Dzisiaj jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach. "

Laureatki Ambrożjady

„Ja swego pochodzenia nie mam za ohydę, nie ważne skąd pochodzę, ale dokąd idę.”   / A. Grabowski /   Tak brzmiały słowa, które były tematem Amrożjady, konkursu literackiego ogłoszonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych, nieodkrytych dróg…   22 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

Trzy lata minęły jak jeden dzień…

„Trzy lata minęły jak jeden dzień ...” - te słowa były motywem przewodnim pożegnania z absolwentami klas trzecich gimnazjum, które odbyło się 21 czerwca 2018 roku w naszej szkole.

Apele podsumowujące rok szkolny 2017/2018

21 czerwca 2018 r., w przeddzień zakończenia roku szkolnego 2017/2018, odbyły się apele podsumowujące działania Samorządu Uczniowskiego oraz efekty pracy naszych uczniów.

Sentencja czerwca

"Jedni dorastają przez całe życie i nie mogą dorosnąć, a inni robią to w ciągu kilku dni". /Katarzyna Ryrych/   W czerwcu, ostatnim miesiącu roku szkolnego, najwięcej głosów nasi czytelnicy oddali na cytat K. Ryrych.

Klapki dla Gambii – akcja zakończona sukcesem

Jak zwykle jesteście wielcy! Klapki dla Gambii – akcja, która po raz kolejny jest dowodem na to, że los drugiego człowieka nie jest nam obojętny, a pomaganie to nasza mocna strona.

  • Laureatki Ambrożjady

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  • Trzy lata minęły jak jeden dzień…

  • Apele podsumowujące rok szkolny 2017/2018

  • Sentencja czerwca

  • Klapki dla Gambii – akcja zakończona sukcesem

V a SP 2017/2018

 

Klasa V a Szkoły Podstawowej - wych. Agnieszka Maciąga


 

Liczba uczniów: 16


Dziewczęta:

1. Dudys Oliwia

2. Zuzanna Gizicka

3. Emilia Jaromin

4. Amelia Jończy

5. Nikola Klimowska

6. Oliwia Kuś

7. Milena Rejman

8. Maria Spadek

9. Nicola Szymik


Chłopcy:

1. Kamil Dudziak

2. Sebastian Dyduch

3. Kacper Gasidło

4. Jacob Langenfeld

5. Jakub Pasternak

6. Miłosz Piskorek

7. Adrian Przystał


 

 

Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Oliwia Kuś

Zastępca przewodniczącej - Oliwia Dudys

Skarbnik - Amelia Jończyk

 

 

Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Agata Spadek

Zastępca przewodniczącej - p. Jolanta Langenfeld

Skarbnik - p. Paweł Gizicki

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 55.

 

 

 


 


Spotkanie w bibliotece w Dworku

W środę 20 czerwca 2018 r. pod opieką pań Agnieszki Maciągi oraz Agaty Terlikowskiej klasy 5a i 5b wybrały się na pizzę oraz na spotkanie z panią Motyką w  bibliotece Dworku.

Podczas bardzo interesujących zajęć mogliśmy się dużo dowiedzieć na temat Ambrożego Grabowskiego. Był on XIX-wiecznym historykiem, księgarzem, kolekcjonerem, ale także archeologiem, antykwariuszem i autorem przewodników po Krakowie. Udało mu się np. ustalić imię autora ołtarza mariackiego. A co najciekawsze – Grabowski pochodził z Kęt.

Po zajęciach podziękowaliśmy pani Justynie Motyce, bibliotekarce, która w minionym roku szkolnym poprowadziła dla nas cykl lekcji warsztatowych.

Po wizycie w Dworku obie klasy wybrały się do Malinowego Lasu, ponieważ wygraliśmy voucher na pizzę. Obiad bardzo nam smakował i zadowoleni wróciliśmy do domów.


 

Zofia Front

 

 

Wyjście do kina w Kętach

8 czerwca 2018 r. uczniowie klasy V a i VI b uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KINO SZKOŁA.


Przed obejrzeniem filmu odbyła się prelekcja pt. „Jak rozwiązywać konflikty?” Było to doskonałe wprowadzenie do tematyki filmu pt. „Tarapaty”. Główną bohaterką jest dwunastoletnia Julka, która chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego nieodłączny towarzysz – pies Pulpet. Kiedy dzieciakom przypadkiem wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się ekscytująca przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka.

Na dalszy ciąg historii zapraszamy do kina.

 

Małgorzata Kasperek

 

 

Na wycieczce

Mimo niekorzystnej pogody, która uniemożliwiła wyjazd w góry, klasa V a miło spędziła dzień przeznaczony na wycieczkę pod opieką swojej wychowawczyni oraz pana Wiesława Wawaka.


Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Dom Kultury w Kętach w ramach Dnia Młodego Konstruktora.

Na pierwszych warsztatach pt. „Budujemy mosty!” uczniowie za pomocą patyczków poznali podstawowe konstrukcje używane przy budowie mostów. Przy wykorzystaniu małych deseczek oraz wiedzy licealistów z V LO w Bielsku – Białej konstruowali niewielkie mosty, które potrafiły udźwignąć ciężar człowieka.

Podczas drugich warsztatów „Cegły – czyli zbuduj sobie mały dom” mogli się zabawić w budowlańców, w czym pomagali im studenci ATH. Z wykorzystaniem dużych i szybko integrujących się ze sobą klocków – cegieł doświadczyli na własnej skórze jak pracuje inżynier budownictwa i poznali smak budowy. Samodzielnie spróbowali i wykonali swój pierwszy mur z wykorzystaniem różnych form wiązania cegieł w murze. Wystarczyło łączyć cegły ze sobą i trzymać się przyjętych zasad budowlanych, czyli kątów prostych.

Popołudnie piątoklasiści spędzili w Bielsku-Białej w kinie Helios. Tam obejrzeli film „Avengers: Wojna bez granic” - amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów. Genialna obsada, świetna gra aktorska, fenomenalne efekty specjalne, cięty aczkolwiek zabawny humor, dobrze dobrana muzyka, ciekawy wątek fabularny. Była to wyjątkowa gratka dla fanów science-fiction i bohaterów Marvela.

Wyjazd zakończył się wizytą w McDonald’s, gdzie uczniowie kl. V a dzielili się wrażeniami z kina oraz komentowali zaskakujące, pozostawiające wielki zamęt w głowie zakończenie filmu.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


ŻONKILE

We wtorek, 24. kwietnia klasa Va wzięła udział w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez panią Justynę Motykę w Bibliotece w Dworku Nowej Wsi.


Była to prelekcja związana z 75. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W ten sposób nasza szkoła włączyła się w obchody tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile” objętej Patronatem Narodowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Temat spotkania był związany z postacią Hany Gofrit, Żydówki, która ukrywana przez polską rodzinę ocalała z Holokaustu. Uczniowie zapoznali się z fragmentami jej historii, spisanej przez Nami Morgensztern w książce pt. "Chciałam wzlecieć jak motyl”. Obejrzeli też część filmu edukacyjnego „Nie było żadnej nadziei”.


Mamy szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy dzieci mogą chodzić do szkoły, nie cierpią głodu, nie żyją w ciągłym strachu i nie muszą się ukrywać.Wychowawczyni - Agnieszka MaciągaDzień Kobiet

Na zajęciach z wychowawcą chłopcy z kl. Va przygotowali dla swoich koleżanek niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Były życzenia, pachnąca pizza oraz zabawy przygotowane przez chłopaków. Dziewczynki losowały z kapelusza zadania do wykonania.

Wszystkim dopisywał dobry humor. Lekcję spędziliśmy w miłej atmosferze.

 

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 

 

 

 


Andrzejki i Mikołajki

Początkiem grudnia klasa Va doczekała się już wizyty św. Mikołaja oraz zorganizowała klasowe andrzejki.


Mikołaj jak zwykle nie zawiódł. Pięknie zapakowane prezenty sprawiły ogromną radość obdarowanym, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie oraz liczne okrzyki zachwytu i zaskoczenia. Widocznie wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na miłe niespodzianki.

 

Wróżby andrzejkowe, które potraktowaliśmy z należnym humorem i dystansem, przygotowała niezawodna Zuzia Gizicka. Wśród atrakcji było m.in. przewidywanie przyszłości za pomocą ciekawych ciasteczkowych wróżb, rzut monetą do miski z wodą (celny rzut miał oznaczać spełnienie się życzenia), rzucanie kości czy losowanie kolorowych karteczek. Ciekawe, które z przepowiedni się spełnią. Mamy nadzieję, że tylko te dobre;-)


Lekcja wychowawcza minęła w ekspresowym tempie w radosnej atmosferze.

 

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga


 

 

Wyjazd do Parku Trampolin w Bielsku-Białej

W przededniu ferii klasa Va pojechała do Parku Trampolin w Bielsku-Białej, gdzie aktywnie spędziła czas korzystając z przeróżnych atrakcji jak np. basen z gąbkami, boisko do zbijaka, wsady do kosza, poducha, trampoliny itp.


Tamtejsi animatorzy zadbali, by nikt się nie nudził, organizując ciekawe konkursy z nagrodami. Kalorie spalone podczas „wyskokowych” zabaw uzupełniliśmy podczas wizyty w McDonald’s.

Zdecydowanie był to udany początek feryjnego wypoczynku.

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


BLANKA

W piątek, 26.01.2018 klasa Va w ramach programu KinoSzkoła obejrzała film pt.”Blanka” oraz wzięła udział w prelekcji pt. „Czym jest rodzina? Jak dbać o więzi międzypokoleniowe?”

W trakcie prelekcji uczniowie poznali definicję rodziny, zastanawiali się, co trzeba zrobić, żeby utrzymać więzi w rodzinie, które działania temu sprzyjają, i dzięki czemu można łatwo zepsuć to, co łączy rodzinę.

Tytułowa bohaterka filmu - Blanka to 12-letnia mieszkanka Manili, która  marzy o jednym – żeby mieć mamę. Wydaje jej się, że szczęście, przyjaźń, a nawet rodzinę można kupić za pieniądze. Nie zauważa jednak, że najbliżsi są tuż obok.  W rzeczywistości, w której żyje Blanka, wszystko ma wymierną wartość - wolność, przyjaźń, szczęście. Dlatego osierocona dziewczynka skrzętnie zbiera każdy znaleziony i skradziony grosz, by spełnić swoje marzenie: kupić mamę i mieć rodzinę, której nigdy nie miała. Na swojej drodze spotyka niewidomego ulicznego muzyka Petera, a także chłopca na hulajnodze o imieniu Sebastian. Razem udało im się stworzyć bezpieczną przystań, którą można nazwać domem. Szczera potrzeba bliskości i domowego ciepła wygrała z bezwzględnością ulicy.

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


 


CYBERPRZEMOC

W styczniu uczniowie klas piątych wzięli udział w kolejnych warsztatach prowadzonych przez p. Justynę Motykę z Biblioteki w Dworku. Tym razem tematem była cyberprzemoc.


Czym jest cyberprzemoc? Jest to stosowanie przemocy poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Bez wątpienia zjawisko występuję dziś bardzo często i z pewnością wielu naszych uczniów nie raz padło ofiarą wyśmiewania czy zastraszania poprzez SMS-y czy portale społecznościowe. Z tego też względu Pani Motyka starała się uświadomić piątoklasistom, jak wiele krzywdy mogą komuś zrobić, jeśli stosują cyberprzemoc oraz przekazała rady, gdzie szukać pomocy jeśli już doświadczymy przykrości z powodu cyberprzemocy.

Na zakończenie uczniowie dowiedzieli się o platformie e-learningowej, gdzie mogą przejść kurs bezpiecznego korzystania z Internetu.

Tu znajduje się link do strony: http://www.saferinternet.pl/


6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, warto, by przy tej okazji każdy z nas zadał sobie pytanie, na ile jestem bezpieczny w sieci i czy znam zasady budujące kulturę szacunku w Internecie.Agata Terlikowska / Agnieszka Maciąga

 

 

KLASOWA WIGILIJKA

22 grudnia klasa Va zorganizowała klasową wigilijkę. Przy bogato zastawionym stole, pięknie przyozdobionej żywej choince i dźwięku kolęd łamaliśmy się opłatkiem i spędziliśmy ostatnie momenty w szkole przed przerwą świąteczno – noworoczną.

W tych wzruszających chwilach towarzyszyli nam mili goście – pani Bożena Gancarczyk oraz przew. Rady Rodziców, a prywatnie mamy Amelki – p. Sabina Jończyk.

Dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego wigilijnego spotkania, szczególnie za przepyszne potrawy, wypieki i sałatki.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10