Dzisiaj jest wtorek, 17 października 2017 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Mówimy niewiele. O takich trafionych radościach, niezasłużonych, niezaplanowanych, nie trzeba wiele mówić. "

Grrupa gimnazjalistów odbyła górksą wędrówkę...

W sobotę (14 października) po raz pierwszy w tym roku szkolnym kilkunastu gimnazjalistów wyruszyło na rajd górski pod opieką pana Wiesława Wawaka.

Jennifer Lynn Barnes: „NAZNACZENI”

Cassie ma naturalną zdolność rozszyfrowywania ludzi. Na podstawie najdrobniejszych szczegółów potrafi ustalić, kim jesteś i czym się zajmujesz.

„Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…”

„Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…” Tak w dniu 12 października rozpoczęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego program słowno-muzyczny, dedykowany pracownikom naszej szkoły, z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dzień 12 października 2017 roku na pewno na długo  pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych jak również i ich rodziców. Właśnie tego dnia zostali przyjęci w poczet braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.  

Dyktando Niepodległościowe

Etap szkolny V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” przeprowadzono 10 października 2017r. w wielu szkołach województwa małopolskiego.  

DZIEŃ UŚMIECHU

„Uśmiech jest najlepszą kosmetyką do użytku zewnętrznego i najlepszym lekarstwem do użytku wewnętrznego.” / Phil Bosmans /

  • Grrupa gimnazjalistów odbyła górksą wędrówkę...

  • Jennifer Lynn Barnes: „NAZNACZENI”

  • „Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia…”

  • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  • Dyktando Niepodległościowe

  • DZIEŃ UŚMIECHU

V a SP 2017/2018

 

Klasa V a Szkoły Podstawowej - wych. Agnieszka Maciąga


 

Liczba uczniów: 16


Dziewczęta:

1. Dudys Oliwia

2. Zuzanna Gizicka

3. Emilia Jaromin

4. Amelia Jończy

5. Nikola Klimowska

6. Oliwia Kuś

7. Milena Rejman

8. Maria Spadek

9. Nicola Szymik


Chłopcy:

1. Kamil Dudziak

2. Sebastian Dyduch

3. Kacper Gasidło

4. Jacob Langenfeld

5. Jakub Pasternak

6. Miłosz Piskorek

7. Adrian Przystał


 

 

Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Oliwia Kuś

Zastępca przewodniczącej - Oliwia Dudys

Skarbnik - Amelia Jończyk

 

 

Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Agata Spadek

Zastępca przewodniczącej - p. Jolanta Langenfeld

Skarbnik - p. Paweł Gizicki

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 55.

 

 

 


 


Niecodzienna lekcja języka polskiego

Każdy z nas korzysta z Internetu. Jednym służy przede wszystkim jako źródło wiedzy, innym do rozrywki. Uczniowie klasy 5b na zajęciach z wychowawcą rozmawiali, czy dziś w ogóle możliwe jest życie bez komórki, wysyłania smsów, grania w gry, ściągania plików, przeglądania facebooka….

Świetnie się złożyło, bo ten temat mogliśmy jeszcze rozwinąć, ponieważ wzięliśmy udział w bardzo ciekawym projekcie, który zrealizowali nasi starsi koledzy. 2 października zostaliśmy zaproszeni przez panią A. Mazur na niecodzienną lekcję języka polskiego. Dwaj gimnazjaliści przedstawili nam historię Internetu oraz omówili zalety i zagrożenia płynące z korzystania z sieci. Następnie obejrzeliśmy film, którego bohater był uzależniony od gier komputerowych.

Kolejnym punktem, najważniejszy, było obejrzenie przedstawienia, które przygotowali uczniowie klasy 2B gimnazjum pod opieką p. Mazur. Poznaliśmy historię trzech braci. Dwóch z nich nie wyobrażało sobie spędzenia jednego dnia bez wrzucenia czegoś na facebooka, trzeci korzystał z sieci, by porozmawiać z ojcem, znaleźć dodatkowe zadania na test z matematyki czy pomysł na oryginalny prezent dla koleżanki, który sam wykonał. Przesłanie płynące z tego przedstawienia było jednoznaczne: żyj w świecie realnym, dostrzegaj wokół prawdziwych ludzi, kieruj się sercem.

Każdy z nas czegoś się nauczył podczas tej niecodziennej lekcji. Trudno żyć w dzisiejszym świecie bez Internetu, ale ważne, aby nie zastąpił nam prawdziwego, tego najpiękniejszego z możliwych, świata.


Agata Terlikowska

 

 

 Dzień Chłopaka

Dziewczyny pomyślały o czymś dla podniebienia i umysłu. Przed lekcją zamówiły pyszną pizzę. Na początku imprezy chłopcy losowali po dwie kartki z zadaniami np. „Zróbcie 15 pompek” albo „Zatańczcie”. Na jednych kartkach były zadania dla wszystkich chłopców, a na drugich tylko dla chłopca, który losował. Później, podczas oczekiwania na pizzę cała klasa podzieliła się na dwa zespoły i graliśmy w kalambury.

Po wesołej zabawie, w świetnych nastrojach dziewczyny zaprosiły kolegów do stołu. Kebabowa pizza wszystkim bardzo smakowała.

Po pysznym posiłku trzeba było posprzątać w klasie, więc chłopcy pomogli dziewczynom i szybko zapanował porządek. Zabawa odbyła się bez żadnych zakłóceń, w miłej atmosferze, więc mam nadzieję, że podobała się wszystkim chłopcom.

 

tekst: Amelia Jończyk, kl. 5aBardzo dziękuję dziewczynkom za sprawne i w pełni samodzielne przygotowanie niespodzianki dla kolegów, a wszystkim chłopakom życzę wszystkiego, co najlepsze na co dzień, nie tylko w dniu ich święta.


Wychowawczyni -  Agnieszka MaciągaCzwartoklasiści w miasteczku westernowym

Po niemal całorocznym trudzie nauki uczniowie klas 4a i 4b wyruszyli 6 czerwca do Żor, by przeżyć przygodę rodem z Dzikiego Zachodu.


Na początku odwiedziliśmy Muzeum Ognia, które jest centrum nauki, pełni funkcje rozrywkowe i edukacyjne. Muzeum jest nowoczesnym obiektem, które przekazuje w niezwykle ciekawy oraz interaktywny sposób wiedzę na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do współczesnych.


Kolejnym punktem programu był pobyt w miasteczku westernowym „Twinpigs”. Obejrzeliśmy pokaz umiejętności kowbojskich, a potem przez kilka godzin mogliśmy korzystać z najróżniejszych atrakcji w parku rozrywki. Były kręcące się beczki, koło młyńskie, park linowy, kolejka, pokaz w kinie 5D, przejście przez nawiedzoną sztolnię i wiele, wiele innych.


Uważamy pobyt w Żorach za bardzo udany i polecamy to miejsce wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas i niestraszne im spotkania z kowbojami. Opiekę nad żądnymi wrażeń czwartoklasistami pełniły wychowawczynie: p. Agnieszka Maciąga i p. Agata Terlikowska oraz p. Beata Dwornik, której szczególnie dziękujemy, że zechciała z nami spędzić ten dzień.


Agata TerlikowskaCiekawy gość odwiedził klasy czwarte

We wtorek, 28. marca, klasy czwarte wraz z wychowawczyniami - p. Agatą Terlikowską oraz p. Agnieszką Maciągą - ponownie spotkały się z panem Michałem Wójcickim, członkiem Koła Łowieckiego ”Orzeł”.

Tym razem pan Michał przygotował bardzo interesującą prezentację multimedialną na temat ptactwa i zwierzyny łownej. Z pasją opowiadał o wyglądzie i życiu oraz znaczeniu poszczególnych zwierząt. Cierpliwie odpowiadał na pytania zainteresowanych.

Czwartoklasiści entuzjastycznie reagowali na kolejne slajdy z różnymi zwierzętami. Mogli m.in. zobaczyć zdjęcia i usłyszeć odgłosy łosia, jelenia, daniela, sarny, muflona, dzika, zająca, borsuka, lisa, jenota, piżmaka, szopa pracza, kuny, niedźwiedzia, a także gęsi, kaczki, bażanta czy jarząbka. Niektórzy próbowali je z powodzeniem naśladować. Momentami można było poczuć się w sali lekcyjnej jak w leśnej głuszy.

Uczniowie poznali również fachowe określenia łowieckie na poszczególne części ciała poznawanych zwierząt. Konia z rzędem temu, kto wie, co w myśliwskim języku oznaczają takie pospolite słowa jak np. lustro, kwiat, pędzel, suknia, łyżki, okulary, świece albo tabakiera, szable, parostki, chwost, słuchy, szpile czy gwizd. Myślę, że teraz spokojnie można o to zapytać uczniów klas czwartych.

Godzina upłynęła bardzo szybko, ale jestem pewna, że bezcenna wiedza zdobyta podczas tego spotkania zostanie w głowach naszych uczniów na długo.

Bardzo dziękujemy Panu Michałowi Wójcickiemu, że poświęcił swój wolny czas, by nas  odwiedzić i opowiedzieć o swoim nietuzinkowym hobby, jakim jest łowiectwo.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga


 "Wszystkowidząca" – kolejny film z programu KinoSzkoła

Klasy czwarte i piąte wraz z wychowawcami po raz kolejny uczestniczyły w programie KinoSzkoła.

Tym razem prelegent przygotował dla nich prelekcję na temat: „Trudne emocje - wstyd”. Rozpoczął od rozmowy na temat łatwych i trudnych emocji jak wstyd - czyli przykre uczucie spowodowane świadomością jakiegoś postępowania, słów itp. zwykle połączone z lękiem przez utratą dobrej opinii lub uczucie onieśmielenia lub skrępowania. Przybliżył też widzom lubiany przez nich gatunek filmowy i literacki – fantasy.

Film „Wszystkowidząca” reklamowany jako „Gra o tron" dla najmłodszych to porywająca opowieść zabierająca widzów do świata pełnego przygód i magii. Głowna bohaterka Dina ma umiejętność zaglądania w głąb każdego człowieka i rozpoznawania jego zamiarów. Jej matka, po której to odziedziczyła, zostaje wezwana do zamku, aby pomogła rozwiązać sprawę morderstwa rodziny królewskiej. Na drugi dzień po Dinę przyjeżdża tajemniczy Drakan. Okazuje się, że to pułapka, a Drakan chce przejąć władzę. Dziewczynka trafia do lochu, gdzie poznaje jedynego spadkobiercę króla, Nico, który jest uznawany za winnego wymordowania swojej rodziny. Dina chce uciec z zamku, ale aby to zrobić, będzie musiała przejść przez legowisko smoków. Będzie to wyjątkowa trudna i obfitująca w niebezpieczne przygody przeprawa... Na szczęście cała historia kończy się szczęśliwie.

Film, który do końca trzymał w napięciu, bardzo podobał się naszym czwarto- i piątoklasistom.


Agnieszka Maciąga

 Dzień Kobiet

8 marca kobiety w całej Polsce świętują swój dzień. O Dniu Kobiet nie zapomnieli też chłopcy z kl. IV a.

Chociaż w mniejszości, stanęli na wysokości zadania i zaskoczyli swoje koleżanki profesjonalnie przygotowaną niespodzianką. Do życzeń dołączyli pięknie udekorowane kubeczki. Było też coś miłego dla podniebienia. Pyszne wypieki - babeczki i placki rozpływały się w ustach. Szczególną popularnością cieszyło się ciasto marchewkowe.

Po słodkim poczęstunku dziewczynki brały udział w konkurencjach wymyślonych przez swoich kolegów. Zadania do wykonania losowały z kapelusza. Było sporo śmiechu i dobrej zabawy.

Klasowe świętowanie upłynęło w przyjemnej atmosferze. Jestem pewna, że ten radosny nastrój będzie się utrzymywał w naszej zgranej klasie przez cały rok, a chłopcy będą dżentelmenami nie tylko od święta.

Dziękuję chłopakom oraz ich rodzicom za doskonale przygotowaną imprezę.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 Spotkanie z panem Michałem Wójcickim

17 stycznia uczniowie klas czwartych spotkali się z panem Michałem Wójcickim z Koła Łowieckiego „Orzeł” w Osieku.

Pan Michał przygotował dla nich interesującą prezentację multimedialną na temat łowiectwa i ochrony zwierzyny. Rozpoczął słowami „DARZ BÓR”. Tak właśnie pozdrawiają się myśliwi. Opowiadał, na czym polega łowiectwo, mówił też o kłusownictwie. Zaprezentował logo Polskiego Związku Łowieckiego oraz opowiedział młodym słuchaczom legendę o św. Hubercie - patronie myśliwych i leśników.

Dzieci dowiedziały się też, na jakie grupy dzieli się zwierzęta łowne. Wiedzą już, że do zwierzyny grubej zaliczamy m.in. łosie, daniele, sarny, muflony i dziki, a do drobnej - lisy, jenoty, borsuki, szopy pracze, kuny leśne i domowe, tchórze, norki, zające szaraki, króliki, bażanty, kuropatwy, dzikie gęsi itp. Wiedzą już, co zrobić, gdy podczas spaceru napotkają wnyki lub sidła zastawione przez kłusowników.

Było to pierwsze spotkanie z panem Michałem, który jest też koordynatorem ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”. W bieżącej edycji tego programu zainteresowaniem objęto pięknego ptaka, jakim jest gęgawa. Ta intrygująca gęś będzie tematem kolejnej prelekcji naszego gościa. Do zobaczenia po feriach.


Agnieszka Maciąga / Agata Terlikowska
Operacja Arktyka

9 stycznia klasy IV a oraz V a i V b wysłuchały w Domu Kultury w Kętach interesującej prelekcji na temat „Moje miejsce w rodzinie” oraz obejrzały wciągającą opowieść familijną pt. „Operacja Arktyka”.

Prelegent, wprowadzając w tematykę filmu, dyskutował z młodymi widzami na temat rodziny, ilustrując swoją prelekcję ciekawymi slajdami. Była mowa o tym, czym jest rodzina, bliskość, szacunek, czy jesteśmy ważni dla swojej rodziny. Dzieci doszły do wniosku, że w rodzinie możemy na sobie polegać, lubimy ze sobą przebywać, jesteśmy do siebie podobni, dbamy o siebie, mamy swoje tradycje, historie rodzinne i tajemnice. Zdarzają się czasami kłótnie i konflikty, podobnie jak w rodzinie bohaterów filmu, ale w obliczu zagrożenia troska, czułość i solidarność jednoczy rodzinę i pozwala skupić uwagę na tym, co w życiu najważniejsze.


Film opowiadał o rodzeństwie – 13-letniej Julii oraz 8 - letnich bliźniętach – Idzie i Sindre - które postanowiło odwiedzić ojca pracującego pod biegunem północnym. Dzieci zakradają się do helikoptera ratowniczego, ale na skutek zmiany trasy lądują na opuszczonej wyspie na dalekiej północy, w sercu lodowej krainy. Niewielki zapas jedzenia, dzika przyroda i brak kontaktu z cywilizacją sprawiają, że Julia i jej młodsze rodzeństwo muszą połączyć siły, aby przetrwać w nadziei, że ratunek w końcu nadejdzie. Przygoda na biegunie stanie się dla bohaterów nie tylko testem sprytu i wytrzymałości, ale też miłości oraz gotowości do poświęcenia.

Dzieciaki muszą dojrzeć w przyspieszonym tempie. Historia ma szczęśliwe zakończenie, gdyż cała trójka odnaleziona przez rodziców wraca do domu.


Uczniowie, którzy obejrzeli ten seans zgodnie stwierdzili, że był to chyba najlepszy film, jaki dotychczas widzieli w ramach programu KinoSzkoła. Z niecierpliwością czekają na kolejne.

 


Agnieszka Maciąga / Małgorzata Kasperek / Magdalena Rodak


Wigilijka

Ostatnie spotkanie klasowe w 2016 roku miało wyjątkowy charakter.

Odświętnie ubrani uczniowie spotkali się, by przełamać się opłatkiem, złożyć sobie świąteczno – noworoczne życzenia i zasiąść przy szkolnym „wigilijnym stole” nakrytym białym obrusem. Podniosły nastrój podkreślała pięknie przystrojona choinka, bożonarodzeniowe dekoracje, odczytane na głos wersety z Pisma św. oraz dźwięki kolęd.

Samorząd klasowy złożył życzenia wychowawczyni, dyrekcji oraz wszystkim nauczycielom.

Na stole nie zabrakło tradycyjnego barszczyku z uszkami, świątecznych wypieków – babeczek, pierników, chałki z miodem, orzechów, owoców…

Ale nie menu było najważniejsze.  Podczas tego wspólnego podniosłego spotkania, wszyscy czuli się jak członkowie jednej wielkiej rodziny, cieszyli się z okazji bycia z sobą. Panowała radosna atmosfera. Zarówno podczas dekorowania sali, ubierania choinki, przygotowywania stołu wigilijnego jak i sprzątania po spotkaniu, klasa udowodniła, że tworzy bardzo zgrany zespół.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania klasowej wigilijki.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga„OSKAR I PANI RÓŻA” - KINO-SZKOŁA

„… próbo­wałem tłumaczyć rodzi­com, że życie to ta­ki dziw­ny pre­zent. Na początku się je prze­cenia: sądzi się, że dos­tało się życie wie­czne. Po­tem się go nie do­cenia, uważa się, że jest do chrza­nu, za krótkie, chciałoby się niemal je od­rzu­cić. W końcu ko­jarzy się, że to nie był pre­zent, ale je­dynie pożyczka. I próbu­je się na nie zasłużyć.”

 


Oskar ma 10 lat i umiera na raka. Mówić o śmierci nigdy nie jest łatwo, ale opowiedzieć o śmierci dziecka jest niewyobrażalnie ciężko. Historia Oskara, który w ciągu 12 dni musi przeżyć całe swoje życie jest jednak nie tylko smutna, wzruszająca, ale i bardzo piękna. „Oskar i pani Róża” to światowy bestseller, powieść jest znana niemal wszystkim starszym i młodszym czytelnikom. Nasi uczniowie 12 grudnia mieli okazję oglądać film, którego reżyserem jest autor książki, czyli Eric-Emmanuel Schmitt. Klasy czwarte, piąte szkoły podstawowej oraz pierwsze gimnazjum najpierw wzięły udział w prelekcji i dyskusji na temat tego, co jest ważne wżyciu, a potem obejrzały film o niezwykłej przyjaźni umierającego chłopca i dostawczyni pizzy, która podaje się także za byłą zapaśniczkę.

Pani Róża pomogła Oskarowi pogodzić się z rodzicami, na których chłopiec był zły, że boją się mu powiedzieć prawdę o jego fatalnym stanie zdrowia, przeżyć pierwszą miłość, odnaleźć Boga…. Ona z kolei dzięki przyjaźni z umierającym chłopcem odkrywa, że nie ma niczego ważniejszego niż miłość, uczy się lubić innych ludzi. Czy taki film może mieć szczęśliwe zakończenie? Szczęśliwe na pewno nie, ale mimo wszystko dające nadzieję, że ktoś na nas tam, po drugiej stronie, zawsze czeka. Oskar pisał listy do Boga, ten ostatni był bardzo krótki „Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić”. W przedświątecznym zabieganiu chwila refleksji, jakiej dostarczył nam bohater filmu, na pewno bardzo się przyda.


Wychowawczyni – Agnieszka Maciąga

 

 


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 9