Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać. "

GRUNT, TO RODZINKA!

„Grunt, to Rodzinka!” - pod takim hasłem 15 czerwca odbyło się przedstawienie klas trzecich Szkoły Podstawowej.  

WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

13.06.2018 r. uczniów klas szóstych odwiedziła Pani Martyna Kolasa - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Bielsku-Białej.

Zawody w piłkę siatkową

We wtorek (12 czerwca) na Orliku w Kętach przy stadionie Hejnału odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zawody w piłkę siatkową.  

„Program dla szkół” w klasach I - V

„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych.  

Zajęcia teatralne dla gimnazjalistów

Zajęcia teatralne zawsze dostarczają swoim uczestnikom sporo zabawy. Rozwijanie talentów idzie w parze z nabywaniem umiejętności i zdobywaniem doświadczeń na różnych poziomach.  

WYJSCIE DO KINA W KĘTACH

8 czerwca 2018 r. uczniowie klasy V a i VI b uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KINO SZKOŁA.

  • GRUNT, TO RODZINKA!

  • WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

  • Zawody w piłkę siatkową

  • „Program dla szkół” w klasach I - V

  • Zajęcia teatralne dla gimnazjalistów

  • WYJSCIE DO KINA W KĘTACH

V a SP 2017/2018

 

Klasa V a Szkoły Podstawowej - wych. Agnieszka Maciąga


 

Liczba uczniów: 16


Dziewczęta:

1. Dudys Oliwia

2. Zuzanna Gizicka

3. Emilia Jaromin

4. Amelia Jończy

5. Nikola Klimowska

6. Oliwia Kuś

7. Milena Rejman

8. Maria Spadek

9. Nicola Szymik


Chłopcy:

1. Kamil Dudziak

2. Sebastian Dyduch

3. Kacper Gasidło

4. Jacob Langenfeld

5. Jakub Pasternak

6. Miłosz Piskorek

7. Adrian Przystał


 

 

Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Oliwia Kuś

Zastępca przewodniczącej - Oliwia Dudys

Skarbnik - Amelia Jończyk

 

 

Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Agata Spadek

Zastępca przewodniczącej - p. Jolanta Langenfeld

Skarbnik - p. Paweł Gizicki

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 55.

 

 

 


 


Wyjście do kina w Kętach

8 czerwca 2018 r. uczniowie klasy V a i VI b uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KINO SZKOŁA.


Przed obejrzeniem filmu odbyła się prelekcja pt. „Jak rozwiązywać konflikty?” Było to doskonałe wprowadzenie do tematyki filmu pt. „Tarapaty”. Główną bohaterką jest dwunastoletnia Julka, która chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego nieodłączny towarzysz – pies Pulpet. Kiedy dzieciakom przypadkiem wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się ekscytująca przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka.

Na dalszy ciąg historii zapraszamy do kina.

 

Małgorzata Kasperek

 

 

Na wycieczce

Mimo niekorzystnej pogody, która uniemożliwiła wyjazd w góry, klasa V a miło spędziła dzień przeznaczony na wycieczkę pod opieką swojej wychowawczyni oraz pana Wiesława Wawaka.


Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Dom Kultury w Kętach w ramach Dnia Młodego Konstruktora.

Na pierwszych warsztatach pt. „Budujemy mosty!” uczniowie za pomocą patyczków poznali podstawowe konstrukcje używane przy budowie mostów. Przy wykorzystaniu małych deseczek oraz wiedzy licealistów z V LO w Bielsku – Białej konstruowali niewielkie mosty, które potrafiły udźwignąć ciężar człowieka.

Podczas drugich warsztatów „Cegły – czyli zbuduj sobie mały dom” mogli się zabawić w budowlańców, w czym pomagali im studenci ATH. Z wykorzystaniem dużych i szybko integrujących się ze sobą klocków – cegieł doświadczyli na własnej skórze jak pracuje inżynier budownictwa i poznali smak budowy. Samodzielnie spróbowali i wykonali swój pierwszy mur z wykorzystaniem różnych form wiązania cegieł w murze. Wystarczyło łączyć cegły ze sobą i trzymać się przyjętych zasad budowlanych, czyli kątów prostych.

Popołudnie piątoklasiści spędzili w Bielsku-Białej w kinie Helios. Tam obejrzeli film „Avengers: Wojna bez granic” - amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów. Genialna obsada, świetna gra aktorska, fenomenalne efekty specjalne, cięty aczkolwiek zabawny humor, dobrze dobrana muzyka, ciekawy wątek fabularny. Była to wyjątkowa gratka dla fanów science-fiction i bohaterów Marvela.

Wyjazd zakończył się wizytą w McDonald’s, gdzie uczniowie kl. V a dzielili się wrażeniami z kina oraz komentowali zaskakujące, pozostawiające wielki zamęt w głowie zakończenie filmu.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


ŻONKILE

We wtorek, 24. kwietnia klasa Va wzięła udział w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez panią Justynę Motykę w Bibliotece w Dworku Nowej Wsi.


Była to prelekcja związana z 75. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W ten sposób nasza szkoła włączyła się w obchody tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile” objętej Patronatem Narodowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Temat spotkania był związany z postacią Hany Gofrit, Żydówki, która ukrywana przez polską rodzinę ocalała z Holokaustu. Uczniowie zapoznali się z fragmentami jej historii, spisanej przez Nami Morgensztern w książce pt. "Chciałam wzlecieć jak motyl”. Obejrzeli też część filmu edukacyjnego „Nie było żadnej nadziei”.


Mamy szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy dzieci mogą chodzić do szkoły, nie cierpią głodu, nie żyją w ciągłym strachu i nie muszą się ukrywać.Wychowawczyni - Agnieszka MaciągaDzień Kobiet

Na zajęciach z wychowawcą chłopcy z kl. Va przygotowali dla swoich koleżanek niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Były życzenia, pachnąca pizza oraz zabawy przygotowane przez chłopaków. Dziewczynki losowały z kapelusza zadania do wykonania.

Wszystkim dopisywał dobry humor. Lekcję spędziliśmy w miłej atmosferze.

 

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 

 

 

 


Andrzejki i Mikołajki

Początkiem grudnia klasa Va doczekała się już wizyty św. Mikołaja oraz zorganizowała klasowe andrzejki.


Mikołaj jak zwykle nie zawiódł. Pięknie zapakowane prezenty sprawiły ogromną radość obdarowanym, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie oraz liczne okrzyki zachwytu i zaskoczenia. Widocznie wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na miłe niespodzianki.

 

Wróżby andrzejkowe, które potraktowaliśmy z należnym humorem i dystansem, przygotowała niezawodna Zuzia Gizicka. Wśród atrakcji było m.in. przewidywanie przyszłości za pomocą ciekawych ciasteczkowych wróżb, rzut monetą do miski z wodą (celny rzut miał oznaczać spełnienie się życzenia), rzucanie kości czy losowanie kolorowych karteczek. Ciekawe, które z przepowiedni się spełnią. Mamy nadzieję, że tylko te dobre;-)


Lekcja wychowawcza minęła w ekspresowym tempie w radosnej atmosferze.

 

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga


 

 

Wyjazd do Parku Trampolin w Bielsku-Białej

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.


Tamtejsi animatorzy zadbali, by nikt się nie nudził, organizując ciekawe konkursy z nagrodami. Kalorie spalone podczas „wyskokowych” zabaw uzupełniliśmy podczas wizyty w McDonald’s.

Zdecydowanie był to udany początek feryjnego wypoczynku.

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


BLANKA

W piątek, 26.01.2018 klasa Va w ramach programu KinoSzkoła obejrzała film pt.”Blanka” oraz wzięła udział w prelekcji pt. „Czym jest rodzina? Jak dbać o więzi międzypokoleniowe?”

W trakcie prelekcji uczniowie poznali definicję rodziny, zastanawiali się, co trzeba zrobić, żeby utrzymać więzi w rodzinie, które działania temu sprzyjają, i dzięki czemu można łatwo zepsuć to, co łączy rodzinę.

Tytułowa bohaterka filmu - Blanka to 12-letnia mieszkanka Manili, która  marzy o jednym – żeby mieć mamę. Wydaje jej się, że szczęście, przyjaźń, a nawet rodzinę można kupić za pieniądze. Nie zauważa jednak, że najbliżsi są tuż obok.  W rzeczywistości, w której żyje Blanka, wszystko ma wymierną wartość - wolność, przyjaźń, szczęście. Dlatego osierocona dziewczynka skrzętnie zbiera każdy znaleziony i skradziony grosz, by spełnić swoje marzenie: kupić mamę i mieć rodzinę, której nigdy nie miała. Na swojej drodze spotyka niewidomego ulicznego muzyka Petera, a także chłopca na hulajnodze o imieniu Sebastian. Razem udało im się stworzyć bezpieczną przystań, którą można nazwać domem. Szczera potrzeba bliskości i domowego ciepła wygrała z bezwzględnością ulicy.

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


 


CYBERPRZEMOC

W styczniu uczniowie klas piątych wzięli udział w kolejnych warsztatach prowadzonych przez p. Justynę Motykę z Biblioteki w Dworku. Tym razem tematem była cyberprzemoc.


Czym jest cyberprzemoc? Jest to stosowanie przemocy poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Bez wątpienia zjawisko występuję dziś bardzo często i z pewnością wielu naszych uczniów nie raz padło ofiarą wyśmiewania czy zastraszania poprzez SMS-y czy portale społecznościowe. Z tego też względu Pani Motyka starała się uświadomić piątoklasistom, jak wiele krzywdy mogą komuś zrobić, jeśli stosują cyberprzemoc oraz przekazała rady, gdzie szukać pomocy jeśli już doświadczymy przykrości z powodu cyberprzemocy.

Na zakończenie uczniowie dowiedzieli się o platformie e-learningowej, gdzie mogą przejść kurs bezpiecznego korzystania z Internetu.

Tu znajduje się link do strony: http://www.saferinternet.pl/


6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, warto, by przy tej okazji każdy z nas zadał sobie pytanie, na ile jestem bezpieczny w sieci i czy znam zasady budujące kulturę szacunku w Internecie.Agata Terlikowska / Agnieszka Maciąga

 

 

KLASOWA WIGILIJKA

22 grudnia klasa Va zorganizowała klasową wigilijkę. Przy bogato zastawionym stole, pięknie przyozdobionej żywej choince i dźwięku kolęd łamaliśmy się opłatkiem i spędziliśmy ostatnie momenty w szkole przed przerwą świąteczno – noworoczną.

W tych wzruszających chwilach towarzyszyli nam mili goście – pani Bożena Gancarczyk oraz przew. Rady Rodziców, a prywatnie mamy Amelki – p. Sabina Jończyk.

Dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego wigilijnego spotkania, szczególnie za przepyszne potrawy, wypieki i sałatki.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


DLACZEGO LAJKUJEMY?

Dlaczego lajkujemy? Pod takim tytułem odbyły się kolejne już warsztaty dla uczniów klas piątych, które 5. grudnia  poprowadziła Pani Justyna Motyka z zaprzyjaźnionej biblioteki w Dworku.

Tym razem Pani Motyka opowiedziała naszym uczniom, jakie są główne źródła zapożyczeń w polskim języku. Podczas zajęć piątoklasiści mogli się przekonać, że wpływy innych języków na nasz narodowy są olbrzymie. Nikt nie miał wątpliwości, że wszechobecne sformułowania takie jak „surfować”, „subskrybować”, „free” czy też „lajkować” pochodzą z języka angielskiego. Nie wszyscy jednak mieli świadomość, że wyrazy „tornado”, „burmistrz” oraz „ratusz” nie są naszymi rodzimymi.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczniowie chętnie pracowali nad powierzonymi im zadaniami, a temat zapożyczeń będą mieli okazję przypomnieć sobie jeszcze nie raz podczas lekcji języka polskiego. Pani Justynie serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, życzliwość i podzielenie się  z nami pasją do języka ojczystego, którą bez wątpienia zaraziła przynajmniej część uczniów.


Agata Terlikowska / A. Maciąga


 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10