteki w Dworku.

Sukces Marty Byrskiej w konkursie historycznym

Marta Byrska, uczennica klasy IIIA gimnazjum zakwalifikowała się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Historycznego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów.

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

W tym roku Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi ponownie wzięła udział w zbiórce kasztanów i żołędzi.  

ANDRZEJKI I MIKOŁAJKI W KLASIE VA

Początkiem grudnia klasa Va doczekała się już wizyty św. Mikołaja oraz zorganizowała klasowe andrzejki.

  • ZBIÓRKA SŁODYCZY

  • WYNIKI AKCJI EKOLOGICZNEJ „ZBIÓRKA BATERII”

  • DLACZEGO LAJKUJEMY?

  • Sukces Marty Byrskiej w konkursie historycznym

  • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

  • ANDRZEJKI I MIKOŁAJKI W KLASIE VA

V b SP 2017/2018

 

Klasa V b Szkoły Podstawowej - wych. Agata Terlikowska


 

Liczba uczniów - 18


Dziewczęta:

1. Julia Dąbrowska

2. Zofia Front

3. Maria Gołuch

4. Paulina Grabara

5. Sandra Kościukiewicz

6. Zuzanna Pawińska

7. Weronika Płonka

8. Martyna Porowska


Chłopcy:

1. Mateusz Bisaga

2. Damian Błaszczak

3. Tomasz Drabek

4. Adrian Hałat

5. Dominik Hrapkowicz

6. Kamil Juras

7. Damian Kocięcki

8. Kamil Naglik

9. Kacper Pawełkiewicz

10. Kacper Szpyra

 

 

Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Julia Dąbrowska

Zastępca przewodniczącej - Zuzanna Pawińska

Skarbnik - Zofia Front

 

 

Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Renata Grabara

Zastępca przewodniczącej - p. Natalia Front

Skarbnik - p. Piotr Hrapkowicz


 

Klasa opiekuje się salą nr 56.


 
Jesienny wieczorek poetycki

Zaczyna się od tęsknoty za czymś własnym, niebanalnym. za miejscem szczęśliwym, magiczną przestrzenią życia bliskich sobie ludzi.


Patrzysz w głąb siebie i marzysz o ciepłym bezpiecznym miejscu. Schronieniu na każdą dobrą i złą chwilę życia. Zamykasz oczy i widzisz je oczyma wyobraźni. Tak, to moje magiczne miejsce – mój dom.

Dom to miejsce, do którego zawsze tęsknimy. Gdziekolwiek nie jedziemy, zawsze wracamy. Jeśli nie fizycznie, to myślą serdeczną i wspomnieniem.

23 listopada 2017 r. na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów przybyli w mury naszej Szkoły goście, aby wspólnie przeżyć chwile z poezją poświęconą domowi i jego znaczeniu w życiu każdego człowieka.

Kto doświadczył radości dorastania w prawdziwej atmosferze domu rodzinnego, ten pojmuje sens poszukiwania w dorosłym życiu tej własnej przestrzeni. Klimat bezpiecznego, szczęśliwego domu tworzy się latami, tworzą go pokolenia poprzez pielęgnowanie rodzinnych tradycji, utrwalanie obyczajów i gromadzenie cennych pamiątek. Cudowność domu polega nie na tym, że zapewnia schronienie, ogrzewa, czy daje poczucie własności, ale na tym, że powoli gromadzi w nas zasoby słodyczy.

„Dom to… wspólnota ludzi życzliwych sobie, kochających i rozumiejących się. Dom to… dach nad głową, bezpieczeństwo, ciepło rodzinne. miła atmosfera, przyjaźń, wzajemna pomoc, zrozumienie, wspólne święta.”


„Dom jest tam, gdzie jest twoje serce. Powinieneś zawierzyć swojemu sercu na tyle, aby odkryć, że twój dom nie musi być tam, gdzie się urodziłeś.”

Piękne strofy poetów wybrzmiały w prawdziwie domowej atmosferze, za którą na zakończenie podziękowała p. wicedyrektor Łucja Listwan. Wspólne listopadowe spotkania stały się już tradycją w naszej szkole i jak mówią ich bywalcy – dają wytchnienie i pozwalają poczuć bliskość drugiego człowieka.


W wieczorku poetyckim wystąpili: Zofia Front, Paulina Grabara, Zuzanna Pawińska, Martyna Porowska, Dominik Hrapkowicz, Monika Chałupka, Sylwia Grabska, Wiktoria Kruczała, Zuzanna Mejza, Paulina Rusek, Emilia Rusin, Aleksandra Trojan, Dawid Goc, Mateusz Urbaniak, Marcel Smolarek, Piotr Wójcik, Natalia Bułaś, Sandra Adamczyk, Iwona Duźniak, Julia Jaromin, Aleksandra Moskwik, Dominik Sokół, Emilia Klęczar.

Program poetycki przygotowany został przez p. A. Terlikowską, B. Szczupak i A. Mazur. Oprawą muzyczną zajął się Patryk Naglik.


Agata Mazur

 


Wyjazd do Teatru Banialuka

W miniony czwartek, 16 listopada, uczniowie klas 4b i 5b pod opieką p. B. Paśniewskiej, p. B. Matusiak i p. A. Terlikowskiej pojechali do Teatru Lalek Banialuka na spektakl pt. Buratino.

W tym roku bielski Teatr Lalek świętuje 70-lecie istnienia, więc mieliśmy wyjątkowe powody, by wybrać się do Banialuki.  Buratino to opowieść o drewnianym pajacu, który przeżywa liczne przygody, by na końcu zrozumieć, gdzie kryją się prawdziwe skarby. Przedstawienie zrealizowano z dużym rozmachem, inspiracją był Złoty kluczyk A. Tołstoja, którego główny bohater został stworzony na wzór słynnego Pinokia C. Collodiego.

W spektaklu wykorzystano ponad 30 różnego rodzaju lalek, twórcy dekoracji zbudowali dla widza dosłownie teatr w teatrze, specjalnie na potrzeby sztuki napisano także specjalne piosenki.  Choć większość z nas znała przygody nierozważnego i naiwnego drewnianego pajacyka, dobrze się bawiliśmy podczas przedstawienia. Wyjazd do teatru to zawsze okazja, by przeżyć chwilę magicznego obcowania z prawdziwą sztuką. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie dali się porwać tej magii teatru i już się szykują na kolejne spektakle – najbliższy wyjazd już w lutym.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska

 

 

NO PROMIL – NO PROBLEM

Uczniowie klasy 5b na ostatnich zajęciach z wychowawcą wykonywali plakaty, które były świadectwem naszego udziału w kompani społecznej „No promil - no problem".

Rozmawialiśmy na temat odpowiedzialności oraz życia wolnego od nałogów. Dzieci pracowały w kilkuosobowych grupach i tworzyły plakaty według własnych pomysłów. Efekty naszej pracy można obejrzeć na klasowej gazetce. Większość uczniów podeszła poważnie do powierzonego im zadania i dołożyła starań, by wykonany przez nich plakat rzeczywiście zachęcał do bycia odpowiedzialnym, trzeźwym kierowcą.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska

 

 

Wiem. Czuję... Pomagam!

We wtorek 24. października klasy Va i Vb gościły panią Justynę Motykę z biblioteki w Nowej Wsi.

Pani Justyna przeprowadziła z nimi ciekawą lekcję na temat „Dom rodzinny tworzą ludzie”. Były to zajęcia w oparciu o projekt edukacyjny autorstwa Kulczyk Fundation – „Wiem. Czuję… Pomagam!”, który nawiązuje do najważniejszych regulacji międzynarodowych w dziedzinie praw człowieka. Kulczyk Fundation prowadzi m.in. akcje pomocowe w Panamie, Grecji, Tajlandii, Malawi, Nepalu, na Ukrainie oraz w Polsce.

Pani Justyna zaproponowała piątoklasistom najpierw „burzę mózgów” wokół pojęcia „Dom”. Uczniowie słusznie podawali skojarzenia jak np. miłość, bezpieczeństwo, pokój, opieka, uśmiech, rodzina, przyjaźń, wsparcie, wychowanie, domownicy,…

Pani bibliotekarka uświadomiła im, że niestety aż 1 dziecko na 100 nie wychowuje się w normalnej rodzinie, że problem sieroctwa dotyka sporego odsetka dzieci. Sieroctwo postrzegane jest zwykle jako stan, w którym dziecko straciło jednego lub obojga rodziców. Często dzieci są odbierane rodzicom na podstawie wyroku sądu lub tracą z nimi jakikolwiek kontakt.

Jedną z wielu organizacji działających w Polsce na rzecz walki z problemem sieroctwa jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych, niejednokrotnie obciążone różnymi problemami i traumatycznymi przeżyciami, uczą się tam samodzielności i obdarzania ludzi zaufaniem. Uczą się, jak budować relacje i dbać o więzi międzyludzkie.

Po obejrzeniu filmiku nakręconego w jednym z domów w wiosce dziecięcej nasi uczniowie mogli sobie uświadomić, jak wielkie mają szczęście, że mogą dorastać w normalnej, tradycyjnej rodzinie, w atmosferze wzajemnego szacunku i miłości.


Serdecznie dziękujemy pani Justynie Motyce za dzisiejszą wizytę i przybliżenie nam tego trudnego aczkolwiek bardzo ważnego tematu.


Agnieszka Maciąga


Nasz nowy samorząd klasowy

Początek piątej klasy to kilka zmian w planie lekcji, nowe podręczniki, jeszcze więcej zadań domowych i – oczywiście – nowe przydziały czynności. W tym roku, już w pierwszym tygodniu września,  uczniowie klasy 5b zdecydowali w tajnym głosowaniu, że chcą aby przewodniczącą naszego klasowego samorządu została Julka Dąbrowska. Jej zastępcą jest Zuzia Pawińska, która na pewno będzie wspierać Julkę w jej nowej roli i podzieli się kilkuletnim doświadczeniem, bo przecież Zuza „szefowała” klasie od kilku lat. Skarbnikiem została Zosia Front, to jej koledzy chcą powierzyć pieniądze, bo wierzą, że zdolności matematyczne i zdrowy rozsądek Zosi sprawią, że będzie skutecznie zarządzać naszymi klasowymi funduszami. Z dumą przedstawiamy zatem nasz nowy „zarząd”:


Przewodnicząca – Julia Dąbrowska

Zastępca – Zuzanna Pawińska

Skarbnik – Zofia Front


Dziewczętom życzę samych sukcesów w ich nowych rolach i funkcjach oraz liczę na owocną współpracę z przedstawicielkami klasy 5b.


Wychowawczyni – Agata Terlikowska

 

 

Niecodzienna lekcja języka polskiego

Każdy z nas korzysta z Internetu. Jednym służy przede wszystkim jako źródło wiedzy, innym do rozrywki. Uczniowie klasy 5b na zajęciach z wychowawcą rozmawiali, czy dziś w ogóle możliwe jest życie bez komórki, wysyłania smsów, grania w gry, ściągania plików, przeglądania facebooka….

Świetnie się złożyło, bo ten temat mogliśmy jeszcze rozwinąć, ponieważ wzięliśmy udział w bardzo ciekawym projekcie, który zrealizowali nasi starsi koledzy. 2 października zostaliśmy zaproszeni przez panią A. Mazur na niecodzienną lekcję języka polskiego. Dwaj gimnazjaliści przedstawili nam historię Internetu oraz omówili zalety i zagrożenia płynące z korzystania z sieci. Następnie obejrzeliśmy film, którego bohater był uzależniony od gier komputerowych.

Kolejnym punktem, najważniejszy, było obejrzenie przedstawienia, które przygotowali uczniowie klasy 2B gimnazjum pod opieką p. Mazur. Poznaliśmy historię trzech braci. Dwóch z nich nie wyobrażało sobie spędzenia jednego dnia bez wrzucenia czegoś na facebooka, trzeci korzystał z sieci, by porozmawiać z ojcem, znaleźć dodatkowe zadania na test z matematyki czy pomysł na oryginalny prezent dla koleżanki, który sam wykonał. Przesłanie płynące z tego przedstawienia było jednoznaczne: żyj w świecie realnym, dostrzegaj wokół prawdziwych ludzi, kieruj się sercem.

Każdy z nas czegoś się nauczył podczas tej niecodziennej lekcji. Trudno żyć w dzisiejszym świecie bez Internetu, ale ważne, aby nie zastąpił nam prawdziwego, tego najpiękniejszego z możliwych, świata.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska


 


Sukces Zuzanny Pawińskiej podczas przesłuchań „Artystą być… 2017”

23 września odbyły się szkolne przesłuchania w ramach gminnego programu „Artystą być…”. Z naszej klasy w tym roku podczas występów zaprezentowała się tylko jedna uczennica, ale za to zrobiła to w mistrzowskim stylu. Zuzia przedstawiła baśń o znanym wszystkim Kopciuszku, ale w wersji Michała Rusinka – uwspółcześnionej i bardzo zabawnej.

Zuzia kocha scenę i ta miłość jest odwzajemniona. Bez trudu dali się o tym przekonać członkowie jury, którzy nagrodzili Zuzię, bowiem w kategorii taneczno-teatralnej została jedną z laureatek. Otrzymała zaproszenie na warsztaty artystyczne oraz Galę Finałową.

Gratuluję Zuzi jej sukcesu oraz trzymam kciuki za kolejne, bo że takie nadejdą nie mam najmniejszych wątpliwości.  Zuzia po prostu wie, jak artystą być!


Wychowawczyni -  Agata TerlikowskaKlasa 5b świętuje Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września, ale dziewczęta z klasy 5b postanowiły przygotować wyjątkową niespodziankę dla chłopców dzień wcześniej. Tą niespodzianką był pyszny tort ze zdjęciem całej klasy, który wszyscy ze smakiem zjedliśmy, aby mieć siły na udział w przeróżnych konkurencjach,  zabawach i konkursach. Za wykonane zadanie chłopcy otrzymywali dodatkowo słodki upominek. Bawiliśmy się dobrze, humory dopisywały, a chłopcy poczuli się docenieni przez swoje koleżanki.

Dziękuję serdecznie państwu Grabarom, którzy byli sponsorami  tortu oraz pomogli w organizacji naszego klasowego Dnia Chłopca. A wszystkim chłopakom – i tym dużym, i tym małym - jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego!

 

Wychowawczyni - Agata Terlikowska

oraz Dziewczęta z klasy 5 b
Występ naszych uczniów podczas dożynek.

10 września w Kętach odbyły się dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne.


Uroczystości trwały cały dzień, a rozpoczął je korowód dożynkowy oraz uroczysta msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.


Po liturgii odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowym, a po nim szereg koncertów i występów, składających się na część artystyczną uroczystości. W programie były również występy dzieci i młodzieży z lokalnych szkół. Nie mogło zatem zabraknąć reprezentantów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Uczniowie klasy 5b przedstawili skecz pod tytułem „Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”.

Naszym młodym aktorom udało się rozbawić publiczność, swoje role zagrali niemal jak zawodowi wykonawcy, co tym bardziej zasługuje na uznanie, że występowali na wielkiej, profesjonalnej scenie. W skeczu zagrali: Zuzanna Pawińska, Julia Dąbrowska, Kamil Juras, Adrian Hałat, Dominik Hrapkowicz, Damian Błaszczak i Kacper Szpyra. Uczniowie klasy 5b na uroczystość zabrali całe rodziny, bowiem święto plonów było także okazją, by wspólnie spędzić czas w to jesienne, niedzielne popołudnie.


Wychowawczyni - Agata Terlikowska


Powitanie szkoły

Przygotowaliśmy akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/18.


Za nami wakacje! Niezapomniane chwile, piękne wspomnienia.

Uroczystą akademią rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Pan Dyrektor Grzegorz Żak powitał zaproszonych gości: p. poseł Dorotę Niedzielę, doradcę burmistrza gminy Kęty p. Mateusza Hałata, radnego Rady Miejskiej w Kętach p. Wiesława Potocznego, przewodniczącą rady rodziców p. Sabinę Jończyk oraz wszystkich zgromadzonych na sali uczniów, rodziców i nauczycieli.

Minutą ciszy uczciliśmy poległych walczących o wolność naszej ojczyzny podczas II wojny światowej, a delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem gen. Wł. Sikorskiego, patrona szkoły.

Dzień 4 września 2017 r. to szczególny moment w polskiej edukacji. Na nowo mamy ośmioletnią szkołę podstawową. Dzisiaj w progi naszej placówki weszli uczniowie pierwszych klas. Zostali z ogromną życzliwością przyjęci przez dyrekcję, wychowawczynie: p. M. Pustelnik i p. K. Weźranowską, przewodniczącą Rady Rodziców – p. S. Jończyk oraz p. poseł Dorotę Niedzielę. Piernikowe serca, które otrzymali, na pewno na długo zostaną w ich pamięci, przypominając jak słodki i pachnący był ich pierwszy kontakt ze szkolnymi murami.

Część artystyczną (scenografia – p. Anna Grzywai p. Agata Mazur) przygotowali uczniowie klas V pod opieką p. Agaty Terlikowskiej i p. Agnieszki Maciągi. Oglądając przedstawienie, każdy miał nadzieję, że to on kiedyś złowi złotą rybkę, która spełni jego najskrytsze marzenia – same szóstki na koniec roku.

Ale… Trzeba mieć wędkę. Dlatego zapraszamy wszystkich do wytrwałej nauki, do której zachęcał również ks. Proboszcz M. Wądrzyk i ks. Wojciech Pastwa podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego.

Na zakończenie akademii p. poseł Dorota Niedziela otrzymała z rąk p. dyrektora tytuł "Przyjaciela Szkoły". To wyróżnienie nadawane jest osobom, które w sposób szczególny współpracują z naszą szkołą, wspierając rozwój naszych wychowanków na wielu płaszczyznach.

Dzisiaj początek roku szkolnego, a potem cały wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i znów będą… wakacje!

 

tekst: Agata Mazur

zdjęcia: Natalia Bułaś / Gabriela Szarek


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12