Dzisiaj jest wtorek, 25 września 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Ze świata każdy ma tyle, ile sobie weźmie. "

„Powietrzni rycerze”

19 września uczniowie z klasy VIIIa Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi udali się do kina w Domu Kultury w Kętach, aby zobaczyć polsko-brytyjski dramat wojenny „Dywizjon 303.

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PRACĘ PLASTYCZNĄ

OGŁASZAMY KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PRACĘ PLASTYCZNĄ w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”.

Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

W ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” 25 września (tj. wtorek) odbędzie się ogólnoszkolny Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.

Dawno, dawno temu… a jednak całkiem niedawno…

Powroty do przeszłości wcale nie muszą być nudne. Uczniowie klas III gimnazjum na deskach mini-sceny zaprezentowali się jako boginie i bogowie greccy.

ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

12 września 2018 r. sześcioro uczniów szkoły podstawowej wzięło udział w lekkoatletycznych zawodach pod hasłem „Witaj szkoło”.

Spotkanie z policjantem

Corocznie uczniowie klas pierwszych naszej szkoły spotykają się z przedstawicielami Komisariatu Policji w Kętach. W tym roku spotkanie odbyło się 6 września.

  • „Powietrzni rycerze”

  • KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PRACĘ PLASTYCZNĄ

  • Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

  • Dawno, dawno temu… a jednak całkiem niedawno…

  • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

  • Spotkanie z policjantem

III a SP 2018/2019

 

Klasa III a Szkoły Podstawowej - wych. Barbara Ba-GawędaLiczba uczniów: 21


Dziewczęta:

1.  Aniela Barbachen

2.  Julia Bogdanik

3.  Laura Chałupka

4.  Maja Hrapkowicz

5.  Kalina Mrzygłód

6.  Martyna Ryłko

7.  Katarzyna Szymik

8. Joanna Wykręt


Chłopcy:

1.  Mateusz Bednarczyk

2.  Adam Bienia

3.  Adam Czerwik

4.  Patryk Gabryś

5.  Oskar Naglik

6.  Krystian Niedziela

7.  Marcin Piwko

8.  Jan Pudełko

9.  Szymon Putek

10. Hubert Raj

11. Sławomir Rusek

12. Wojciech Ryłko

13. Nikodem GajosSamorząd klasowy:

Przewodniczący - Szymon Putek

Zastępca przewodniczącego -  Laura Chałupka

Skarbnik - Wojciech RyłkoTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Magdalena Mrzygłód

Zastępca przewodniczącej - p. Agnieszka Ryłko

Skarbnik - p. Elżbieta Putek, p. Joanna BarbachenKlasa opiekuje się salą nr 33.

 

 

 
Rok szkolny 2018/2019

.

Klasa 2a “Najaktywniejszą klasą w szkole”

Klasa 2a już po raz drugi zdobyła zaszczytny tytuł "Najaktywniejszej klasy w szkole" zdobywając najwięcej punktów w tabeli akcji i konkursów SU 2017/2018. Z tej okazji wszyscy uczniowie kl. 2a, 21 czerwca na apelu SU, podsumowującym rok szkolny otrzymali od ustępującego Samorządu Uczniowskiego miłe niespodzianki – gustowne kubeczki z napisami "kubek super uczennicy”, "kubek super ucznia”.


Gratulacje dla uczniów tej klasy, jak również serdeczne podziękowania dla rodziców za wsparcie!


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 

 

 

Konkurs o Danucie Siedzikównej rozstrzygnięty

Konkurs na najlepszą pracę plastyczną lub opis postaci Danuty Siedzikówny rozstrzygnięty!

 

Małgorzata Chrostek

 

 


 

Cała Polska czyta dzieciom

6 czerwca uczniowie klasy 1a i 2a SP odwiedzili bibliotekę w nowowiejskim Dworku, aby uczestniczyć w zajęciach związanych z akcją “Cała Polska czyta dzieciom”.


Inicjatorką spotkania była pani Małgorzata Chrostek. Zajęcia biblioteczne poprowadziła pani Justyna Motyka. Były one bardzo interesujące. Uczniowie nie tylko mogli usłyszeć fragmenty ciekawych książeczek dla dzieci, ale także samodzielnie wytworzyć papier. W chwilach relaksu uczestniczyli w konkursach i zabawach. Miłą niespodzianką podczas zabawy w parku były odwiedziny kotka – Psotka, z którym dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie.


Na koniec spotkania uczniowie recytując wierszyki i śpiewając piosenki podziękowały pani Justynie za miłe przyjęcie.


Bardzo dziękujemy!


Wychowawczyni - Barbara Ba-GawędaBieg Profilaktyczny “Uzależnia mnie tylko sport” - 2018

10 czerwca tradycyjnie od kilku lat odbył się gminny bieg profilaktyczny pod hasłem “Uzależnia mnie tylko sport”. Klasa 2a naszej szkoły spisała się “na medal”. W biegu uczestniczyło 10 uczniów naszej klasy: Aniela, Julia, Maja, Kalina, Joanna, Adam B., Adam Cz., Marcin, Janek i Szymon. Joasia Wykręt zdobyła 3 miejsce i otrzymała piękny puchar. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz różne gadżety, takie jak: bidony, opaski odblaskowe na rękę, wskaźniki laserowe, itp.

Gratuluję i życzę wytrwałości oraz dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.

 

Wychowawczyni -  Barbara Ba-Gawęda


 

Nasz wkład w Plenerowe Święto Szkoły - 2018

9 czerwca wszyscy uczniowie klasy 2a wraz z rodzicami przybyli na Plenerowe Święto Szkoły, aby miło spędzić czas, a przede wszystkim przyczynić się do zakupu strojów teatralnych dla młodych artystów naszej szkoły.

Miłą atrakcją festynu były występy artystyczne klas. Nasza klasa podczas prezentacji pięknie, choć z tremą zaśpiewała piosenkę "Bo co może mały człowiek". Maja i Martyna zatańczyły w występach duetów zespołu Cookie Beat, Aniela w pięknych strojach ludowych zaprezentowała się z zespołem Małe Kęty DK w Kętach.

Laura i Julia bawiły się wspaniale podczas konkursu plastycznego.

Podczas festynu rodziny mogły zakupić losy m.in. z funduszy naszych rodziców oraz kawę herbatę i przepyszne ciasta upieczone przez rodziców m.in.: p. Gabielę Bienię, p. Iwonę Gabryś, p. Alinę Ryłko, p. Annę Wykręt.

Można też było poczęstować się karczkiem i kiełbasą grilowaną przez p. Mariusza Putka.

W przygotowaniach i pracach porządkowych po festynie pomogli m.in.: p. Magdalena Tekiela-Gajos, p. Roman Gajos, p. Wilhelm Barbachen i p. Andrzej Raj.

Wszystkim dzieciom i ich rodzicom w imieniu Rady Rodziców naszej szkoły oraz własnym przekazuję serdeczne podziękowania za zaangażowanie.


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda


 

 


"Dbam o zdrowie – swoje i innych"

Ostatnie spotkanie w Domu Kultury w Kętach z cyklu KinoSzkoła odbyło się pod hasłem "Dbam o zdrowie – swoje i innych".

W pouczającej pogadance przed filmem uczniowie chętnie i aktywnie wskazywali na czynniki chroniące i czynniki ryzyka wpływające na zdrowie. Nie zapomnieli również o dbaniu o zdrowie członków rodziny oraz swoich przyjaciół.

 

Po prelekcji obejrzeli znakomity węgierski film rodzinny w reżyserii Roberta Adriana Pejo “Łapa”. Film jest opowieścią o niezwykłej przyjaźni człowieka i owczarka niemieckiego. Tytułowy Łapa, mimo, że nie jest doskonały, okazał się nie tylko świetnym kompanem, ale także bohaterem ratującym ludzkie życia.

 

Oparta na faktach filmowa historia wzruszyła i rozbawiła wszystkich uczestników spotkania. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali sceny niebezpiecznych akcji ratunkowych.

 

Polecamy obejrzenie tego cudownego filmu.

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 

 

Wycieczka do Muzeum Zamkowego w Pszczynie

30 maja uczniowie klasy 2a SP mieli możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz Zamku w Pszczynie, najpiękniejszej rezydencji w Śląskiem.

W XV wieku zamkiem pszczyńskim władali książęta piastowcy. Później zamek był sprzedawany kolejnym panom. Pierwszym rodem, który odegrał bardzo ważna rolę w dziejach i zamku, i Pszczyny, byli Promnitzowie. Nabyli oni Pszczynę w XVI wieku, a z tutejszego zamku uczynili piękną rezydencję w stylu renesansowym. Z czasem założyli oni i zamkowy park, a kolejni panowie z tego rodu przemienili renesansowy zamek w obiekt w stylu barokowym. Zarówno Anhaltowie, jak i urzędujący tu po nich Hochbergowie, starali się upiększać zamek. Ostatnia wielka przebudowa miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku, za Hochbergów, którzy uczynili z Pszczyny ważny ośrodek kulturalny oraz miejsce, w którym kwitło życie towarzyskie. O wspaniałych uroczystościach urządzanych na pszczyńskim dworze krąży wiele opowieści, a o potędze dawnych właścicieli najlepiej świadczy ogromna ilość otaczających zamek budowli oraz jego wspaniałe wnętrza. Przypominają one o tym, jak ważnym miejscem był w początkach XX wieku pszczyński zamek. Wszak to właśnie tu w latach 1914-1917 mieściła się główna kwatera cesarska oraz sztab wojsk niemieckich, tu w czasie I wojny światowej urządzono wspaniałe apartamenty dla Wilhelma II - cesarza niemieckiego. Choć w czasie II wojny zamek był siedzibą różnych instytucji niemieckich, a w ostatniej fazie wojny - radzieckim szpitalem przyfrontowym, szczęśliwie przetrwał ten burzliwy okres. Dzięki temu już w 1946 roku udało się udostępnić jego wnętrza zwiedzającym, a utworzone tu Muzeum Zamkowe do dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

 

Zamek w Pszczynie to wspaniałe wnętrza. Wśród tych pomieszczeń, którym warto poświęcić więcej uwagi, znajdują się apartamenty cesarza Wilhelma II. Uwagę przyciąga też westybul z paradnymi schodami, które prowadzą na pierwsze piętro. Są one wzorowane na schodach w pałacu wersalskim, a ich największą ozdoba jest wspaniała balustrada. Turystów oczarować może także wspaniały korytarz, znany jako Galeria Lustrzana. Jego najstarsza część powstała w XVIII wieku, a jego największym walorem jest ciekawa dekoracja stiukowa. Znalazły się tu również obrazy, na których przedstawiono m. in. zamek w Książu oraz myśliwski zameczek w Promnicach. Ze względu na postać księżnej Daisy, wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się też te wnętrza, które należały właśnie do niej. Sypialnia oraz salon mogą się pochwalić ciekawym wyposażeniem, choć i łazienka z wanną - basenem intryguje zwiedzających. Warto w czasie zwiedzania zamku zajrzeć i do tak ważnych pomieszczeń, jak apartamenty pana domu, biblioteka oraz Wielki Salon. Tu czekają na gości wspaniałe boazerie oraz imponujące żyrandole, które na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie. Najważniejszym celem wycieczki do pszczyńskiego zamku jest jednak znajdująca się na I piętrze Sala Lustrzana - największa sala w pszczyńskiej rezydencji. To dwukondygnacyjne pomieszczenie znane jest dzięki licznym koncertom, które już w XVIII wieku stały się ważną atrakcją na tutejszym zamku.

 

Niebywałą atrakcją dla uczniów uczestników wycieczki było również zwiedzanie gotyckich piwnic zamku, gdzie usytuowana jest Zbrojownia. W sześciu kolejnych, sklepionych pomieszczeniach oraz przylegającym do nich korytarzu eksponowane jest europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku. W zbrojowni prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa. Do interesujących obiektów zaliczyć należy miecze katowskie, broń drzewcowa oraz długie lance kawalerii z XIX i XX wieku. Interesującą grupę reprezentują również kusze myśliwskie i tarczowe, niektóre zdobione inkrustacją z przedstawieniami figuralnymi. Najstarsza z nich, renesansowa, nosi datę wykonania 1534. Wśród broni ochronnej zobaczyć można pełną zbroję rycerską z ok. 1530 roku, polski kirys husarski z końca XVII wieku, hełmy zamknięte, moriony (XVI-XVII w.) oraz napierśniki i hełmy kirasjerskie z XIX stulecia. W jednym z pomieszczeń zbrojowni zapoznać się można z uzbrojeniem orientalnym, głównie z XVIII i XIX wieku. Eksponowane są tutaj między innymi: zbroja, hełmy, tarcza i szable perskie, pistolety i jatagany turecko-bałkańskie oraz japońskie miecze (katana) i zbroje samurajskie.

 

Stosunkowo licznie eksponowana jest broń nowsza, z 2 połowy XIX i XX wieku. Z okresem I wojny światowej, kiedy to na zamku w Pszczynie znajdowała się niemiecka Kwatera Główna, łączy się uzbrojenie z tamtego okresu. Do tamtych czasów nawiązują ponadto obrazy: Sztab wojenny cesarza Wilhelma II na tle zamku, portret księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV von Hochberg, adiutanta cesarza oraz jego małżonki, księżnej Daisy jako siostry Czerwonego Krzyża. Podczas I wojny światowej niosła ona pomoc jeńcom wojennym. W zbrojowni prezentowana jest również broń sieczna, mianowicie szable, które używane były, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w Wojsku Polskim. Są to szable zarówno obcego pochodzenia jak i produkcji rodzimej wz. 1917, 1921 i 1934. Na uwagę zasługują obrazy przedstawiające polskich ułanów, pędzla Wojciecha Kossaka i Stanisława Ligonia oraz odlana z brązu plakieta z popiersiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, która pochodzi z pomnika stojącego kiedyś na pszczyńskim rynku. W zbrojowni znajduje się ponadto sportowa broń sieczna i palna, pistolety pojedynkowe tarcze strzeleckie oraz fotografie dokumentów i członków przedwojennego Bractwa Kurkowego w Pszczynie. Pszczyna to wyjątkowe zabytki, a tutejszy zamek jest najważniejszym z nich. Nic dziwnego, że to miasto jest tak chętnie odwiedzane przez wycieczki z całego kraju, oraz przez turystów zagranicznych.

 

Dla uczniów klasy 2a wyjazd do Pszczyny był niewątpliwą atrakcją i przyjemnością. To nie tylko możliwość zwiedzania zabytkowych wnętrz zamku, ale również nauka historii.


Wycieczkę uprzyjemniliśmy sobie pysznymi pszczyńskimi lodami. Po powrocie czekała na nas w szkole słodka niespodzianka. Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców Szkoły ufundowała każdemu uczniowi słodycze i soczki owocowe.


Dziękujemy!

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 

 

Edukacja medialna

“Zatrać się w marzeniach, a wtedy nawet w ciemności zobaczysz najpiękniejszą, najbardziej magiczną tęczę.”

Już po raz czwarty w tym roku szkolnym uczniowie klasy 2a SP wzięli udział w spotkaniu z cyklu KinoSzkoła.


Tym razem uczestniczyli w prelekcji na temat “Poświęcenie” oraz obejrzeli piękną filmową opowieść Nagesha Kukunoora “Tęcza”, osadzoną w malowniczej scenerii Radżasthanu.

Temat prelekcji “Ile mogę zrobić dla drugiego człowieka? O poświęceniu.” był dla uczniów niezwykle interesujący. Aktywnie uczestnicząc w spotkaniu poznali znaczenie słowa “poświęcenie”, podawali przykłady poświęcenia z otaczającego ich świata i z własnego życia, podejmowali refleksje związane z relacjami międ

zyludzkimi.

Kontynuacją tematyki była prezentacja filmu “Tęcza”. Bohaterami filmu jest rodzeństwo: 10-letnia Pari i 8-letni Chotu. Od śmierci rodziców Pari i jej młodszy brat są nierozłączni. Dziewczynka jest oczami, przewodnikiem i przyjacielem dla niewidomego Chotu. Dzieci mieszkają w wiosce razem z wujostwem. Siostra obiecuje, że na dziewiąte urodziny braciszek odzyska wzrok. Termin się zbliża, a rodzina nie ma pieniędzy na operację. Żeby nie zawieść chłopca, Pari postanawia poprosić o pomoc sławnego Shah Rukh Khana, który akurat kręci film. Dzieci wyruszają w długą drogę przez pustynię, żeby spełnić marzenia.

Uczestnicy spotkania wyruszając z Pari i jej bratem w podróż przekonali się, że wszystko jest możliwe, gdy życzenie wypowiada się czystym sercem.

Reżyser Nagesh Kukunoor nakręcił film o Indiach, w których dorastał. Pokazał świat pełen dobra i ludzi, którzy rozumieją znaczenie zaufania. Świat, gdzie magia jest wszechobecna. Świat widziany oczami dzieci.


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 


25 maja - Dzień Kwiatów

Samorząd Uczniowski ogłosił piątek - 25 maja "Dniem Kwiatów". Uczniowie kl. 2a ubrali się w tym dniu w kwiatowe wzory. Dziewczynki wykorzystały kwiaty także do ozdobienia włosów oraz jako biżuterię.

Z okazji Dnia Mamy na zajęciach wykonali gustowne koszyczki dla swoich Kochanych Mamuś i ozdobili je serduszkami.

Uczcili ten dzień półgodzinnym relaksem na placu zabaw. Było miło i kolorowo.

 

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda


 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 8